Çözüldü Prime95 testi sonrası mavi ekran

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Heisenberke

Hectopat
Minidump dosyamı linkten indirebilirsiniz.
Yeni topladığım bilgisayarımda parçaların doğru çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için FurMark ve Prime95 testini yaptım. FurMark testinde bir sıkıntı olmadı. Fakat Prime95 testinde yaklaşık 20.dakikada mavi ekran verdi ve bilgisayar kapandı. İlk başta başlangıç onarma ekranı geldiği için bilgisayarın içine giremedim. Test sonrası PC ısındığı için dinlenmesi için bir yarım saat ellemedim yarım saat sonra açtığımda Windows açıldı. Sonrasında belleklerden şüphelendim ve Memtest86 testini başlattım yaklaşık 4-5 dakika sonra hata verdi yaklaşık 22600 adet. Sonrasında konu açtım ve bana minidump dosyasıyla beraber yeni bir konu açmamı söylediler. Fakat yine başlangıç onarım ekranı geldiği için bir yarım saat Windows'a giremedim. Şu an Windows'a girdim ve minidump klasöründe tek bir dosya vardı onu da Drive'a yükledim. Acaba sadece belleklerdeki hata yüzünden mi Prime95 testinde mavi ekran yedim yoksa işlemcimde de sıkıntı mıdır yardımcı olursanız sevinirim 14 gün dolmadan arızalı parçaları değiştirmek veya iade etmek istiyorum.

Çözüm
@SARS-CoV-2 @Assecreed @starplatinum yardımlarınız için teşekkür ederim RAM'ler için iade talebini oluşturdum inşallah sıkıntı çıkarmadan kabul ederler ve diğer parçalarda da sorun yoktur umarım. Bu iş çok uzadı önce monitörde ölü pixel sorunu çıktı şimdi de kasada bir sorun. Alırken yaşadığım tüm heves kursağımda kaldı vallahi :D.
Sadece Ramlerde sorun gözüküyor diğer parçalarda sorun yoktur.
O incelemeyi bilmiyor bakamaz. Yazdıklarınıza göre genelde RAM'den dolayı ise sorun donanımsal olmalı. Benim tecrübem var ama sizin yok maalesef.

@Assecreed PSU'nun yetersiz olması mavi ekran verdirir mi? Alırken biraz şüphem vardı ama burada açtığım konularda yeterli demeleri üzerine aldım. PSU Zalman gigamax 550W ekran kartı Gigabyte RTX 2060 işlemci Ryzen 5 3600.

O incelemeyi bilmiyor bakamaz. Yazdıklarınıza göre genelde RAM'den dolayı ise sorun donanımsal olmalı. Benim tecrübem var ama sizin yok maalesef.
Kardeş gerçekten boş konuşuyorsun. Daha okuduğunu anlamıyorsun burda bana gelip laf çeviriyorsun. Memtest'te hata çıkmış daha ne konuşuyorsun. Ram'in arızalı olduğu belli. XMP açıkken de o Ram stabil çalışmak zorunda. XMP kapalıyken hata vermiyorsa Ram sağlam diye bir şey yok.

Ben sizle düzgün konuşurken siz saygısızlık yapıyorsunuz. Ben okuduğumu gayet iyi anlıyorum siz kendinize bakın. X.M.P açıkken RAM stabil çalışamayabilir mesela iki farklı marka RAM kullanılırsa hata çıkabilir. X.M.P'yi kapatınca Memtest86 testinde hata çıkmazsa RAM sorunsuz anlamına da gelmiyor. @Recep Baltaş RAM bozuk yapabileceğiniz bir şey yok.
Recep Baltaş'ı etiketlemek ban sebebi değil.

Son düzenleme:
Ben sizle düzgün konuşurken siz saygısızlık yapıyorsunuz. Ben okuduğumu gayet iyi anlıyorum siz kendinize bakın. X.M.P açıkken RAM stabil çalışamayabilir iki farklı marka RAM kullanılırsa hata çıkabilir. X.M.P'yi kapatınca Memtest86 testinde hata çıkmazsa RAM sorunsuz anlamına da gelmiyor. @Recep Baltaş RAM bozuk yapabileceğiniz bir şey yok.
Recep Baltaş'ı etiketlemek ban sebebi değil.
Anladığınız her halinizden belli oluyor, gerçekten. Dalga geçmekten başka cevap vermiyorsunuz. Bu mu düzgün konuşma? Arkadaş iki farklı Ram mi kullanıyor peki? Boşuna uzatıyorsunuz.
Konu sahibi hocam siz Ram'i iade edin. Sorun belli. Geçmiş olsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı