Prime95 Testi yaparken Mavi ekran hatası

Tolga Samet

Kilopat
Makaleler
17
Daha fazla  
Prime95'te Large FFTs ayarında stress testi başlattığımda mavi ekran yiyorum. Hatta bazen yemiyorum, direk donup kalıyor ekran. Haliyle kapatıp açmak zorunda kalıyorum. Herhangi bir dump olsa atıcam ancak klasör bomboş. Problem nedir sizce? Small FFTs ayarında hatasız geçiyor.

Moderatörün başlığı değiştirme amacı ne acaba?

Son düzenleme:
dostum 4.7 1.8 voltaj yazmışın sistemin bile açılması mucize o voltajla çok düşük o voltajı 1.23 yapıp denermisin bi

@cenkyyy Tüm işlemci testlerinden hatasız geçiyor ancak sadece Large FFTs ayarında birkaç saniyeden öte gidemiyor. Sorunun voltajdan kaynaklı olduğuna emin misiniz?

@cenkyyy Tüm işlemci testlerinden hatasız geçiyor ancak sadece Large FFTs ayarında birkaç saniyeden öte gidemiyor. Sorunun voltajdan kaynaklı olduğuna emin misiniz?
Kesinlikle voltajdan kaynaklı zaten large ffts testi tam işlemciyi ağlatan test bu yüzden mavi ekran yiyorsun işlemciyi 1.23 e çek geçicektir

Kesinlikle voltajdan kaynaklı zaten large ffts testi tam işlemciyi ağlatan test bu yüzden mavi ekran yiyorsun işlemciyi 1.23 e çek geçicektir
İşlemciyi ağlatan ayar Small FFTs açıklamalara bakılırsa ve o ayarda sıkıntısız çalışıyor işlemci uzun süreler boyunca. Bugün tüm gün oyun oynadım ve mavi ekran almadım ayrıca. Birçok da benchmark yaptım. Sıcaklıklar fazla yükselmiyor zaten Large FFTs ayarında.

1.png

İşlemciyi ağlatan ayar Small FFTs açıklamalara bakılırsa ve o ayarda sıkıntısız çalışıyor işlemci uzun süreler boyunca. Bugün tüm gün oyun oynadım ve mavi ekran almadım ayrıca. Birçok da benchmark yaptım. Sıcaklıklar fazla yükselmiyor zaten Large FFTs ayarında.

Eki Görüntüle 410500
işte fazla yükselmesinin sebebi işlemciye tamamen yükleniyor yani en doğru stabilite testini yapıyorsunuz aslında dediğim voltajla denermisiniz bi işlemci 85 i geçerse kapatın testi

@dogudulupcu Elbette olurum. İşlemciniz 9900K'ydı sanırım. 5 GHz için örnek vereyim. Core ve cache çarpanını 50 yapın ve voltajı 1.3V olarak ayarlayın. Ardından Prime95'in Small FFTs ayarında stabilite testi yapın. 15-20 dk kadar çekirdekler hata vermezse voltajı düşürebilirsiniz. Eğer verirse voltajı 10mV kadar yükseltin.

@cenkyyy Deneyeyim en iyisi. Bundan olmadığına emin gibiyim.

Geri
Yukarı