PlayStation 5 vs Xbox series X

1 - Geriye dönük uyumluluk
PlayStation: Geriye dönük uyumluluk sadece PS4 ve PS4 Pro için geçerli olduğunu söyledi. (Diğer konsolları için hiçbir bilgi verilmedi.)
Xbox: Geriye dönük uyumluluk Xbox 360 ve Xbox One konsolları için geçerli olacağını söyledi. (Oyun kütüphanesi için tıklayın.)
bu karşılaştırmada Xbox puan alıyor.
Xbox 1 - 0 PlayStation

2 - Exclusive oyunlar
Sony'nin çok güzel exclusive oyunları var. Evet ama sen exclusive dediğin oyunları seviyor musun? Örnek vermek gerekirse "Ghost of Tsushima" ve bunun gibi niceleri herkese hitap etmez ve bilim kurgu oynamayı seven kişi Xbox'a yönelir. (Halo, gears of war)
halo'yu PC'de de oynarsın, gears of War'u PC'de de oynarsın. Tamam GoW'u PC'de oynarsın ama PC'de sadece birinci oyun, dördüncü oyun ve beşinci oyun var. Birinci oyunu bitirdikten sonra ikinci oyunu ve üçüncü oyunu sadece Xbox'ta oynayabilirsin. Nasıl oynayacaksın?
bu karşılaştırmada iki tarafta puan alıyor.
Xbox 2 - 1 PlayStation

3 - Müşteri memnuniyeti
Sony: Türkçe alt yazı desteğini ve türkçe seslendirmeyi getirdi.
Xbox: Geriye dönük uyumluluk, Smart delivery, klavye ve mouse desteğini getirdi.
bu karşılaştırmada iki tarafta puan alıyor.
Xbox 3 - 2 PlayStation

4 - Arayüz ve kullanım
PlayStation: Arayüzü daha basit ve kullanışlı.
Xbox: Dağınık ve kullanılması için biraz zaman gerektiren bir arayüze sahip.
bu karşılaştırmada PlayStation puan alıyor.
Xbox 3 - 3 PlayStation

5 - Donanım
dd.PNG

bu karşılaştırmada Xbox puan alıyor.
Xbox 4 - 3 PlayStation

Konuyu tarafsız bir şekilde hazırladım. Bir yanlışım veya eksiğim varsa bildirirseniz mutlu olurum.

Tercihinizi hangi konsoldan yana kullanacaksınız?

Anlamanız için Bilal'e anlatır gibi yazdım, bu yüzden uzun sürdü. Hala bir şey sunmadığınıza göre köşenize çekilip ağlamaya gidebilirsiniz.

PS3, PS4 ve Xbox One X deneyimlemiş biri olarak Xbox One X'in PS4'den daha iyi grafik ve FPS sunduğunu gördükten sonra Xbox fanı olmam çok normal.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dijital oyun almaya ettiğin laftan sonra seni dikkate almayı düşünmüyorum. Örnek vermek gerekirse 100 oyun için 100 CD alabilirsin buna karışmayacağım. Sizin sunacak bir şeyiniz yok gibi, ben sizin için kısa bir metin hazırladım.

donanım
PlayStation 5Xbox Series X
İşlemciAMD Zen 2 (3.5 GHz, sekiz çekirdek)AMD Zen 2 (3.8 GHz, sekiz çekirdek)
GPUAMD rDNA 2 (10.28 teraflop, 36 CU)AMD rDNA 2 (12 teraflop, 52 CU)
Bellek16 GB GDDR616 GB GDDR6
Bant Genişliği448 GB/s561 GB/s
Depolama825 GB (NVMe SSD)
5.5 GB/s
1 TB (NVMe SSD)
2.4 GB/s (ham)
Optik Sürücü4K Ultra HD Blu-ray4K Ultra HD Blu-ray
4K DesteğiVarVar
8K DesteğiVarVar
HDR DesteğiVarVar
Portlar?3 USB-A 3.0 – HDMI.
Ses çıkışı – Özel bellek yuvası

Geriye dönük uyumluluk.
Xbox, Xbox 360 ve Xbox One'ın neredeyse tüm kataloğunun kullanılabileceği Xbox Series X lehine bir başka nokta olacak. Ve sadece diskleri doğrudan Xbox One X ile olduğu gibi yerleştirmekle kalmayacak, aynı zamanda konsol bir oyunu saniyede daha fazla karede veya daha yüksek çözünürlükte çalıştırabilecek bir doku veya öge paketi olup olmadığını algılayacak. Desteklenen oyunları görmek için tıklayın.

Smart delivery.
Smart delivery, Xbox One oyunlarınızı ücret ödemeden Xbox Series X'te oynamanıza olanak sağlayacak.
  • Assassin's Creed Valhalla (Ubisoft)
  • Call of the sea (RAW Fury)
  • Chorus (Deep Silver)
  • Cyberpunk 2077 (CD PROJEKT RED)
  • Destiny 2 (bungie)
  • Dirt 5 (codemasters)
  • Gears 5 (Microsoft)
  • Halo Infinite (Microsoft)
  • Metal: Hellslinger (funcom)
  • Scarlet nexus (bandai namco)
  • Second extinction (systemic reaction)
  • The ascent (circle entertainment)
  • Vampire: The masquerade – bloodlines 2 (Paradox ınteractive)
  • Yakuza: Like a Dragon (Sega)
not: Listede bulunan oyunların sayısı artmaya devam edecek.
Smart delivery ile kayıtlarınız kaybolmayacak!
Bu oyunları Xbox Series X konsolunun çıkışından önce satın aldıysanız Smart delivery desteğiyle yeni konsola aktarabileceksiniz. Oyunda aldığınız kaydınıza, kaldığınız yerden oynamaya devam edebileceksiniz.

Xbox Game Pass.
Çok düşük bir aylık fiyata Xbox Live Gold ve 100'den fazla yüksek kaliteli konsol ve bilgisayar oyunu avantajlarından yararlanın. Sürekli eklenen oyunlarla, oynamak için her zaman yeni bir oyununuz olur. Her tarzdan çeşitli oyunlar arasında herkese göre bir oyun mevcut. özel üye fırsatları ve indirimlerin keyfini çıkarın. Ayrıca oyun içi içerikler, tüketilebilir ürünler ve iş ortağı teklifleri gibi avantajlardan yararlanın. En gelişmiş çok oyunculu ağda arkadaşlarınızla birlikte oynayın ve bir sonraki favori oyununuzu keşfedin.

EA Access desteği.
electronic arts oyunlarını Xbox'ta yayımlanmadan önce oynayın!
Aylık sadece 12 TL ödeyerek veya 65 TL karşılığında yıllık üyelikle electronic arts oyunlarını hem yayımlanmadan günler önce denemenizi hem de EA sports™ FIFA 20, plants vs. zombies: Battle for neighborville™ ve diğer harika oyunlardan oluşan kütüphanemize adım atmanızı sağlar.

electronic arts dijital alışverişlerinde %10 indirim
Microsoft Store'u ziyaret ederek ve özel EA Access indirimlerinize göz atarak koleksiyonunuzu fazla para harcamaya gerek duymadan genişletin. Dijital ön siparişler, tam sürüm oyun indirmeleri, season Pass'ler ve DLC'ler için %10 fiyat indirimi.

Klavye ve mouse desteği.
Siz de USB çıkışı olan klavye ve farenizin Xbox One cihazlarınızın USB girişlerine bağlayarak klavye&fare ikilisi ile oyun oynayabilirsiniz.
  • Atlas
  • Bomber Crew.
  • Call of Duty: Modern Warfare.
  • Children of morta.
  • DayZ
  • Deep rock galactic.
  • Fortnite
  • Gears of War 5
  • Gears tactics.
  • Metro Exodus.
  • Microsoft Flight Simulator.
  • Minecraft
  • Minion masters.
  • Moonlighter
  • Paladins
  • Roblox
  • Sea of Thieves.
  • Smıte
  • Sniper Elite V2 Remastered.
  • Strange brigade.
  • Surviving mars.
  • The Sims 4
  • They are billions.
  • Vigor
  • Warface
  • Warframe
  • Wargroove
  • Warhammer: Vermintide 2
  • War Thunder.
  • X-morph defence.
not: Listede bulunan oyunların sayısı artmaya devam edecek.

Quick resume.
Xbox Series X'in sunduğu teknik olanaklar ve yenilikçi Xbox velocity architecture tarafından desteklenen yeni bir özellik olan hızlı devam etme, oyunculara oyunlar arasında sorunsuz bir şekilde geçiş yapma ve en son bıraktıkları yerden anında devam etme olanağı sunuyor.

Exclusive oyunlar.
Sony exclusive konusunda daha başarılıdır. Aksini iddia eden ağır Xbox fanıdır.
Xbox exclusive oyun üretmiyor.

Büyük bir eksik gibi gözüksede "Game Pass ve geriye dönük uyumluluğa sahip olan oyunlar" bu açığı bir nebze de olsa kapayacaktır.

Çarpraz platform ve play anywhere.
Bir Xbox play anywhere dijital oyunu alın ve herhangi bir ek ücret ödemeden Xbox konsolu ve Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarda oynayın.
Tüm kayıtlarınız, oyun eklentileriniz ve başarılarınız

Son düzenleme:
Vatan bilgisayar dan PlayStation 5 stok yakalamıştım. Tlou 2 ghost of vs bunları 1 hafta içinde oynadım sonrasın da ortada kala kaldım. Kendi kendime ben bu konsolu sırf iki oyun oynamak için mi aldım dedim. Yeni oyun almak istesem 500-600 TL dedim bu iş böyle gitmez 1 haftalık konsolu gittim verdim Xbox series x aldım. Yaptım Xbox game pass ultimateyi de ps de 499 TL olan oyunu ücretsiz oynamanın keyfini yaşıyorum. Tamam PlayStation oyunları güzel ama bende Sakıp Sabancı’nın oğlu veya torunu değilim.

Vatan bilgisayar dan PlayStation 5 stok yakalamıştım. Tlou 2 ghost of vs bunları 1 hafta içinde oynadım sonrasın da ortada kala kaldım. Kendi kendime ben bu konsolu sırf iki oyun oynamak için mi aldım dedim. Yeni oyun almak istesem 500-600 TL dedim bu iş böyle gitmez 1 haftalık konsolu gittim verdim Xbox series x aldım. Yaptım Xbox game pass ultimateyi de ps de 499 TL olan oyunu ücretsiz oynamanın keyfini yaşıyorum. Tamam PlayStation oyunları güzel ama bende Sakıp Sabancı’nın oğlu veya torunu değilim.
PS oyunlarının fiyatları için konsol almaya gerek var mıydı? Almadanda market fiyatlarına bakabilirdiniz. Fiyatları yüksek katılıyorum. Ama Ghost of Tsuchima ve TLOU P2 dışında daha bir sürü triple A var.

PS oyunlarının fiyatları için konsol almaya gerek var mıydı? Almadanda market fiyatlarına bakabilirdiniz. Fiyatları yüksek katılıyorum. Ama Ghost of Tsuchima ve TLOU P2 dışında daha bir sürü triple A var.
Sizde haklısınız hocam PlayStation nun bu dolar kuru ile ne kadar büyük bir pişmanlık olduğunu geç fark ettim.

Marvel Spider-Man 2'yi oynayabiliyor musun?
O da çıkar. Oyun yapmak çok maliyetli artık, bir tarafta Sony ve Playstation taparlar varken bir tarafta da "niye kar marjların daha düşük" diyen yatırımcılar var. Halka arz edilmiş bir şirket olarak Sony'nin kar açıklaması lazım, evinde PS4/PS5 koyup havasından durulmayanların lafı değil.

Exclusive oyunlarda Xbox'a puan yazdığına phil spencer bile güler 😄
Arayüzde ise PlayStation çok sıkıcı, Xbox daha modern.
Asıl kumandalara yer vermen gerekirdi. DualSense çok modern çok havalı çok tekonolojik ama çok arıza yapıyor. Xbox gamepadler ise çok ergonomik daha basit az arıza yapıyor.

Geri
Yukarı