Çözüldü Pentium G3258 vs FX 6300

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Fx 6300 al guzel kardesim. Tum islerini mukemmel sekilde gorebilecegin bir cpu. Msi 970 anakartla mukemmel uyumlu ve overclock oluyor. Ama tabiki intel diyenler olacaktir. 1997 den beri bu işlerle ugraşan biri olarak soyluyorum. Intelin i5 yada i7 si olmazsa amd kurulmalidir..

Benim şimdi kafam karıştı. Bunların hangisini alayım?
Exa Pc.png
Ekran Alıntısı.PNG

G3258 mi FX-6300 mü derseniz FX-6300 derim. Fakat İ3 4170 mi yoksa FX-6300 mü derseniz Intel İ3 4170 derim. İ3 4170 ın tek çekirdek puanı 2.200 iken, FX,6300 ün 1.400. Bu ciddi bir fark.

Ya ben anlamıyorum. Tek çekirdek puanına göre işlemci mi alınır? Bunların hiç l2-l3 cache'lerine bakılmaz mı? Çoklu çekirdek performansına bakılmaz mı? Çekirdek hızlarına bakılmaz mı? Sanki herşey tek çekirdekle çalışıyor. Sonuçta bilgisayar bu. Onlarca internet sayfası arkada açık kalacak. Yeri gelecek torrent açıkken oyun oynamak istiyecek. Yeri gelecek RAR açarken filmine bakmak isteyecek. İşte tüm bu işlemler bir arada yürütülebilsin diye bol cache ve çoklu çekirdeğe ihtiyacımız var. Tamam İ3 4170 altından kalkamaz mı kalkar. Ona bakarsanız benim Athlon X4 650 işlemcimde herşeyin altından kalıkıyor. Üstelik 6. senesi. Hor görmeyin işlemcileri. :)

Simdi mantik yanlis. Tek guclu bir cekirdek ile hem sikistirma hem internet gezintisi yapilir. Herkes coklu cekirdegin kullanilmasindan yana fakat program kodlayicilari; agaclari birinci cekirdek cozsun, karekterleri 4 ve 5. cekirdekler cozsun vs. gibi kodlamiyorlar. Tek bir islem birimi uzerinden kodlaniyor. Mesela bugun FX-8350 ile bir oyun acin butun cekirdekler aktif haldedir. Hepsi bir komut isler fakat oyun bu sistem icin kodlanmamistir. Cogu zaman 8 cekirdekli FX-8350 nin bir cekirdeginin %100 oldugunu gorursunuz. Fakat diger cekirdekler %80 dedir. FX serisi randimanli olarak butun cekirdekleri calisirsa tabi ki daha fazla performans elde ederiz. Fakat hem uretim hem isinma hemde performans acisindan sentetik testler disinda I3 4170, FX-6300 u tokatlar.

Ya ben anlamıyorum. Tek çekirdek puanına göre işlemci mi alınır? Bunların hiç l2-l3 cache'lerine bakılmaz mı? Çoklu çekirdek performansına bakılmaz mı? Çekirdek hızlarına bakılmaz mı? Sanki herşey tek çekirdekle çalışıyor. Sonuçta bilgisayar bu. Onlarca internet sayfası arkada açık kalacak. Yeri gelecek torrent açıkken oyun oynamak istiyecek. Yeri gelecek RAR açarken filmine bakmak isteyecek. İşte tüm bu işlemler bir arada yürütülebilsin diye bol cache ve çoklu çekirdeğe ihtiyacımız var. Tamam İ3 4170 altından kalkamaz mı kalkar. Ona bakarsanız benim Athlon X4 650 işlemcimde herşeyin altından kalıkıyor. Üstelik 6. senesi. Hor görmeyin işlemcileri. :)
Tam da @Azz ' ın söylediği sebepten. Bunun üzerine pek çok oyun ve yazılım paralel işlenebilme bakımından optimizasyon özürlü olduğu için tüm çekirdeklerden aynı derecede faydalanmak zorlaşıyor. DirectX 12' nin bu konudaki yaklaşımına aslında tüm API ların ihtiyacı var bugün.

Tekil işlemci performansının tabiki oyunlarda hala etkisi büyük o yüzden G3258 gibi bir işlemci kullanıyorum. Ama günlük işlemlerde intertte gezinirken, video izlerken vs. işlemci bana yetişemiyor. Çoğu işlem sırada bekliyor. Ben bilgisayarımı zorlayarak kullanna biriyim. Aynı anda birçok şeyi yapmaktan zevk alırım. Böyle bir durumda tekil işlemci performansı iyi durumda olan bir işlemci bana yetmiyor. Tamda bu sebepten dolayı AMD'ye geri dönüş yapabilirim. Heleki DX12 hakındaki söylentiler doğru çıkarsa. O yüzden ben Fx 6300'ü daha mantıklı buluyorum. İ3 4170'tende performanslı olacaktır. Oyunlarda 5-10 fps farketsin ama bilgisayarımın sürekli ağırlaşmasından iyidir.

İki işlemci arasında FX 6300 daha avantajlı olacaktır. Küçük O.C'ler ile daha da güçlendirirsiniz FX 6300'ü. O.C'ye çok müsait bir işlemci zaten. Fakat imkanınız varsa İ3 4170 veya İ3 4160 alınız. Oyun performansları çok daha iyidir bu işlemcilerin. GPU'yu yormaz ve ekran kartının çok daha stabil çalışmasını sağlar. Ayrıca AMD'nin Sata 3 kontrolcülerinin İntel'in kontrolcülerine göre çok daha kötü olduğunu unutmamak lazım. SypeR hocamın bana dediğine göre İntel'in Sata 3 kontrolcüsü 6 Gbit/s şeklinde sorunsuz çalışırken AMD'nin kontrolcüleri 2.5 Gbit/s şeklinde çalışıyor. Samsung Evo gibi canavarlar kullanıyorsanız %50 performans kaybettiriyor AMD'nin Sata kontrolcüleri. Bu forumda benimle birlikte bu sorunu yaşayan 2-3 kişiye denk gelmiştim. Hepimizin ortak noktası AMD anakart.

Tekil işlemci performansının tabiki oyunlarda hala etkisi büyük o yüzden G3258 gibi bir işlemci kullanıyorum. Ama günlük işlemlerde intertte gezinirken, video izlerken vs. işlemci bana yetişemiyor. Çoğu işlem sırada bekliyor. Ben bilgisayarımı zorlayarak kullanna biriyim. Aynı anda birçok şeyi yapmaktan zevk alırım. Böyle bir durumda tekil işlemci performansı iyi durumda olan bir işlemci bana yetmiyor. Tamda bu sebepten dolayı AMD'ye geri dönüş yapabilirim. Heleki DX12 hakındaki söylentiler doğru çıkarsa. O yüzden ben Fx 6300'ü daha mantıklı buluyorum. İ3 4170'tende performanslı olacaktır. Oyunlarda 5-10 fps farketsin ama bilgisayarımın sürekli ağırlaşmasından iyidir.
İşte DX12' yi bekleyip ondan sonra karar vermek lazım oyun konusunda, henüz ortada birşey yok. i3 HT kullandığı için normal kullanımda da 2 ile 4 çekirdek arası bir performans sunuyor. Çekirdek başına düşen performansı da düşününce sıkıntıya sokmaz normal kullanımda. O çekirdek başına düşen fark sebebiyle de arada büyük bir fark oluşmaz genel toplamda. AMD' nin bu noktada mimari olarak da eski olması, bizi Intel' e yönlendiriyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı