PlayStation 5 vs Xbox series X

1 - Geriye dönük uyumluluk
PlayStation: Geriye dönük uyumluluk sadece PS4 ve PS4 Pro için geçerli olduğunu söyledi. (Diğer konsolları için hiçbir bilgi verilmedi.)
Xbox: Geriye dönük uyumluluk Xbox 360 ve Xbox One konsolları için geçerli olacağını söyledi. (Oyun kütüphanesi için tıklayın.)
bu karşılaştırmada Xbox puan alıyor.
Xbox 1 - 0 PlayStation

2 - Exclusive oyunlar
Sony'nin çok güzel exclusive oyunları var. Evet ama sen exclusive dediğin oyunları seviyor musun? Örnek vermek gerekirse "Ghost of Tsushima" ve bunun gibi niceleri herkese hitap etmez ve bilim kurgu oynamayı seven kişi Xbox'a yönelir. (Halo, gears of war)
halo'yu PC'de de oynarsın, gears of War'u PC'de de oynarsın. Tamam GoW'u PC'de oynarsın ama PC'de sadece birinci oyun, dördüncü oyun ve beşinci oyun var. Birinci oyunu bitirdikten sonra ikinci oyunu ve üçüncü oyunu sadece Xbox'ta oynayabilirsin. Nasıl oynayacaksın?
bu karşılaştırmada iki tarafta puan alıyor.
Xbox 2 - 1 PlayStation

3 - Müşteri memnuniyeti
Sony: Türkçe alt yazı desteğini ve türkçe seslendirmeyi getirdi.
Xbox: Geriye dönük uyumluluk, Smart delivery, klavye ve mouse desteğini getirdi.
bu karşılaştırmada iki tarafta puan alıyor.
Xbox 3 - 2 PlayStation

4 - Arayüz ve kullanım
PlayStation: Arayüzü daha basit ve kullanışlı.
Xbox: Dağınık ve kullanılması için biraz zaman gerektiren bir arayüze sahip.
bu karşılaştırmada PlayStation puan alıyor.
Xbox 3 - 3 PlayStation

5 - Donanım
dd.PNG

bu karşılaştırmada Xbox puan alıyor.
Xbox 4 - 3 PlayStation

Konuyu tarafsız bir şekilde hazırladım. Bir yanlışım veya eksiğim varsa bildirirseniz mutlu olurum.

Tercihinizi hangi konsoldan yana kullanacaksınız?

Gabe'in Xbox demesinin diğer bir sebebi de Sony'nin Epic Games ile anlaşma yapmasıdır.
Çatlasın. Yine geçenlerde gördüm ünlü birisi adını hatırlamıyorum PS5 ve Xbox hangisi tercihiniz olur diye kendisine yöneltildiğinde ikisininde iyi olduğunu vurgulamıştı. Öyle de zaten.
Tasarımın ne önemi var? Oyun oynarken duraklatıp konsolun şekline mi bakıyorsun?
Sürekli gözümün önünde duracak bir şeyin tasarımı benim için tabi ki önemlidir. Bildiğin bir buzdolabı konsolu çıksa alıp oynar mısın? Alsanda gözünün önünde duran şeyden hiç rahatsız olmaz mısın?

Sürekli gözümün önünde duracak bir şeyin tasarımı benim için tabi ki önemlidir. Bildiğin bir buzdolabı konsolu çıksa alıp oynar mısın? Alsanda gözünün önünde duran şeyden hiç rahatsız olmaz mısın?
Xbox'ın şekli bana da garip geldi ama güzel tasarımlar yapılabilir.

Dosya Ekleri

• 1596548880748.png
    1596548880748.png
    241,8 KB · Görüntüleme: 34
  • 1596548920653.png
    1596548920653.png
    944,4 KB · Görüntüleme: 35
  • 1596548989859.png
    1596548989859.png
    621,2 KB · Görüntüleme: 30
Bir de PlayStation'ın topluluğu aşırı toksik. Özellikle Twitter'dakiler. Ben de şahsen şu anda PS4 kullanıyorum. Ama tek dediğim, hangi konsolun exclusive oyunları sizin ilginizi çekiyorsa o konsolu alın.

Edit: Hatta bazıları Xbox'ın tweet'lerine özetle "Xbox kötü, PS5 güzel. Xbox'ın oyunları yok. Grafikler çok kötü, böyle oyunlar oynayacağıma 'yeni nesil' oyunlar oynarım" diyorlar. Ama Sony'nin de hakkını yememek gerek. Son birkaç yılda güzel exclusive oyunlar yaptılar.

Yanlış anlamayın ancak merak ettim hiç XBOX kullanmadım. Ünlü 5-10 tane XBOX oyunu söyleyebilecek var mı?
Ori, Forza Horizon, Forza Motosport, Quantum Break, GoW serisi, Sea of Thieves, Halo serisi, Microsoft Flight Simulator geliyor.
Aklımda kalanlar bunlar hatırladıkça daha fazla eklerim.

Sony Türkiye'ye kan ağlatırken, oyunlarına inanılmaz zam yaparken hala geçip nasıl PS savunuyorsunuz anlamıyorum. 825GB SSD'si zaten ayrı bir konu olarak tartışılması lazım, tasarımı desen klimaya benziyor. Donanımı desen Xbox dan geride. Hepsini geçtim tüketici dostu değil asla değil. Sırf bu nedenlerde ötürü Xbox daha alınır gözüküyor.

Karşılaştırma fena değil ama PS tarafının "konsola özel oyunlar" kısmında çok daha ağır bastığını söylemeye çekinecek kadar da taraflı bir karşılaştırma olmuş.

Ha bana kalsa PC 2 iki tarafı da tokat manyağı yapar. Yakında duyurusu olacak.

Geri
Yukarı