Protein tozu kullanılmalı mı?

Yer
Delft
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
i7 12700H
3070 Ti 8GB
16GB 3200Mhz
2TB+2TB SSD
Meslek
Öğrenci
Yaklaşık 10 aydır vücut geliştiriyorum. Yaşım ise 16. Boyum 177 kilom da şu an 66,5. Ortaokuldayken falan 90 kiloyu görmüştüm. 6 ayda 24 kilo verip spora başladım. Evde barfiks barı, demir dumbell seti falan var. 10 kilo dumbellla çalışıyorum 10x3 şeklinde de barfiks. Bunun haricinde ise karın, omuz falan da çalışıyorum. Ayrıca orta seviye parkour sporcusuyum. Neyse işte protein tozu zararlı diye 6 aydır protein sütlerinden kullanıyorum. Fakat istediğim gibi bir gelişme elde edemedim. Daha doğrusu kaslarımın güçlü olduğunu hissediyorum fakat oldukları kadar güçlü ve büyük durmuyorlar. Ayrıca yurtta kaldığım için protein ihtiyacımı da yemeklerden alamıyorum. Her gün patates ve pilav yiyoruz. Bu eksiği kapatmak için sizce toz almalı mıyım ve ya hangi marka almalıyım?
Teşekkürler

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Canan Karatay gibilerine inanma kardiyoloji uzmanı birisi, protein tozunun zararlı olup olmadığı hakkında konuşma yapamaz. Elinde kanıt yok, belge yok, bilimsel bir araştırma yok. Fitness camiasında birkaç kişi hayatını kaybetti evet ama, bu ölenler steroid iğnesinden dolayı ölmüştür. Çıkıyor TV'ye şunu yiyin, şunu için diye konuşuyor. Pardon, bu kadın Beslenme Uzmanı falan mı ben mi bilmiyorum? Bir şeyin fazlasını yerseniz, içerseniz zaten zararlıdır. Protein tozu zararlı değil, isterseniz bakın Youtube'a açıklamalar var.
Bence kullanmayın. Ben şahsen hiç kullanmadım. Kullananlar çabuk gelişir ve kullanmayı kestiği uzun sürede düşüş olmayan olmayan çok nadir. Sağlık içinde bence derinlemesine araştırdığım zaman zarar verebileceğini düşünüyorum.
Supplementler ile streoid ile karıştırılmamalı. Mesela Whey Protein, peynir altı suyundan elde edilir. Teoride saf protein elde edilmesi amaçlanır. B12 eksiği olan birinin B12 supplement kullanması ile aynı şeydir. Supplement ile çok fazla ön yargı var bu yüzden yazdım fakat ben destekçisi değilim. İşlenmiş olan istisnasız her gıda bir şekilde vücuda zararlıdır. Proteini lezzetli olan besinlerden almak varken neden protein tozunu tercih ederler anlamam. Eğer ki podyuma çıkılmayacaksa (ki zaten öyle insanlar protein tozunu dert etmez streoidler, ilaçlar kullanıyorlar) protein tozunu tavsiye etmem. Çok da ucuz birşey değil zaten.

Steroid ile karıştırmıyorum. Çok uzun yıllardır bu sporun içindeyim ve çok yakın bir arkadaşımın salonundayım. Kendisi defelarca TR şampiyounu ve avrupada dereceler aldı. Yetiştirip derece aldırığı öğrencileride var. Steroid, peptit veya supplementler konusunda ciddi olarak bilgim olduğunu düşünüyorum.

Bu resimdeki kolum komple kısmını demiyorum çizdiğim kadar kas kütlesine sahip değilsen boşuna karaciğer ve böbreklerini yormuş olursun. Bunun yanında maddi kayıp ve iğrenç tatta bonus olarak kalır. Protein tozu kas yapmak için değil, kas yaptıktan sonra erimemesi için destek olarak kullanılmalı. Yoksa içtiğini tuvalete gidip işersin ve zarardan başka hiçbir işe yaramaz. Protein tozu tamamen zararsız diyen tamamen merdiven altı spor salonu hocalarıdır. İçip faydasını gördüğüm tek supplement BCAA oldu, kası oluşturduktan sonra parçalanma süresini hızlandırıyor. Ama tavsiye etmiyorum dediğim gibi çok iyi kütleye ulaştıktan sonra supplement yani destek ürünleri kişinin isteği üzerine kullanılabilir.

savaş cebeci.jpg

Protein tozu zararlı değildir. Senin yaşındayım Scitec'in 2350 GR'lık tozunu kullanıyorum. Günde spor sonrası su ile 1 servis alıyorum daha ağrı sızı vs. problemlerle karşılaşmadım ve karşılaşacağımı da sanmıyorum. Ek olarak ben Scitec'in kreatinini de kullanıyorum ve memnunum. Fiyat olarak genelde orta düzey, söylediğim tozu 240₺'ye bulabiliyorsun yaklaşık 70 servis kullanımı var fakat onu 60 say sen n'olur nolmaz. Sadece iç organı rahatsızlığı çeken insanlarda daha fazla yük bindirmemek için tavsiye edilmez.

Canan Karatay gibilerine inanma kardiyoloji uzmanı birisi, protein tozunun zararlı olup olmadığı hakkında konuşma yapamaz. Elinde kanıt yok, belge yok, bilimsel bir araştırma yok. Fitness camiasında birkaç kişi hayatını kaybetti evet ama, bu ölenler steroid iğnesinden dolayı ölmüştür. Çıkıyor TV'ye şunu yiyin, şunu için diye konuşuyor. Pardon, bu kadın Beslenme Uzmanı falan mı ben mi bilmiyorum? Bir şeyin fazlasını yerseniz, içerseniz zaten zararlıdır. Protein tozu zararlı değil, isterseniz bakın Youtube'a açıklamalar var.
Protein tozu doğal değildir kimyasaldır. Bunun farkında ol. Zararlı mıdır onu bilemem yediğin et kadar zararlıdır. O et de işleniyor. Protein tozuna kendini yaslamamalısın çünkü işe yaramıyor. Eğer sağlam bir şekilde beslenmezsen hiçbir gelişim göremezsin. Fitness Youtuber'lera da özenmeyin bence /95 i streoidli. Size hayal satan insanlar sağlam bir spor geçmişiniz olsun ne kadar kas yapabilirsin görün.

1. Hiç bir doktor, kahinler gibi bir ölmüş bir insanın bedenin üstünde hiç bir test yapmadan şundan ölmüştür diyemez! Bizim ülkemizde de kötü ekonominin dış güçlere maal edilmesine benzer bir durum. Cehalet!
2. Protein tozları ilaç değildir. Eczanede satılmaz! Besin takviyesidir. Alınan öğünlere ek olarak belirli ölçülerde alınarak amaca göre gelişimi desteklemesi hedeflenir.
3. En faydalı gıda bile yanlış kullanıldığında zarar veriyorsa, protein tozu da zarar verebilir. Abartırsan...
4. Protein tozu ile GDO'yu hangi akla hizmet kıyaslanlar çıkıyor hayret!
5. Protein tozunu sadece vücut geliştirenler değil, başka sporla uğraşanlar ve hatta diyetisyen önerisiyle kullananlarda vardır.
Bu resimdeki kolum komple kısmını demiyorum çizdiğim kadar kas kütlesine sahip değilsen boşuna karaciğer ve böbreklerini yormuş olursun, bunun yanında maddi kayıp ve iğrenç tatta bonus olarak kalır. Protein tozu kas yapmak için değil, kas yaptıktan sonra erimemesi için destek olarak kullanılmalı. Yoksa içtiğini tuvalete gidip işersin ve zarardan başka hiçbir işe yaramaz. Protein tozu tamamen zararsız diyen tamamen merdiven altı spor salonu hocalarıdır. İçip faydasını gördüğüm tek supplement BCAA oldu, kası oluşturduktan sonra parçalanma süresini hızlandırıyor. Ama tavsiye etmiyorum dediğim gibi çok iyi kütleye ulaştıktan sonra supplement yani destek ürünleri kişinin isteği üzerine kullanılabilir.
Eki Görüntüle 387266
Zaten kimse alın bunu iki ayda 45 cm kol demiyor. Gelişimini desteklemesi için... Ve ayrıca herkes farklı etkiler gösterdiğini göz ardı etmişsin ki, bu en önemli kısmı. Her insan her supplementten aynı etkiyi görecek diye bir kaide yoktur.

.
Bu resimdeki kolum komple kısmını demiyorum çizdiğim kadar kas kütlesine sahip değilsen boşuna karaciğer ve böbreklerini yormuş olursun. Bunun yanında maddi kayıp ve iğrenç tatta bonus olarak kalır. Protein tozu kas yapmak için değil, kas yaptıktan sonra erimemesi için destek olarak kullanılmalı. Yoksa içtiğini tuvalete gidip işersin ve zarardan başka hiçbir işe yaramaz. Protein tozu tamamen zararsız diyen tamamen merdiven altı spor salonu hocalarıdır. İçip faydasını gördüğüm tek supplement BCAA oldu, kası oluşturduktan sonra parçalanma süresini hızlandırıyor. Ama tavsiye etmiyorum dediğim gibi çok iyi kütleye ulaştıktan sonra supplement yani destek ürünleri kişinin isteği üzerine kullanılabilir.

Eki Görüntüle 387266
Fotodaki sen değilsin 'Kolum' demişsin ?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı