Philips SPK8614 incelemesi

Selamlar dostlar. 3-4 ay önce bir sistem topladım. Bu sistemle birlikte klavye olarak Philips'in SPK8614 modelini tercih ettim. Aslında ilk olarak Apex 3'ü araştırdım ve mekanik olmadığını öğrenince o fiyatın o klavyeye yüksek olduğunu düşünerek yan markaların klavyelerine yöneldim. Gamepower, Rampage gibi modelleri araştırdıktan sonra Philips'in bu modeli karşıma çıktı. Klavye RGB ışıklandırmaya sahip değil, Rainbow bir ışıklandırma var ancak efektleri çok güzel duruyor.

Klavyenin kasası sağlam ve genel olarak Premium hissi veren bir tasarımı var. Tuşlar reo marka Blue Switch'e sahip, ses ve hissiyatı gayet iyi. Klavyede anti ghosting özelliği mevcut ve Windows tuşunu kilitleyebiliyorsunuz. Sağ üstteki multimedya tuşları da gayet kullanışlı. Ses tekerleği hem sesi hızlıca ayarlamanızı ve basılı tuttuğunuzda oyun moduna geçip hem de aydınlatmayı ayarlamanızı sağlıyor. M1, M2 ve M3 tuşları ise normal modda şarkıyı durdurma, geçme, önceki şarkıya dönme gibi şeyler için kullanılırken, oyun modunda 3 farklı mod ayarlamanıza olanak sağlıyor. Mesela CS:GO için kullanacağınız tuşları seçip M1'e basıyorsunuz ve oyun modunda M1'e bastığınıza sadece o tuşların ışıkları yanıyor.

Arkadaşlar klavyeyi ben Trendyol'dan 340 TL gibi bir fiyata aldım aşağıya linkini bırakıyorum;
Fotoğrafları da aşağı bırakıyorum. En altta son sözlerim ve alınır mı alınmaz mı sorusunun cevabını verdim.
(2. fotoğraf biraz kötü çıkmış kusura bakmayın 🙂)

IMG_20200813_114403.jpg

IMG_20200813_114349.jpg

IMG_20200813_114357.jpg

IMG_20200813_114422.jpg

Klavyede tek bir sorun yaşadım o da A ve D tuşları soyuldu. Kullanıma engel değil ama benim gibi takıntılıysanız soyulmaya başlarsa rahatsızlık verebilir. Ben alıştım, zaten bu klavyeyi maksimum 3 yıl kullanayım diye almıştım. Tuşları satılıyordur belki, değiştirilebilir. Ancak diğer modellerle arada kalmış arkadaşlar için şunu söyleyebilirim; bu soyulma sorununu sadece Philips değil Gamepower Rampage ve diğer markalarda da yaşayabilirsiniz. Pahalı markalar dışında neredeyse hiçbiri soyulmama garantisi gibi bir şey vermiyor. Tuş basım garantisi veriyor. Bu klavyede de 60 milyon olması lazım.

Son olarak, 300TL gibi bir fiyata alınabilecek en iyi klavyelerden biri. Başka modellerle arada kaldıysanız alan kişilerin incelemelerini ve uzun kullanım yorumlarını okumanızı tavsiye ederim.

İncelememi beğendiyseniz teşekkür ederim. İmzamdaki ürünlerden herhangi birini almayı düşünen varsa hepsini 3-4 ay önce aldım. Sorularınızı cevaplayabilirim.

Demek ki sadece QP de varmış. O da arama sonuçlarında karşıma çıkmadı. Ben açıkçası num pad kullanmayı seviyorum. Ve sırf kırmızı ışık bazılarını sıkabilir. Bilek desteğinin olmaması da ayrı bir eksik. Şahsen SPK8614'ü tercih ederdim WASD tuşları soyulsa dahi. Ancak TKL klavye arayanlar için güzel bir alternatif. Biraz dikkat ettiğimde tuşlarda aynı yazı fontu kullanılmış.

Bende bu klavyeyi almayı düşünüyorum birkaç sorum olacak: bilek koyma desteği deri mi ? Kablosunun Boyu Ne Kadar Ve değişik renk geçişleri nasıl yapılıyor
Bende bu klavyeyi almayı düşünüyorum birkaç sorum olacak: bilek koyma desteği deri mi ? Kablosunun Boyu Ne Kadar Ve değişik renk geçişleri nasıl yapılıyor

• Bilek koyma desteği deri değil. Plastik ama sağlam bir malzeme.
  • Kablosunun boyu yanlış değilsem 80 cm veya 1m olması gerek. Kasamdan masamın sonuna kadar uzunluğu yeterli kalıyor.
  • Renk geçişlerini klavyenin sağ üstündeki tekerleğe basılı tutup oyun moduna geçip yapıyorsunuz. 10-15 tane modu var. Ben açıkçası normal kullanıyorum. Ve unutmadan hatırlatayım; klavye RGB değil, rainbow. Yazılımı da bulunmamakta.
Klavyede tek yaşadığım sorun WASD tuşlarının soyulması ama bu beni rahatsız etmedi ve kullanıma engel olmuyor. Zaten bunu bilerek klavyeyi 1-2 yıl götürsün diye aldım.

Tavsiyem Trust'un GXT 890 modelini almanız.

ben laptop kullanıyorum laptopun önüne koyacam bilek desteği rahatsız etmiyor demi bide bilek desteğiyle beraber kısa kenarı toplam kaç cm ediyor yazabilisen sevinirim

Geri
Yukarı