Persona 3 Reload Türkçe Dil desteğiyle geleceği iddia ediliyor

pixeliko

Hectopat
Makaleler
16
Yer
Türkiye
SEGA’nın web sitesinde yer aldığı söylenen bu ekran görüntüsünde, Persona 3 Remake’in desteklenen dillerinde Türkçe’nin de yer aldığı söyleniyor.

SEGA’nın sitesine baktım teyit edebilmek için, ama böyle bir sayfaya rastlayamadım. Kuvvetle muhtemel doğrudur görsel ama bence %99.9 hata falan olmuştur. Değil yani, mümkün değil. Persona 5 Royal mesela, sadece 9 dil destekliyor ki AAA oyunlar için baya düşük bir sayı. Yani bize gelene kadar uğrayacakları çok memleket var, o yüzden hata olduğunu düşünüyorum.

Umarım doğrudur tabi, Persona serisini dil bariyerinden dolayı pas geçmiş milyonlarca insan var. Bizim çeviri gruplarının büyük bir kısmının çapı yetmiyor bu kadar uzun ve text yoğunluklu bir projeye girişmeye, yeten de “para getirmez” diye girişmiyor. Ticari bakılıyor malum artık bu işlere ;).

1687622764311.png

Gerçek olduğunu düşünmüyorum. Eğer Sega'nın böyle bir planı varsa Yakuza oyunlarına da bir el atsın.

Fotoğrafın kaynağı burası:

Son düzenleme:
Sega'nın web sitesinde yer aldığı söylenen bu ekran görüntüsünde, Persona 3 Remake'in desteklenen dillerinde türkçenin de yer aldığı söyleniyor.

Sega'nın sitesine baktım teyit edebilmek için, ama böyle bir sayfaya rastlayamadım. Kuvvetle muhtemel doğrudur görsel ama bence %99.9 hata falan olmuştur. Değil yani, mümkün değil. Persona 5 royal mesela, sadece 9 dil destekliyor ki AAA oyunlar için bayağı düşük bir sayı. Yani bize gelene kadar uğrayacakları çok memleket var, o yüzden hata olduğunu düşünüyorum.

Umarım doğrudur tabii, Persona serisini dil bariyerinden dolayı pas geçmiş milyonlarca insan var. Bizim çeviri gruplarının büyük bir kısmının çapı yetmiyor bu kadar uzun ve text yoğunluklu bir projeye girişmeye, yeten de “para getirmez” diye girişmiyor. Ticari bakılıyor malum artık bu işlere ;).

Eki Görüntüle 1834848

Hata degilse çok güzel olur ön siparişi yapıştırırım böyle bir hata da nasıl yapılabiliyorsa artık pek hata değil gibi de ama yani bayağı şaşırtıcı GTA 6 da Türkçe dil destegi görsem bu kadar şaşırmam.

Hata degilse çok güzel olur ön siparişi yapıştırırım böyle bir hata da nasıl yapılabiliyorsa artık pek hata değil gibi de ama yani bayağı şaşırtıcı GTA 6 da Türkçe dil destegi görsem bu kadar şaşırmam.
Aynen işte, o yüzden hata gibi geliyor zaten.
Tam olarak fikir vermez ama, şöyle örnek vereyim.

Assassin's Creed Vallhala'da desteklenen 14 dil var ve bunların arasında Türkçe yok.
Call of Duty: Modern Warfare 2'de desteklenen 14 dil var ve bunların arasında Türkçe yok.
Witcher 3'de desteklenen 16 dil var, Cyberpunk'da 18 ve ikisi de Türkçe.
RDR2'de desteklenen 13 dil var ve bunların arasında Türkçe yok.
Persona 5 Royal'de desteklenen 9 dil var, ve bunların arasında yine Türkçe yok. Persona 3 ve 4 de aynı sayıda ve desteğe sahip.

Bunları uzun uzun yazmamın sebebi, genelde Türkçe dil desteği eklenen oyunlarda asgari 15 dil desteği falan oluyor bunu göstermek istemem. O kadar erken uğramıyorlar yani buralara. Bu Persona 3 Remake de 9 desteklenen dil var ve muhtemelen başka bir dil ile karıştırmış olmaları yüksek ihtimal. Ki bunların hiçbiri olmasa bile, Atlus'u az da olsa tanıyan biri 20 dil de olsa inanmaz :D. Adamlar utanmasa sadece Japonca çıkarır oyunu.

Aynen işte, o yüzden hata gibi geliyor zaten.
Tam olarak fikir vermez ama, şöyle örnek vereyim.

Assassin's Creed Vallhala'da desteklenen 14 dil var ve bunların arasında Türkçe yok.
Call of Duty: Modern Warfare 2'de desteklenen 14 dil var ve bunların arasında Türkçe yok.
Witcher 3'te desteklenen 16 dil var, Cyberpunk'da 18 ve ikisi de Türkçe.
RDR2'de desteklenen 13 dil var ve bunların arasında Türkçe yok.
Persona 5 Royal'de desteklenen 9 dil var, ve bunların arasında yine Türkçe yok. Persona 3 ve 4 de aynı sayıda ve desteğe sahip.

Bunları uzun uzun yazmamın sebebi, genelde Türkçe dil desteği eklenen oyunlarda asgari 15 dil desteği falan oluyor bunu göstermek istemem. O kadar erken uğramıyorlar yani buralara. Bu Persona 3 remake de 9 desteklenen dil var ve muhtemelen başka bir dil ile karıştırmış olmaları yüksek ihtimal. Ki bunların hiçbiri olmasa bile, Atlus'u az da olsa tanıyan biri 20 dil de olsa inanmaz :D. Adamlar utanmasa sadece Japonca çıkarır oyunu.

Valla çıkmadan inanmam ben de.

Gerçek olduğunu düşünmüyorum. Eğer SEGA'nın böyle bir planı varsa Yakuza oyunlarına da bir el atsın.

Fotoğrafın kaynağı burası:
Hata değil gördüğüm kadarıyla. Oyun yapımcılarının bir röportajında 13 dil desteği olacak yazıyordu. Doğru ama neden böyle bir karar alınmış, ilginç. Oyunu oynayacak 1000 kişi anca çıkar Türkiye'de.

Hata değil gördüğüm kadarıyla. Oyun yapımcılarının bir röportajında 13 dil desteği olacak yazıyordu. Doğru ama neden böyle bir karar alınmış, ilginç. Oyunu oynayacak 1000 kişi anca çıkar Türkiye'de.
Türkçe dil desteği işin boyutunu değiştirecek gibi hissediyorum. Oyun hem ilk günden Game Pass'e geliyor, ki ülkecek 3 yıllık aldık bu yüzden baya bir kişinin radarına girmesi muhtemel. Onun dışında eskisine göre ülkede çok çok büyük bir animeci kitlesi var, bu kitle türkçe dil desteğini görünce illaki şans verir. Bir de 2-3 tane YouTube kanalı övdümü kırk yıllık Persona'cıymış gibi takılan tiplerin türemesi çok muhtemel geldi. Ama Atlus bayram değil seyran değil, niye böyle bir karar aldı yani...

Bu arada tesadüfi denk geldim, Persona 3 Portable'ın Steam sayfasının açıklamas Türkçe'ymiş. Bunun aslında pek bir önemi yok ancak Persona 4 Golden olsun, Persona 5 Royal olsun bunların açıklamasında Türkçe metin yok. Son 1-2 ayda çıkan Atlus'un oyunlarının Steam sayfalarında açıklamaları Türkçe yapmışlar. Bu da haberin doğru olma ihtimalini arttırıyor.

1687694634382.png

Türkçe dil desteği işin boyutunu değiştirecek gibi hissediyorum. Oyun hem ilk günden Game Pass'e geliyor, ki ülkecek 3 yıllık aldık bu yüzden baya bir kişinin radarına girmesi muhtemel. Onun dışında eskisine göre ülkede çok çok büyük bir animeci kitlesi var, bu kitle türkçe dil desteğini görünce illaki şans verir. Bir de 2-3 tane YouTube kanalı övdümü kırk yıllık Persona'cıymış gibi takılan tiplerin türemesi çok muhtemel geldi. Ama Atlus bayram değil seyran değil, niye böyle bir karar aldı yani...

Bu arada tesadüfi denk geldim, Persona 3 Portable'ın Steam sayfasının açıklamas Türkçe'ymiş. Bunun aslında pek bir önemi yok ancak Persona 4 Golden olsun, Persona 5 Royal olsun bunların açıklamasında Türkçe metin yok. Son 1-2 ayda çıkan Atlus'un oyunlarının Steam sayfalarında açıklamaları Türkçe yapmışlar. Bu da haberin doğru olma ihtimalini arttırıyor.

Eki Görüntüle 1835774
Ben de asıl o yüzden şaşırdım. Oyun ilk çıktığı günden beri Türkiye sayfasında açıklama girmemişlerdi. Acaba tüm oyunlar Game Pass'e geldikten sonra iyi mi oynandı da öyle bir karar aldılar bilemiyorum ama güzel oldu bence.

1687694882503.png

Geri
Yukarı