Programlama yaparken nasıl bir yol izlemeliyim?

ACBA02

Decapat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba. Bilgisayar mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim ilk dönem c++'ta girişi yani temel kısmını gördüm. 2. dönemde nesneye dayalı programlama adı altında C# ve web programlama adı altında HTML göreceğim. Ancak ben bunlarla sınırlı kalmak istemiyorum önümde bolca boş vakit var. Kendimi geliştirmek istiyorum. Kafamdaki hedef oyun programcılığı üzerine. Bir şey bilmeden etmeden pat diye bir şeyler denemeye çalışmaktansa bilen birilerine sormak planlı hareket etmek istedim. Birkaç sorum var bunları cevaplayabilirseniz sevinirim :)
1- C++ temelleri öğrendim ancak pekiştiremedim. Mesela örnekler çözebileceğim ya da hazır soru ve çözümleri olan bir site vb. önerebilirseniz iyi olur. Aklımda şunu yapmak var mesela şunu şunu yap diyor önce ben onu yapacağım sonra kontrol edeceğim.
2- Hedefim doğrultusunda hangi dillerden ilerlemeliyim. Nasıl ilerlemeliyim?
3- Oyun programcılığı istiyorum. Popüler olan oyun motorları Unity ve Unreal Engine kullanmayı düşünüyorum. Ancak bu işe girmeden önce neler bilmem gerek ne yapıp başka gerek nereden başlamalıyım? Tamamen bilgisizim. Yol gösterebilirseniz çok iyi olur :)
4- Ve başka öneriniz nasihatınız varsa kariyer önerisi, okulla ilgili vs. söyleyebilir misiniz?
Şimdiden teşekkür ederim :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam lise de hangi alan seçip, kaç puan ile bilgisayar mühendisliği kazandınız sorabilir miyim? Ayrı konu açmak saçma geldi o yüzden buraya yazdım.

1- Algoritma adı altında google da arama yaparsan bir sürü sonuç çıkacaktır. Popüler olan Hackerrank bunlardan bir tanesi. Ayrıca Algoritma ödevleri, soruları falan diye de aratabilirsin. ki İngilizcen varsa kaynak sıkıntısı yok denebilir.
2- Oyun programlamayı düşündüğün için C++ ve C# ile devam edebilirsin. ki 3. şıkta Unreal(C++) ve Unity(C#) kullanmak istediğini belirtmişsin.
3- 2. dönem alacağın nesneye dayalı programlamayı iyi kavramanı tavsiye ederim. Hocan kötü anlatsa bile bir şekilde kendin halletmen gerek. Bu işe büyük ihtimal programcı olarak gireceksin. Bu yüzden Oyun motorunu kullanmayı ve oyun motorunun api kütüphanelerini bilmelisin. Bence vakit kaybetme şimdiden Unreal yada Unity ile başla. Bence Unity ile başla. Unity ile Bağımsız geliştirici olarak güzel işler yapabilirsin.
4- Ben de 3. sınıfım. Pek tecrübem yok. İlgi alanını bulmak önemli. Ben de oyun programlama üzerinde yoğunlaştım. severek ve zevk alarak devam ediyorum. Okuldaki derslere kendinden bir şeyler katarak devam ettir. Mesela oop konusunda bir çok örnek vs yapabilirsin. Meraklı ve sabırlı olmanı tavsiye ederim. Son olarak İngilizce olmazsa olmaz.

Hocam lise de hangi alan seçip, kaç puan ile bilgisayar mühendisliği kazandınız sorabilir miyim? Ayrı konu açmak saçma geldi o yüzden buraya yazdım.
65k Sayısal ile Sakarya Üniversitesi'ne girdim. Sınava hazırlanıyorsan tavsiye verebilirim :)
Blok kodlama ile başlamalısınız.
Hocam blok kodlamaya yanaşmak istemiyorum işin kolayına kaçarsam çıkamam. Teşekkür ederim :)

65k sayısal ile Sakarya üniversitesi'ne girdim. Sınava hazırlanıyorsan tavsiye verebilirim :)

PC'ye ilgim çok. Ne okuyacağımı ne meslek yapacağımı hala tam bilmiyorum. Benim için PC ile alakalı olursa güzel olur diye düşünüyorum. Sınava hazırlanmak için tavsiyenizi de alabilirim. Bir de Tm'ciyim tm ile gidilebilir mi bu bölüme?

1- Algoritma adı altında google da arama yaparsan bir sürü sonuç çıkacaktır. Popüler olan Hackerrank bunlardan bir tanesi. Ayrıca Algoritma ödevleri, soruları falan diye de aratabilirsin. ki İngilizcen varsa kaynak sıkıntısı yok denebilir.
2- Oyun programlamayı düşündüğün için C++ ve C# ile devam edebilirsin. ki 3. şıkta Unreal(C++) ve Unity(C#) kullanmak istediğini belirtmişsin.
3- 2. dönem alacağın nesneye dayalı programlamayı iyi kavramanı tavsiye ederim. Hocan kötü anlatsa bile bir şekilde kendin halletmen gerek. Bu işe büyük ihtimal programcı olarak gireceksin. Bu yüzden Oyun motorunu kullanmayı ve oyun motorunun api kütüphanelerini bilmelisin. Bence vakit kaybetme şimdiden Unreal yada Unity ile başla. Bence Unity ile başla. Unity ile Bağımsız geliştirici olarak güzel işler yapabilirsin.
4- Ben de 3. sınıfım. Pek tecrübem yok. İlgi alanını bulmak önemli. Ben de oyun programlama üzerinde yoğunlaştım. severek ve zevk alarak devam ediyorum. Okuldaki derslere kendinden bir şeyler katarak devam ettir. Mesela oop konusunda bir çok örnek vs yapabilirsin. Meraklı ve sabırlı olmanı tavsiye ederim. Son olarak İngilizce olmazsa olmaz.
Çok teşekkür ederim :) İngilizcem gayet iyi yazmayı unutmuşum :) Şimdi C# başlıyorum. Tekrardan çok teşekkür ederim :)
PC'ye ilgim çok. Ne okuyacağımı ne meslek yapacağımı hala tam bilmiyorum. Benim için PC ile alakalı olursa güzel olur diye düşünüyorum. Sınava hazırlanmak için tavsiyenizi de alabilirim. Bir de Tm'ciyim tm ile gidilebilir mi bu bölüme?

Öncelikle söyleyebileceğim PC ile çok ilgili olman demek bilgisayar mühendisliği okuyabilirsin diye olmuyor. Ben zaten bunu bilerek bölümümü seçtim ama bunu bilmeden yok ben bilgisayarı çok seviyorum ayağına ya da sadece oyun oynama, saatlerini oyunla geçirme ayağına kendini kandıran ve bölüme yerleşince hayal kırıklığı yaşayanlardan olmanı istemem. Tm'ciyim demişsin. Tmden girmek biraz zor yani dürüst olayım zor. Çünkü sınav sonuçlarında tm de ilk 100k içinde neredeyse (benim şu anki tespitim. Daha az olabilir ama dediğime yakındır diye tahmin ediyorum.) 60k sı tmci ise 40k sı mf ci. Bu bölümü ya da bu tarz şeyleri okumak istiyorsan mfden girmen daha faydalı. Ha benim gibi oyun üzerine istiyorsan dijital oyun tasarımı bölümü var ama sadece özel üniversitelerde mevcut Türkiye'ye yeni geldi. Sınav çalışma sürecine değinecek olursam kaçıncı sınıfsın ona bağlı ona göre konuşayım.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı