Çözüldü Programlama nedir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

bigpoppa

Hectopat
Ben bu yazılım programlama ile ilgili uğraşmaya başladım fakat hiçbir şey biliyorum. Programlama dilleri nelerdir, nasıl öğrenilir? Nerelerden araştırılır? Önerebileceğiniz kitaplar Online kurslar var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Diller genel olarak 2 ye ayrılır. Betik diller ve programlama dilleri olarak.

Betik dilleri için bilgisayarın bir derleyici(her bilgisayarın anlayabileceği bir formata çevirme aracı) ihtiyacı yoktur. Terminale ,bir text dosyasına veya işletim sisteminin komut girilebilen bir yerine kodu yazarsın ve çalışır. Programlama dillerinde ise "idle" dedikleri bir derleyiciye ihtiyaç duyulur. Yani o dili bilgisayarın anlayabilmesi için bilgisayara o dili yüklemek, öğretmek gibi düşünebilirsin. Code.org, github ve birçok yerden kaynak bulabilirsin. Ama bu işlerde kaynağın öğreneceğin dile göre değişir ve türkçe kaynak bulmak zordur. Bulsan da genelde "balık tutmayı" öğretmezler.
Belirli bir amaca ulaşmak için oluşturulan algoritmanın herhangi bir programlama dilinde yazılarak bilgisayar tarafından işlenmesine programlama denir. Dünyada ne kadar fazla programlama dili olsa da programlamada en önemli konu bir çözümün olmasıdır. Eğer bir algoritma, amaca ulaşmak için belirlenmiş bir çözüm yok ise program da olmaz.

Programlama: Bilgisayara ne verirsen onu biçersin gibi bir şey düşünebilirsin. Şu an 100'den fazla programlama dili vardır. Başlıcaları:
* Visual Basic.
* C dilleri.
* Python.
* Java.
* Scratch gibi dillerdir.
Bu konuda en güvendiğim yer 1 milyon istihdam projesi diyebilirim. Çok güzel açılıyorlar. Kendini bir yere kadar getirebilirsin bu proje ile sonrası kendi kendini geliştirmeye kalmış.

Betik dilleri için bilgisayarın bir derleyici(her bilgisayarın anlayabileceği bir formata çevirme aracı) ihtiyacı yoktur. Terminale ,bir text dosyasına veya işletim sisteminin komut girilebilen bir yerine kodu yazarsın ve çalışır. Programlama dillerinde ise "idle" dedikleri bir derleyiciye ihtiyaç duyulur. Yani o dili bilgisayarın anlayabilmesi için bilgisayara o dili yüklemek, öğretmek gibi düşünebilirsin. Code.org, github ve birçok yerden kaynak bulabilirsin. Ama bu işlerde kaynağın öğreneceğin dile göre değişir ve türkçe kaynak bulmak zordur. Bulsan da genelde "balık tutmayı" öğretmezler.

Çözüm
Meraklı olduğun alana yönelip o alandaki popüler bir kodlama dilini öğrenebilirsin. Örneğin mobil uygulama tasarlamak mı istiyorsun, mobil ve bilgisayarlar için oyun mu istiyorsun veya oyun-uygulama gibi şeylere script mi iş sana kalmış. Son zamanlarda zaten programlamaya ilk adımını atan kişiler bu adımı Python aracılığıyla gerçekleştiriyor. Sen de bu dili deneyebilirsin. Kod kısalığı ve anlaşılırlığı gayet iyi. Udemy'de kısa videolar var onları izleyerek belirli bir seviyeye gelebilirsin. Ardından kafandan kapsamlı bir proje kurup birkaç gününü bununla uğraşarak ve edindiğin bilgileri iyi bir biçimde kullanarak ileriki seviyeler için hazır hale gelirsin. Mantığı anladıktan sonrası da gerisini daha basit bir şekilde getirirsin.

Programlama ya da diğer adıyla yazılımlama, bilgisayarın donanıma nasıl davranacağını anlatan, bilgisayara yön veren komutlar, kelimeler, aritmetik işlemlerdir.Diğer bir tanım verecek olursak programlama, bilgisayar programlarının yazılması, test edilmesi ve bakımının yapılması sürecine verilen isimdir. (Alıntı)

Ben hep konuşmayı bilmeyen bebeğe konuşmayı öğretmeye benzetirim. Bebeğe sadece "cumhuriyet" kelimesini de öğretebilirsin ya da "halkın kendi kendini yönetmesi" kelimesini de öğretebilirsin. Bebeğin dili şürçebilir. O zaman da öğrettiğin kelimeyi doğru öğretmiş misin onu kontrol edersin. Her şeyi doğru öğretirsen ortaya akıcı bir şekilde Türkçe konuşan bir çocuk çıkar. Ama düzgün öğretemezsen 1 cümle bile kuramayan bir çocuğun olur.

Ne gibi farklar var betik dillerle programlama dilleri arasinda?

Yeni konular

Geri
Yukarı