Pilotluk ve havacılığa dair sorular

Peki sivil olsun ya da askeri pilotluk olsun İngilizce seviyesi nasıl oluyor? Bize öğretiyorlar mı yoksa sınav mi var?
Belirli bir seviyede İngilizce biliyor olman ve bunu kanıtlaman için bir sınavdan geçmen gerekiyor. Yani sana İngilizce öğretmiyorlar, belli seviyede olmanı istiyorlar.

Pilotların iş-hayat dengesi nasıldır? Sosyalleşme imkanı bulabiliyor musunuz? Çoğu günler evinizde değil de otellerde kaldığınız söylemleri doğru mudur?
Yoğun. Baya yoğun. Ama öyle evi unut kadar da değil. Çok fazla otellerde kalıyorsun doğru ama sosyal hayatın sıfır gibi bir şey yok tabii ki.

Hocam iki pilot uçuşta aynı yemeği yemiyor ise kavga olmuyor mu?
-Kuru benim.
-Oglum pilavı aldın sende.
Kaptanla... kavga... hem de yemek için😱 Valla elini boğazından içeri sokup o yemeği geri alır senden var ya🤣

Aynı yemeği yemezler doğru. Zehirlenme ihtimaline karşı. Bu yüzden atıyorum hostes geldi "tavuk var et var ne istersiniz?" dedi. Önce kaptan seçer, kalan sana kalır şansına:) Hem saygıdan hem otoriteden dolayı yani;) Sen kalkar da "başlarım böyle işe hep eti sen yiyorsun hacı dayı!" dersen o da sana "tamam sen ye eti o zaman" der. Fakat uçuş sonunda sana başka etli bir şey yedirir ki tadına doyamazsın valla🤣

Kaptanla... Kavga... Hem de yemek için😱 vallahi elini boğazından içeri sokup o yemeği geri alır senden var ya🤣

Aynı yemeği yemezler doğru. Zehirlenme ihtimaline karşı. Bu yüzden atıyorum hostes geldi "tavuk var et var ne istersiniz?" dedi. Önce kaptan seçer, kalan sana kalır şansına:) Hem saygıdan hem otoriteden dolayı yani;) Sen kalkar da "başlarım böyle işe hep eti sen yiyorsun hacı dayı!" dersen o da sana "tamam sen ye eti o zaman" der. Fakat uçuş sonunda sana başka etli bir şey yedirir ki tadına doyamazsın vallahi🤣

Daha önce bir mesaja bu kadar güldüğümü hatırlamıyorum, bilmiyorum.

O zaman hocam siz kaptan mısınız?
Bu son uçuşunu yapan pilot videolarında görüyorum hep mütevazi kişiler, hepsi kamera oyunculuğu mu?

Ya ben de araya kaynamış gibi olmayayım de bir sorum var. Bu işlere pek hakim değilim. Mesela ben uçak mühendisi olmak istiyorum, yolları neler? Liseden sonra nasıl bir yol izlemeliyim. Mesela sivil ya da askeri mühendisin farkları neler? Aynı sorular pilotluk için de geçerli. Şimdiden teşekkür ederim. @Jira @painkiller

Ya ben de araya kaynamış gibi olmayayım de bir sorum var. Bu işlere pek hakim değilim. Mesela ben uçak mühendisi olmak istiyorum, yolları neler? Liseden sonra nasıl bir yol izlemeliyim. Mesela sivil ya da askeri mühendisin farkları neler? Aynı sorular pilotluk için de geçerli. Şimdiden teşekkür ederim. @Jira @painkiller
Hayır, bu konularla işin yok, olmasın da. Tum kuvvetini derslerine (matematik, fizik, kimya) ver ve HHO icin duzgun bir hazırlık yap. Umarım belirgin bir hastalığın veya 1 numaradan buyuk gozlerın, renk koru gozlerin yoktur. Bunlar HHO'da direkt elenme sebebi, (pilotluk icin) haberin olsun. Ama HHO bünyesinde uçak, makine, sistem, elektrik mühendisliği de var. F-16 pilotu olamadın diye seni yollamıyorlar, farklı bir dala gonderiyorlar.
İlk sayfadan mesajları okusanız bilgi edinebilirsiniz.

O zaman hocam siz kaptan mısınız?
Yok, daha çok var oralara:)
Bu son uçuşunu yapan pilot videolarında görüyorum hep mütevazi kişiler, hepsi kamera oyunculuğu mu?
Ya aslında mütevazi, bilgili insanlar doğru. Fakat sen damarına basarsan veya saygısızlık edersen o iyi huylu adam gidiyor yerine tuhaf kindar bir adam gelebiliyor:)
Ders çalışacaksın lisede sürekli ve üniversitelerin Pilotluk veya Uçak Mühendisliği bölümünün puanını tutturmaya çalışacaksın o kadar:)

Askeri kariyer düşünürsen de HHO'nun sınavlarına ve mülakatlarına girip başarılı olup sağlık testinden de geçersen HHO askeri öğrenci olarak okula girebilirsin:) Mezuniyetine göre başarına göre pilotluk veya yer subayı olarak kariyerine devam edebilirsin. Askeri uçak mühendisi... diploması var ama Hava Kuvvetleri'nde mühendislik yapmıyorsun aslında. Daha çok yönetici pozisyonunda oluyorsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı