Philips SPK8614 incelemesi

Selamlar dostlar. 3-4 ay önce bir sistem topladım. Bu sistemle birlikte klavye olarak Philips'in SPK8614 modelini tercih ettim. Aslında ilk olarak Apex 3'ü araştırdım ve mekanik olmadığını öğrenince o fiyatın o klavyeye yüksek olduğunu düşünerek yan markaların klavyelerine yöneldim. Gamepower, Rampage gibi modelleri araştırdıktan sonra Philips'in bu modeli karşıma çıktı. Klavye RGB ışıklandırmaya sahip değil, Rainbow bir ışıklandırma var ancak efektleri çok güzel duruyor.

Klavyenin kasası sağlam ve genel olarak Premium hissi veren bir tasarımı var. Tuşlar reo marka Blue Switch'e sahip, ses ve hissiyatı gayet iyi. Klavyede anti ghosting özelliği mevcut ve Windows tuşunu kilitleyebiliyorsunuz. Sağ üstteki multimedya tuşları da gayet kullanışlı. Ses tekerleği hem sesi hızlıca ayarlamanızı ve basılı tuttuğunuzda oyun moduna geçip hem de aydınlatmayı ayarlamanızı sağlıyor. M1, M2 ve M3 tuşları ise normal modda şarkıyı durdurma, geçme, önceki şarkıya dönme gibi şeyler için kullanılırken, oyun modunda 3 farklı mod ayarlamanıza olanak sağlıyor. Mesela CS:GO için kullanacağınız tuşları seçip M1'e basıyorsunuz ve oyun modunda M1'e bastığınıza sadece o tuşların ışıkları yanıyor.

Arkadaşlar klavyeyi ben Trendyol'dan 340 TL gibi bir fiyata aldım aşağıya linkini bırakıyorum;
Fotoğrafları da aşağı bırakıyorum. En altta son sözlerim ve alınır mı alınmaz mı sorusunun cevabını verdim.
(2. fotoğraf biraz kötü çıkmış kusura bakmayın 🙂)

IMG_20200813_114403.jpg

IMG_20200813_114349.jpg

IMG_20200813_114357.jpg

IMG_20200813_114422.jpg

Klavyede tek bir sorun yaşadım o da A ve D tuşları soyuldu. Kullanıma engel değil ama benim gibi takıntılıysanız soyulmaya başlarsa rahatsızlık verebilir. Ben alıştım, zaten bu klavyeyi maksimum 3 yıl kullanayım diye almıştım. Tuşları satılıyordur belki, değiştirilebilir. Ancak diğer modellerle arada kalmış arkadaşlar için şunu söyleyebilirim; bu soyulma sorununu sadece Philips değil Gamepower Rampage ve diğer markalarda da yaşayabilirsiniz. Pahalı markalar dışında neredeyse hiçbiri soyulmama garantisi gibi bir şey vermiyor. Tuş basım garantisi veriyor. Bu klavyede de 60 milyon olması lazım.

Son olarak, 300TL gibi bir fiyata alınabilecek en iyi klavyelerden biri. Başka modellerle arada kaldıysanız alan kişilerin incelemelerini ve uzun kullanım yorumlarını okumanızı tavsiye ederim.

İncelememi beğendiyseniz teşekkür ederim. İmzamdaki ürünlerden herhangi birini almayı düşünen varsa hepsini 3-4 ay önce aldım. Sorularınızı cevaplayabilirim.

Bu klavyeyi 6 Ay'a yakın kullanıyorum çok memnun kaldım oyunlarda vs hiç sorun yaşamadım e-sporcu değilseniz tabi tepkime süresi uzun çünkü. Ama diğer kullanım açısından F/P ürünüdür.

Bu klavyeyi 6 Ay'a yakın kullanıyorum çok memnun kaldım oyunlarda vs hiç sorun yaşamadım e-sporcu değilseniz tabi tepkime süresi uzun çünkü. Ama diğer kullanım açısından F/P ürünüdür.
Malzemesi gerçekten kalitesiz hocam. Benim 6 aydan sonra başlamıştı tuş soyulmaları. Hadi soyulmayı geçtim, tuşlar değişir de tuş ikilemesi gerçekten başa bela. Kimseye tavsiye etmiyorum bu kadar alternatifi varken.

Bu klavye Amazon'da double shot keycaps olarak satılıyor. Tuşların asla soyulmaması lazım. Nasıl oldu anlamadım.
Tüm ekipmanlarımı son derece dikkatli kullanan bir insanım. Ben de nasıl soyulduğunu anlamadım inanın. Birkaç ay önce garantiye yollayıp sıfır ürün ile değişim aldım. Sıfır ürünü de 250 TL'ye sattım. Üzerine 750 TL kadar ekleyip HyperX Alloy Origins Core'a geçtim.

Malzemesi gerçekten kalitesiz hocam. Benim 6 aydan sonra başlamıştı tuş soyulmaları. Hadi soyulmayı geçtim, tuşlar değişir de tuş ikilemesi gerçekten başa bela. Kimseye tavsiye etmiyorum bu kadar alternatifi varken.
Üstat tavsiye etmediğiniz klavye konuda İncelediğiniz Philips spk8614 mü?

Üstat tavsiye etmediğiniz klavye konuda İncelediğiniz Philips SPK8614 mü?
Evet, doğrudur. Yazıda yaşadığım sorunlardan bahsettim. Şahsen 1 yıla yakın kullanan biri olarak size o modeli önermem.

Düzenleme:

Philips Momentum SPK8614 modelinin artık satışı yapılmamaktadır. Onun yerine yeni modeli olan SPK8605 satılmaktadır:

Momentum SPK8605 modelini kullanmadım, sorunu var mı yok mu bilmiyorum. Sadece yazıyı güncellemek istedim. İyi günler dilerim.

Teşekkür ederim. Spk 8605 modelini almıştım, şimdilik bir sorun yok ama mevcut fiyatlara göre de artık kötü diyemiyorum.)
Gittiği yere kadar kullanırım artık.

Merak edenler için bu fason klavye artık Altec Lansing ALG 8614 olarak hayatına devam ediyor. Birebir aynı klavye, model kodu da fark ettiğiniz gibi aynı. Bu rezil klavyelere bu paraları vermeyin. İki-üç multimedya tuşu sizi aldatmasın.
1694250448234.png

Geri
Yukarı