Phanteks P600S incelemesi

Arkadaşlar herkese merhaba,
Uzun yıllardır kullandığım emektar Corsair SPEC-02 kasamı perşembe günü gelen P600S ile değiştirdim. Black Friday indirimlerinde gaflete düşüp Cooler Master H500P alıp hayal kırıklığına uğradıktan sonra aralıktan beri incelemediğim kasa kalmadı desem yeridir. Ve sonunda P600S ye bir şans vermeye karar verdim ve iyi ki de böyle olmuş. İnceleme yapmamdaki amaç sizin internette de bulabileceğiniz şeylerin buraya fotoğrafını koymak değil. Araştıranlar zaten kutu açılımı videolarından da bakabilir bunlara. Ben birkaç püf noktadan bahsedeceğim birkaç da görsel ekleyeceğim. Şimdiden zaman ayırdığınız için teşekkür ederim, umarım faydalı olur.
Bir görsel ekleyip onun üzerinden birkaç hususa değineceğim:

IMG_20210116_182302.jpg

Arkadaşlar öncelikle kasanın büyük bir bölümü metal. Ve bu çok kaliteli bir görünüş sağlıyor. Benim incelediğim kadarıyla plastik olan yer sadece ön paneldeki deliklerin çerçevesi. Popüler çoğu marka bile plastik kullanıp geçiyor. Benim için H500PDEN sonra bu husus çok önemliydi açıkçası. Diğer yandan kasada kablolama yapmak çok basit. Gerekli her şey dahil edilmiş ve cırt cırtlı kablo toparlama kiti de çok hoş olmuş. Kasanın içinde fan çoklayıcı mevcut ancak resimde de kırmızıyla yuvarlak içine aldığım beyaz pine fan bağlamazsanız BIOS aracılığıyla fanların hızlarını kontrol edemiyorsunuz. Bu fotoda ben bağlamamışım daha sonradan çözdüm mevzuyu ondan belirtmek istedim. 😁 3.5 inch hdd'lerinizi kasanın aksesuar kutusundan çıkan braketlere yerleştiriyorsunuz. Bu braketleri de PSU'nun ön kısmında çentikler var onlara oturtuyorsunuz. Çok kullanışlı ve kolay bir kullanımı var.
Ayrı bir paragrafta belirtmek istiyorum kasanın yan paneli ince değil. Zaten ses yalıtım malzemesiyle kaplanmış ağır ve tok bir yapısı var ve çok kaliteli duruyor. Aynı şekilde ön panelde ve kasanın üstünde de bu ses yalıtımlı paneller mevcut onlar da beklediğimden ağır bir yapıya sahip.
Paneller menteşe ile açılır kapanır şekilde yapılmış. Temperli cam taraf bir tık daha sert kapanıyor. Diğer yan panel ise bir tık daha hafif kapanıyor ama kesinlikle kapağı tutmada herhangi bir problem yok.
Görsel 2:

IMG_20210116_182407.jpg

Kasayı ses yalıtımlı panel takılı olarak kullanıyorum ve her iki türlü de denedim. Bence kaydadeğer bir fark olmuyor çünkü ön panelde 1.5cm bir boşluk mevcut ve bu da intake fanlar için gayet yeterli. Bu resimlerde ve incelemelerde atlanılan bir konuydu ben özellikle değinmek istedim kapalı panel kullanmak isteyen arkadaşların içi rahat olsun.

IMG_20210116_182552.jpg

Kasada USB 3.1 gen 2 Type-C portu var ancak benim anakartta bunun desteği yokmuş. Yukarıdaki de bunu portun görseli. Biraz üzücü bir durum. Yeni anakartta kullanırım inş. 😁

IMG_20210114_193235.jpg

Aksesuar kutusu çok hoşuma gitti. Vidalar vs derli toplu. 4 tane HDD braketi geliyor. Görsel 1 numarayla belirttiğim şey ekran kartının sarkmasını (GPU Slag) önleyici bir aparat. Tam olarak fonksiyonel mi çözemedim ancak taktım. 2 numaradaki ise üst panele takılıyor. Amacı eğer boşta bir fanınız varsa onun olduğu yere kapatarak hava akışındaki kaçağı azaltmak. Güzel bir düşünce. Diğerini henüz ben de çözemedim. 😁

IMG_20210116_021747.jpg

Bu da benim kasa. Ekran kartı desteği olarak davidoff coolwater parfüm kutusunu kesip modifiyeledim 😁😁
İlerleyen aylarda dikey ekran kartı aparatı alacağım. Bu gönderiye sıcaklık değerlerini paylaşırım. Okuduğunuz için teşekkür ederim. Umarım aklında soru işareti olan arkadaşlar için yardımcı olabilmişimdir. Kasayla ilgili ekstra sorunuz olursa yardımcı olmaya çalışırım. İyi forumlar 😇

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayırlı olsun güzel bir kasa ancak kabloları daha güzel saklayabilirdiniz gibi geldi bana.

Taş gibi kasa, güle güle kullanın :) Keşke kasanın fotoğrafını şu açıdan de çekseydiniz, kablolamanın içeriden görünüşünü görürdük.

Eki Görüntüle 840765
Yarın atayım hocam 😇
Hayırlı olsun güzel bir kasa ancak kabloları daha güzel saklayabilirdiniz gibi geldi bana.
Evet bir tık daha gizlenebilirdi, bu hafta biraz daha uğraşırım. CPU bağlantısını mecbur oradan aldım, benim de gözüme battı ama yetişmiyor kasa uzun olduğundan.

Phanteks P600S şu ana kadar çıkan en iyi model benim gözümde.

Bundan önceki en çok hoşuma giden model ise P350X modeliydi.

Corsair ve Cooler Master'ın en üst seviye modelleriyle yarışır ve hatta geçer bu model benim gözümde.

Phanteks keşke THERMALTAKE Core P7 tarzında üstünlük kuracak modeller çıkarsa o zaman tamamen zirveye oturacak bir marka haline gelecek.

Phanteks P600S şu ana kadar çıkan en iyi model benim gözümde.

Bundan önceki en çok hoşuma giden model ise P350X modeliydi.

Corsair ve Cooler Master'ın en üst seviye modelleriyle yarışır ve hatta geçer bu model benim gözümde.
Rakip olarak gördüklerim:
CM SL600M
Corsair 500D

Ama bence ikisini de geçiyor. 1700 e aldım. En uygun 500D 2300 idi. 500D görsel olarak beğenmedim ancak artısı fanları ve fan kontrolcüsüydü. Onları da gözardı ettim. SL600M ise çok güzel bir kasa ama 2500+ Ve açıkcası CoolerMaster'a bir defa şans verdim H500P'de. Phanteks üzmedi.

500D benim gözümde şık bir model değil üst seviye için. Parasını hak ettiği nokta sadece iç yapısı ve malzemesi. Ancak yetersiz.

CM SL600M iyi bir model ama garip bir model. Sessizlik için iyi ama tarımı resmen bozuk geliyor bana. Tesla özentiliğini hissediyorum her gördüğümde nedense. :)

Ne olursa olsun 300 ile 1000 TL bandında tamamen mesh bir panele odaklı olurken.
Üst seviyede şıklık ve yapı için neredeyse bundan vazgeçer olduk.

Bu benim gözümde çok yanlış. CM markasının mesh kasaları daha çok iyi konumda benim mantığımca.

Graphite Series™ 780T Full-Tower PC Case örneğini vermek gerekirse geçmiş zamanların en iyi mesh kasasıdır bence.
Zamanında herkesin göz bebeğiydi bu model.

Phanteks P600S'in bence pek rakibi yok fiyat performans olarak. Ön panelin mesh olmasıyla birlikte iç tasarım farkıyla çok önde.

Taş gibi kasa, güle güle kullanın :) Keşke kasanın fotoğrafını şu açıdan de çekseydiniz, kablolamanın içeriden görünüşünü görürdük.
IMG_20210118_213652.jpg
IMG_20210118_213809.jpg
Hocam böyle görünüyor. 😇
IMG_20210114_193235.jpg

Aksesuar kutusu çok hoşuma gitti. Vidalar vs derli toplu. 4 tane HDD braketi geliyor. Görsel 1 numarayla belirttiğim şey ekran kartının sarkmasını (GPU Slag) önleyici bir aparat. Tam olarak fonksiyonel mi çözemedim ancak taktım. 2 numaradaki ise üst panele takılıyor. Amacı eğer boşta bir fanınız varsa onun olduğu yere kapatarak hava akışındaki kaçağı azaltmak. Güzel bir düşünce. Diğerini henüz ben de çözemedim. 😁
Soru işareti olan parçanın işlevini buldum 😁 Dikey ekran kartının bir aparatıymış. Psu coverın üstünde delikler var oraya monte edilip riser da onun üzerine monte ediliyormuş.

Geri
Yukarı