Protein tozu kullanılmalı mı?

Yer
Delft
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
i7 12700H
3070 Ti 8GB
16GB 3200Mhz
2TB+2TB SSD
Meslek
Öğrenci
Yaklaşık 10 aydır vücut geliştiriyorum. Yaşım ise 16. Boyum 177 kilom da şu an 66,5. Ortaokuldayken falan 90 kiloyu görmüştüm. 6 ayda 24 kilo verip spora başladım. Evde barfiks barı, demir dumbell seti falan var. 10 kilo dumbellla çalışıyorum 10x3 şeklinde de barfiks. Bunun haricinde ise karın, omuz falan da çalışıyorum. Ayrıca orta seviye parkour sporcusuyum. Neyse işte protein tozu zararlı diye 6 aydır protein sütlerinden kullanıyorum. Fakat istediğim gibi bir gelişme elde edemedim. Daha doğrusu kaslarımın güçlü olduğunu hissediyorum fakat oldukları kadar güçlü ve büyük durmuyorlar. Ayrıca yurtta kaldığım için protein ihtiyacımı da yemeklerden alamıyorum. Her gün patates ve pilav yiyoruz. Bu eksiği kapatmak için sizce toz almalı mıyım ve ya hangi marka almalıyım?
Teşekkürler

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Canan Karatay gibilerine inanma kardiyoloji uzmanı birisi, protein tozunun zararlı olup olmadığı hakkında konuşma yapamaz. Elinde kanıt yok, belge yok, bilimsel bir araştırma yok. Fitness camiasında birkaç kişi hayatını kaybetti evet ama, bu ölenler steroid iğnesinden dolayı ölmüştür. Çıkıyor TV'ye şunu yiyin, şunu için diye konuşuyor. Pardon, bu kadın Beslenme Uzmanı falan mı ben mi bilmiyorum? Bir şeyin fazlasını yerseniz, içerseniz zaten zararlıdır. Protein tozu zararlı değil, isterseniz bakın Youtube'a açıklamalar var.
Bu resimdeki kolum komple kısmını demiyorum çizdiğim kadar kas kütlesine sahip değilsen boşuna karaciğer ve böbreklerini yormuş olursun. Bunun yanında maddi kayıp ve iğrenç tatta bonus olarak kalır. Protein tozu kas yapmak için değil, kas yaptıktan sonra erimemesi için destek olarak kullanılmalı. Yoksa içtiğini tuvalete gidip işersin ve zarardan başka hiçbir işe yaramaz. Protein tozu tamamen zararsız diyen tamamen merdiven altı spor salonu hocalarıdır. İçip faydasını gördüğüm tek supplement BCAA oldu, kası oluşturduktan sonra parçalanma süresini hızlandırıyor. Ama tavsiye etmiyorum dediğim gibi çok iyi kütleye ulaştıktan sonra supplement yani destek ürünleri kişinin isteği üzerine kullanılabilir.

Eki Görüntüle 387266
Bu kadar saçma bir yorum görmedim 🤣

Geri
Yukarı