PowerColor 6700XT değişken GPU kullanımı

theomgcat

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar şu anda denediğim oyunlar;
GTA V
Far Cry 3
AC: Odyssey.
Hepsinde GPU kullanımı düşük, çok nadiren %90 üstüne çıkıyor. FurMark testinde 1080P'de 170 FPS falan alıyor, 1 dakikalık testte yanlış hatırlamıyorsam 10500 civarı puan almıştı.
Sistemim şu şekilde:
10400F.
16 GB 2666MHz çalışıyor.
B460M PRO.
600W Aerocool PSU.
Ayarlar en yüksek ayarda, monitörüm 1080p.

Son düzenleyen: Moderatör:
GTA V
Far Cry 3
Hepsinde GPU kullanımı düşük, çok nadiren %90 üstüne çıkıyor. FurMark testinde 1080P'de 170 FPS falan alıyor, 1 dakikalık testte yanlış hatırlamıyorsam 10500 civarı puan almıştı.
Sistemim şu şekilde:
10400F.
16 GB 2666MHz çalışıyor.
B460M PRO.
600W Aerocool PSU.

Hocam neden bilmiyorum ama sadece bir tahmin. Kartın markasıyla ya da Power Supply'in yetersizliğiyle alakalı olabilir mi?

GTA V
Far Cry 3
Sistemim şu şekilde:
10400F.
16 GB 2666MHz çalışıyor.
B460M PRO.
600W Aerocool PSU.
Selam, %25'lik bir darboğaz söz konusu işlemci tarafından. Kart daha güçlü geliyor yani.

Selam, %25'lik bir darboğaz söz konusu işlemci tarafından. Kart daha güçlü geliyor yani.

O kadar darboğaz var mı ya😕 monitörü 2K yapsam işe işlemci besler mi o zaman?
1080p' de kartın tam gücünü kullanmıyor ondan. 1080p o kart için düşük kalıyor. 2K yaparsanız %99 olacaktır. Herhangi bir takılma, donma vb. sorun yoksa zaten kullanmaya devam. Darboğaz falan yok bu arada.
Hocam monitör FHD, 2K yapamıyorum oyunlarda.

Evet o kadar darboğaz vardır diye düşünüyorum yanlışsam kusura bakmayın. Ancak 6700 XT, arkadaşın da dediği gibi 1440p kart bence.
Eğer 2K çözünürlük yapamıyorsan, oyun içinde Çözünürlük Ölçeği ayarı olmalı. Örneğin GTA V'de var (Render Resolution). Buradan çözünürlüğü 1440p'ye çekerek dener misin?

Edit: Bunun senin için sorun olacağını düşünmüyorum, moralini bozmana gerek yok. Yeni nesil oyunların çoğunda bu ayar var. Darboğazın önüne geçebilirsin yani.
1080p' de kartın tam gücünü kullanmıyor ondan. 1080p o kart için düşük kalıyor. 2K yaparsanız %99 olacaktır. Herhangi bir takılma, donma vb. sorun yoksa zaten kullanmaya devam. Darboğaz falan yok bu arada.
Hocam 1080p için düşük kalmasının sebebi, işlemcinin 1080p'de kartı doyuramaması. Bunun adı da darboğaz zaten.

Evet o kadar darboğaz vardır diye düşünüyorum yanlışsam kusura bakmayın. Ancak 6700 XT, arkadaşın da dediği gibi 1440p kart bence.
Eğer 2K çözünürlük yapamıyorsan, oyun içinde Çözünürlük Ölçeği ayarı olmalı. Örneğin GTA V'de var (Render Resolution). Buradan çözünürlüğü 1440p'ye çekerek dener misin?

Edit: Bunun senin için sorun olacağını düşünmüyorum, moralini bozmana gerek yok. Yeni nesil oyunların çoğunda bu ayar var. Darboğazın önüne geçebilirsin yani.

Hocam 1080p için düşük kalmasının sebebi, işlemcinin 1080p'de kartı doyuramaması. Bunun adı da darboğaz zaten.
Şu anda çalışıyorum eve geçince deneyeceğim. Çok teşekkür ediyorum yardımlarınız için

Üstteki arkadaşın dediği gibi Render Scaling ile çözünürlüğü yükseltebilirsiniz veya Radeon ayarlarında VSR olması gerek, oradan ayarlayıp çözünürlüğü oyundan da seçebilirsiniz. Bu arada eğer aldığınız FPS sizin için yeterliyse ve donma yoksa sorun değildir.

Geri
Yukarı