Peskov: Rusya Nükleer Silahlara Başvurabilir

Rusya dandik bir ordusu olduğunu görünce tabi bizim nükleerimiz var havasına girdi. Ama dünyadaki tek nükleer sahibi gibi konuşmasın. Şu an Türkiye dahil birçok ülkede nükleer var. İncirlik üssünde ve Natoya bağlı Türkiye'deki bazı üslerde atom bombaları saklanıyor. Yani Rusya sallarsa diğer ülkeler de Rusya'ya nükleeri yollar.

Son yazdığımı okudunuz mu? Uykunuz geldi galiba. Rusya sıkıştı demiyorum! Her ülke sıkışınca nükleer kullanır diyorum. Sıkıştıkları zaman=zorda kalırlarsa kullanmaları normal diyorum. Yani haberde garipsenecek bir durum olmadığını belirtiyorum. Her ülke tehdit altında kullanabilir çünkü. Nesi anlaşılmadı, onu da ben anlamadım :)

ABD dünyayı yöneten konumda bir ülke. Onlardan çekinmemek Rusya adına aptallık olur asıl. Nazi zamanındaki ABD yok artık. Bunu belirteyim. Yardıma pek ihtiyaç duymazlar. Zaten duysalar NATO mecbur yanında yer alacak. NATO'da hangi babaların olduğunu söylememe gerek yok. Bahsettiğiniz İngiltere'de onlara dahil. Almanya'da sever Rusları :)
Bütün NATO ülkelerini toplayın. Bütün generallerini, bütün savaş ekipmanlarını toplayın bakalım Çin ve Rusya gibi babalarla yarışacak durumları var mı? Beni güldüren nokta ne biliyor musunuz? Babalar dediniz ya neden Rusya bu babalarla kıyaslanmıyor da bütün NATO ülkeleriyle kıyaslanmalarına rağmen ağır bastığı noktalar oluyor? Nazi zamanındaki ABD yok artık, hiçbir ülke nazi zamanındaki gibi değil. Keza savaşı kazandıran ülkenin de ne İngiltere, ne de ABD'idi. 350.000 İngiltere askerinin nazilerden kaçacak delik aradığı günlerde Sovyetlerin baskın yapan nazilere etek giydirdiği olayları biraz araştırın olur mu?

Rusya'nın babası, NATO'nun babasını döver! gibi gereksiz sidik yarıştırmalarına girmeyeceğim. Bariz bir şekilde Rusya fanatizmi yapıyorsunuz ama bizim ülke Türkiye. İşin ucu bize çatmadığı sürece hangi ülke ne halt yerse yiyebilir. Ama bir şekilde çatıyor maalesef.

350.000 İngiltere askerinin nazilerden kaçacak delik aradığı günlerde Sovyetlerin baskın yapan nazilere etek giydirdiği olayları biraz araştırın olur mu?
Her şeyi tek sen bilmiyorsun. Çok bilmişlik yapmazsanız sevinirim olur mu? Konuyu uzatmıyorsam gereği olmadığından dolayı. Çünkü konu Rusya'nın nükleer savunma açıklaması. Ona göre yorum yaparsanız daha iyi olur. Zaten yaptığım yorumu doğru düzgün okumadan gereksiz Rusya avukatlığı çıkışı yaptığınızdan konu buralara vardı. Başka ülkelere etek giydirmeden, benim tartışmam buraya kadar. İskoçlar'ın kulakları çınladı :) İyi forumlar.

Son düzenleme:
Şu an Türkiye dahil birçok ülkede nükleer var.
Türkiye'deki bazı üslerde atom bombaları saklanıyor.
Türkiye'de atom bombası yoktur ve bu bombalar NATO komutası ile kullanılır, yani ülkedeki ABD askeri nasıl senin askerin olmuyorsa bombalar da senin olmuyor. Türkiye'nin hiçbir şekilde o bombaya emir verme hakkı yok (bazı şeyler dışında.)
Türkiye'nin resmi olarak Atom Bombası bulunmuyor. Siz dolaylı yoldan konuşuyorsunuz. Daha nükleer santrali olmayan bir ülke de Atom Bombası olması garip olmaz mıydı? Atom Bombası satılmaz, üretilir. Kısacası "Türkiye dahil" cümlenizi yanlış buluyorum.

Türkiye'de atom bombası yoktur ve bu bombalar NATO komutası ile kullanılır, yani ülkedeki ABD askeri nasıl senin askerin olmuyorsa bombalar da senin olmuyor. Türkiye'nin hiçbir şekilde o bombaya emir verme hakkı yok (bazı şeyler dışında.)
Türkiye'nin resmi olarak Atom Bombası bulunmuyor. Siz dolaylı yoldan konuşuyorsunuz. Daha nükleer santrali olmayan bir ülke de Atom Bombası olması garip olmaz mıydı? Atom Bombası satılmaz, üretilir. Kısacası "Türkiye dahil" cümlenizi yanlış buluyorum.
Ben Türkiye üretiyor demedim. Türkiye topraklarında bulunmakta anlamında dedim. Kullanılması için ülkeye işgal girişimi, nato topraklarına saldırı olması gibi sebepler gerekir tabi.

Son düzenleme:
Olabildiğince Ukrayna'yı / Batı'yı kışkıtrtmadan orta yolda ilerlememiz bizim için en iyisidir. Bu sayede yıllardır hasar almış Batı ile ilişkilerimizi düzeltme şansı elde edebiliriz. Bunun yanında Rusya ile de ticarete devam ederek ekonomimize katkı sağlayabiliriz. Uluslararası ilişkiler mezunu olan birisi olarak terimlere dalmadan söyleyebilirim ki doğruya yanlışa bakmadan devletimizin çıkarının gözetilmesi gerekir. Bunun yanında zaten uzaylı istilasına bile bir planı olan Pentagon'un Ruslarla nükleer savaşa kadar bir planı yok mudur? İşin diğer bir yanı da şu; Dağlık Karabağ'da ve Suriye'de görüldüğü üzere Rusların ekipmanları çöp ve sistem kararlılığı çok düşüktür. Attıkları 10 füzenin 5 tanesi stabil çalışıyor ve SSCB'den kalma eski ekipmanlar. İran gibi Rusların da füze sayısı çok fazla. Zaten şuan Ukrayna'da işler tahmin ettikleri gibi gitmeyince sağdan soldan füze ile vurmaya başladılar karada başarısız olunca. Ayrıca Rusya hadi diyelim bir nükleer silah kullandı ve herhangi bir batı ülkesi isabet aldı. ABD, İngiltere ve Fransa gibi nükleer güçler de misilleme yapacaklar var bildiğimiz Rusya haritadan silinecektir. Bunun yanında Rusların ICBMleri (kıtalararası balistik füze) atmosferde durdurulup vurulabilir. Batının hava savunma sistemi gayet yeterli ve iyidir. İkinci olarak Rusların stratejik bombardıman uçakları ABD'nin bombardıman uçaklarının anca tekerleği eder. Ukrayna'da doğru düzgün HSS yok, uçakları yok ve buna rağmen Javelin, NLAW ve Panzerfaust gibi ATGMler ile Rusları bataklığıa sapladırlar 28 gündür. Kısacası kullansa bile sonunda nazilerin yenildiği gibi Ruslar da yenilecektir ancak tek bir fark olacak; Almanya savaş sonrası toparlayıp bir ekonomik süper güç oldu, Rusya tarih sahnesinden uzunca bir süre çekilecektir ve batı nükleer kullanan Rusları asla affetmeyip tarih sahnesine bir failed state olarak gömecektir. Geçenlerde İngiliz nükleer silahları kamyonlarla İskoçya'da geziyordu. Rusları abartmayalım teçhizatları hurdadır.

Biden yönetmeyi bilmiyor abd'nin başında olduğu sürece rusyanın işi çok kolay.

Yeni konular

Geri
Yukarı