Peugeot 1.2 vs 1.5 motor arasındaki fark nedir?

Dostum nasıl bu kadar bilginiz yokken bu kadar emin ve net konuşuyorsunuz benim aklım almıyor.

1.2 benzinli araba dediğin araba atmosferik değil.
230 tork var araçta ve 1.750 devir gibi alt bir devirde tamamını verebiliyor. Yani o araba tamamen doluyken bile yokuşta bastığında gidecektir.
1.5 dizel tork olarak 70tork daha fazla.
1.5 dizel 1.2 gibi 130hp ancak 2.000 devir daha altta veriyor bunu buda çok normal. Alt devir her zaman dizelindir.

Yani kısacası motor performansı olarak arada ciddi bir fark asla ve asla olmayacaktır.

1.5 dizel çok daha az yakıyor. Yazdığın 5 şeyin 5 ide yanlış :D
Yanlış konuşan sensin, bilgisiz olan da.
4 zamanlı 4 silindirli motorun çalışması ile 4 zamanlı 3 silindirli motorun çalışması aynı olmaz. 4 zamanlı motorda emme, sıkıştırma, yanma, egzoz zamanları bulunur ve motorda 4 tane piston olduğu için her saniyede 1 tane pistonda 1 tane zaman gerçekleşir. 3 silindirli motorda böyle değil :D 3 piston olduğu için her saniyede bir evre gerçekleşmiyor bundan dolayı güç daha gecikmeli olarak geliyor. Ayriyeten 4 pistonlu motorda ortadaki 2 piston yandaki pistonlara göre zıt çalışır yani 4 pistonlu araba ki zıt çalışışan pistonlar birbirlerinin titreşimini keser. 4 Pistonlu araba 3 pistonlu arabadan daha sessiz ve titreşimsiz çalışır. Bilgisiz olan da sensin. 1.5 dizel daha az yakar demişsin birincisi arabaların kilosu aynı değil 250kg fark var daha fazla yakar, ayriyeten motor hacmi ve silindir sayısı daha fazla hem dizel olan araba da turbo :D 230 Torku olan arabada 70nm tork da az değil eski 1.6 atmosferik arabaların genelde torku 100nm oluyor. :D
10km/h yazısını da şaka olarak yazmıştım da anlamanızı beklemiyorum zaten :D

Son düzenleme:
4 zamanlı 4 silindirli motorun çalışması ile 4 zamanlı 3 silindirli motorun çalışması aynı olmaz. 4 zamanlı motorda emme, sıkıştırma, yanma, egzoz zamanları bulunur ve motorda 4 tane piston olduğu için her saniyede 1 tane pistonda 1 tane zaman gerçekleşir. 3 silindirli motorda böyle değil :D 3 piston olduğu için her saniyede bir evre gerçekleşmiyor bundan dolayı güç daha gecikmeli olarak geliyor. Ayriyeten 4 pistonlu motorda ortadaki 2 piston yandaki pistonlara göre zıt çalışır yani 4 pistonlu araba ki zıt çalışışan pistonlar birbirlerinin titreşimini keser. 4 Pistonlu araba 3 pistonlu arabadan daha sessiz ve titreşimsiz çalışır. Bilgisiz olan da sensin. 1.5 dizel daha az yakar demişsin birincisi arabaların kilosu aynı değil 250kg fark var daha fazla yakar, ayriyeten motor hacmi ve silindir sayısı daha fazla hem dizel olan araba da turbo :D 230 Torku olan arabada 70nm tork da az değil eski 1.6 atmosferik arabaların genelde torku 100nm oluyor. :D
Neyseki insanlar test ve kıyaslama yapıyorda sizin gibi bilgisizlerin önüne şlap diye koyabiliyoruz :)
İzle bakalım aradaki performans farkını görebilecek misin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Neyseki insanlar test ve kıyaslama yapıyorda sizin gibi bilgisizlerin önüne şlap diye koyabiliyoruz :)
İzle bakalım aradaki performans farkını görebilecek misin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Dikkat ettiysen ben "yokuş yukarı" bana sadece kadran videosu atarak bir şey kanıtlayamazsın, 70nm tork daha fazla dizel olan arabada, yokuş yukarı daha iyi çıkar dedim. Ayriyeten kardan videosu ile sizin gibi bilgisizleri inandırmak kolay olsa gerek. Arabadan kaç kişi olduğu, yolun eğimi, depodaki yakıt miktarı bile bu testin sonucunu değiştirir. :D hahahah Sırf kadran ile belli olmaz o işler.

Dikkat ettiysen ben "yokuş yukarı" bana sadece kadran videosu atarak bir şey kanıtlayamazsın, 70nm tork daha fazla dizel olan arabada, yokuş yukarı daha iyi çıkar dedim. Ayriyeten kardan videosu ile sizin gibi bilgisizleri inandırmak kolay olsa gerek. Arabadan kaç kişi olduğu, yolun eğimi, depodaki yakıt miktarı bile bu testin sonucunu değiştirir. :D hahahah Sırf kadran ile belli olmaz o işler.
Sadece şoförle alacağın performansta aynı olur. 2 araç 5 kişiyken alacağın performansta hemen hemen aynı olur. Önce git 1.5 3008 dizel kullananların bi ortalama tüketimine bak. Birde 2008 1.2 kullananların. 20 kişiden 1 tane bile 2008 daha az yakıyor diyeni bulabilecek misin bakalım. Sizin gibilerin gözünün önüne videoda atsan makalede atsan öğrenmiş oldum teşekkür ederim demek yerine halen inatla aynı bilgisizliği savunur :)
İnsanların aklını çok bulandırma. Ciddiye alırlar seni.

Düşük hacim motoru sıkıştırdığın zaman yakıtı çok yakar.

Bana şuradan bir Touch Blue

3008 70 tork daha fazla.
130hp yi 1.2 motora göre 2.000 devir daha altta veriyor ancak 250kg daha fazla.
2008 içinde tam tersi durum. Performans farkı nasıl oluşuyor?
Tork tek başına bir şey ifade etmez. Çok fazla değişken var. Eğer tam gaz yarış senaryosu söz konusu ise iki aracın da şanzımanının denk olduğunu varsayarsak, kaç devirde vites büyütüp, üst vitesi kaç devirden yakaladığımız önemli. Bu aralıkta üretilen ortalama beygir gücünü bulursak bu bize kabaca bir fikir verir. Tam detaylı bilgi için şanzıman oranı, diferansiyel oranı ve son olarak lastik tabanına ulaşan tork miktarı ve devrini bulmak lazım ama bu kadar detaya gerek yok. Aslında sadece teknik verilere baktığımızda 1.2 Puretech 2008'in manuel vites için 8.9 saniye bir 0-100 süresi varken 1.5 BlueHDI 3008'in 0-100 hızlanma verisi 10.8 saniye verilmiş. Buradan bile belli ama biraz teknik konuşayım.

Şimdi şanzıman oranlarını bilemiyorum ama 1.2 Puretech motor maksimum gücünü 5500 devirde 130 beygir olarak vermiş. Videolardan izlediğim kadarıyla vites büyütüp sonraki vitesi 4000 devirden yakalıyor, tork grafiğine göre 215 nm civarı bir tork ile yakalamış oluyor. Bunu da formülü uygularsak 215 nm x 4000 rpm / 7121 = 120 beygir yapıyor. Yani 120-130 beygir aralığında bir güçle hızlandığımızı varsayabiliriz (5500'den sonra mesela 5750'de vites değiştirip 125 beygir ortalama güçle de hızlanılabilir) 2008'in ağırlığının da 1200 kilogram olduğunu düşünürsek ortalama 1 tona 100 beygir güçle bir hızlanma yapıyoruz.

1.5 BlueHDI 3008 ise maksimum gücünü 3750 devirde 131 beygir olarak vermiş. 3750 devirde büyüttükten sonra aşağı yukarı 2750 devirden yakalıyor sanırım emin değilim. Videoda otomatik vites 4500 devirde vites büyütüyor ki tork grafiğine göre orası artık ölü bölge. Anlayamadım tam ama 3750 devirde 131 beygir güç olduğunu biliyoruz. 2750 devirde ne var? 2750 x 240 nm / 7121 = 92 beygir. Yani ortalamaya vurduğumuzda daha düşük bir beygir gücüyle hızlanmış oluyoruz. Yani benzinli motor söz konusu gücü daha uzun bir aralıkta verebiliyor. 3008 daha ağır da demiştik. Hatta 3008'in kendi içinde de 1.2 Puretech 1.5 BlueHDI'dan daha iyi hızlanıyor.

Geri
Yukarı