PlayStation 5 vs Xbox series X

1 - Geriye dönük uyumluluk
PlayStation: Geriye dönük uyumluluk sadece PS4 ve PS4 Pro için geçerli olduğunu söyledi. (Diğer konsolları için hiçbir bilgi verilmedi.)
Xbox: Geriye dönük uyumluluk Xbox 360 ve Xbox One konsolları için geçerli olacağını söyledi. (Oyun kütüphanesi için tıklayın.)
bu karşılaştırmada Xbox puan alıyor.
Xbox 1 - 0 PlayStation

2 - Exclusive oyunlar
Sony'nin çok güzel exclusive oyunları var. Evet ama sen exclusive dediğin oyunları seviyor musun? Örnek vermek gerekirse "Ghost of Tsushima" ve bunun gibi niceleri herkese hitap etmez ve bilim kurgu oynamayı seven kişi Xbox'a yönelir. (Halo, gears of war)
halo'yu PC'de de oynarsın, gears of War'u PC'de de oynarsın. Tamam GoW'u PC'de oynarsın ama PC'de sadece birinci oyun, dördüncü oyun ve beşinci oyun var. Birinci oyunu bitirdikten sonra ikinci oyunu ve üçüncü oyunu sadece Xbox'ta oynayabilirsin. Nasıl oynayacaksın?
bu karşılaştırmada iki tarafta puan alıyor.
Xbox 2 - 1 PlayStation

3 - Müşteri memnuniyeti
Sony: Türkçe alt yazı desteğini ve türkçe seslendirmeyi getirdi.
Xbox: Geriye dönük uyumluluk, Smart delivery, klavye ve mouse desteğini getirdi.
bu karşılaştırmada iki tarafta puan alıyor.
Xbox 3 - 2 PlayStation

4 - Arayüz ve kullanım
PlayStation: Arayüzü daha basit ve kullanışlı.
Xbox: Dağınık ve kullanılması için biraz zaman gerektiren bir arayüze sahip.
bu karşılaştırmada PlayStation puan alıyor.
Xbox 3 - 3 PlayStation

5 - Donanım
dd.PNG

bu karşılaştırmada Xbox puan alıyor.
Xbox 4 - 3 PlayStation

Konuyu tarafsız bir şekilde hazırladım. Bir yanlışım veya eksiğim varsa bildirirseniz mutlu olurum.

Tercihinizi hangi konsoldan yana kullanacaksınız?

@244012
PS4 Pro Xbox OneX 4500-5000 bandında.
  • Çok rahat bu fiyata ondan daha iyi grafik gücü veren RX580 üzeri bir sistem toplayabilirsiniz.
  • PS4 Pro RX570 ayarında bir GPU'ya sahip.
  • Yeni konsolların fiyatı belli olmasa da 8000 TL'ye dayanma ihtimali ortada.
  • 8000 Liraya iyi bir bilgisayar toplanıyor. Çok daha ayrıntısını merak ediyorsanız. Kendiniz keşfedebilirsiniz.
  • Böylece Sony Exclusive oyunları hariç bütün oyunları daha ucuza bir de game pass aboneliği varsa (aylık 15 TL) oynarsınız.
  • Ayrıca geri kalan bütün işlerinizi PC'de halletmeye devam edersiniz.
  • PC'de kontrolcü desteği sorunu da yok artık.
Ben yeni cihazlar için demiştim. Yoksa 7 sene sonra da bu sene çıkacak cihazlardan daha iyisi ucuza toplanır.

@244012
PS4 Pro Xbox OneX 4500-5000 bandında.
  • Çok rahat bu fiyata ondan daha iyi grafik gücü veren RX580 üzeri bir sistem toplayabilirsiniz.
  • PS4 Pro RX570 ayarında bir GPU'ya sahip.
  • Yeni konsolların fiyatı belli olmasa da 8000 TL'ye dayanma ihtimali ortada.
  • 8000 Liraya iyi bir bilgisayar toplanıyor. Çok daha ayrıntısını merak ediyorsanız. Kendiniz keşfedebilirsiniz.
  • Böylece Sony Exclusive oyunları hariç bütün oyunları daha ucuza bir de game pass aboneliği varsa (aylık 15 TL) oynarsınız.
  • Ayrıca geri kalan bütün işlerinizi PC'de halletmeye devam edersiniz.
  • PC'de kontrolcü desteği sorunu da yok artık.
Yapmayın, etmeyin! Konsol ile PC'yi karşılaştırmak çok saçma. Birbirleriyle rakip bile değiller, olamazlar. Bilgisayarın verdiği performansı verebilen bir konsol yok ve olmayacak, bunu kimse inkar edemez.

Oyun konsollarının amacı daha düşük bütçede daha iyi kalitede oyun oynamaktır. Ülkenin başındaki musibetler yüzünden Türkiye'de ki amacını kaybetmiştir.
....PNG

Son düzenleme:
Yapmayın, etmeyin! Konsol ile PC'yi karşılaştırmak çok saçma. Birbirleriyle rakip bile değiller, olamazlar. Bilgisayarın verdiği performansı verebilen bir konsol yok ve olmayacak, bunu kimse inkar edemez.

Oyun konsollarının amacı daha düşük bütçede daha iyi kalitede oyun oynamaktır. Ülkenin başındaki musibetler yüzünden Türkiye'de ki amacını kaybetmiştir.
Eki Görüntüle 632872
Aynı şeyi söylüyorum zaten siz de aynısını söylemişsiniz. Bilgisayar fiyatına gelmiş konsol, bilgisayarın performansını veremezken üstelik konsol oyunları çok daha pahalı. Neyin yapmayını etmeyini bu.
Ben yeni cihazlar için demiştim. Yoksa 7 sene sonra da bu sene çıkacak cihazlardan daha iyisi ucuza toplanır.
Ben de hem yeni cihazları hem de ps4 ve xbox one x üzerinden söyledim zaten. Türkiye için konsolun bir anlamı yok. Bilgisayar fiyatına geldiler. Ayrıca oyunları çok pahalı. Bu ekonomide Dolayısıyla konuşulacak konu bile değil.

@MİYAVV
Ayrıca dolar değil Euro üzerinden bakacaksınız. Konsollar Türkiye’ye Euro kuruyla geliyor.

Aynı şeyi söylüyorum zaten siz de aynısını söylemişsiniz. Bilgisayar fiyatına gelmiş konsol, bilgisayarın performansını veremezken üstelik konsol oyunları çok daha pahalı. Neyin yapmayını etmeyini bu.
Konsol ile PC'yi karşılaştırmak çok saçma.
@MİYAVV
Ayrıca dolar değil Euro üzerinden bakacaksınız. Konsollar Türkiye’ye Euro kuruyla geliyor.
Bu daha kötü. Bilgilendirme için teşekkürler.

Son düzenleme:
Size göre öyle. Oyun oynanabilen her cihaz her ürün birbirine göre kıyaslanabilir. Bunda bir beis yok.

Ocak ayında imzamdaki bilgisayarı topladım. Çok memnunum her oyunu oynuyorum. God of War hayranı olduğum için önceki nesilde PS4 PRO’da oynamıştım. Pc’yi toplarken sene sonunda bir de exclusive için PS5 alırım diyordum. Bu döviz kuru ve ülkenin ekonomik gidişatı ile artık düşünmüyorum bile.

Xbox exclusive oyun sahibi degil ki! Her cikan Xbox oyunu PC' de de var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Size göre öyle. Oyun oynanabilen her cihaz her ürün birbirine göre kıyaslanabilir. Bunda bir beis yok.

Ocak ayında imzamdaki bilgisayarı topladım. Çok memnunum her oyunu oynuyorum. God of War hayranı olduğum için önceki nesilde PS4 Pro’da oynamıştım. PC’yi toplarken sene sonunda bir de exclusive için PS5 alırım diyordum. Bu döviz kuru ve ülkenin ekonomik gidişatı ile artık düşünmüyorum bile.

Çok kötü oldu Euro'yu doları boş verin iç savaş bile çıkabilir herkes gergin bir kıvılcım yeter her şeye inşallah bir iç savaş çıkmaz.

Xbox'ın exclusive'den anladığı, oyunlarının sadece bilgisayarda ve kendi konsolunda oynanabilmesidir.
Xbox bir firma değil. Microsoft’un Anladığı olacak herhalde o. Anladığı diye bir şey yok. Exclusive oyunu yok. Pc’ye de çıkartması gamepass gibi servis hizmeti veren firma olmaya odaklanmasından. Exclusive özel oyundur. Sony’de var. Microsoft’ta da gamepass çıkana kadar vardı. @Sosruko Haklısın artık yok. O yüzden diyorum anladığı diye bişey yok. Ticari hedef değiştirdi adamlar. Exclusive oyun yapmıyorlar artık. Pc’ye çıkarttığı anda o exclusive olmaz bundan anladığı da bu gibi bir durum da Olmaz. Servis hizmeti veren bir firma artık Microsoft. Oyun önemli değil. İstese sadece XBox’a çıkartır. Exclusive anlamını bulur.
Tepe yöneticisi açıkladı. Exclusive oyun İle konsol sattırmaya uğraşmayacağız. Servis ( gamepass) satacağız diye.

Geri
Yukarı