Polislerin silahla müdahale etmesi neden kısıtlı?

Askerde de benzer bir durum var ve oldukça saçma kurallarımız. Karşındaki kişide ne varsa sen de benzer şekilde bir müdaha yapılması gerektiren gibi bir durum var. Bir suçlu kaçıyorsa onu yakalayarak durdurmak zorundasın eğer ateş eder ve birini veya kaçanı ağır şekilde yaralarsan veya öldürürsen geçmiş olsun, sen dahil amirini biraz öperler.

Arkadaşın dediği gibi silah yerine teaser ile bu tarz olaylara direkt olarak düşünlmeden müdahale edilmesi gerekiyor, ek olarak gelen polisin sorumluluk seviyesi olaya biraz geç müdahale zorunda bıraktırmış olabilir.

Amerika'nın politikası elinde kesici veya darbeli bir şey varsa ve dur ihtarına uymazsa direk silahla müdahale yapabilir ve kanunen hiç bir sorunu yoktur hatta teşvik edilir. Amerika polislerinin mantığı "ben vurmazsam o beni vuracak" şeklindedir. Aksine Türkiye'de polislerin silahındaki mühimmat (mermi) genelde namlu ağzında değildir tercihen. Burası Türkiye polis birini müdahale amacıyla canını alırsa cani polis derler ceza verirler, müdahale etmezse ve şehit olursa her yerde şehidimiz diye paylaşır prim yaparlar

İçim gitti videoda ya, kadın ölüyorum diye bağırıyor. Allah kahretsin kendi cinsimden böyle olanları Allah kahretsin!
Keşke bakmasaydım, tüylerim diken diken oldu ya çok kötü. Böyle insanları ömür boyu hapse atıcaksın ki sürünsünler. Aynı zamanda taser kullanmak çok mantıklı diğer arkadaşın da dediği gibi.

Vursa linç edilir, görevden ihraç edilir, üstüne bir de adam yaralamadan ceza yer. :D Ülkenin milleti popülizm uğruna polise nefret kusmaya hazırda bekliyor.

Geri
Yukarı