PS4 Termal macun Değişimi Deneyimleri

Arkadaşlar ben sorunu tamamen çözdüm uçak motoru fan sesinden müzdarip arkadaşlar için kısaca ifade edeceğim. Ps4 Pro cuh 7016b modelini ilk söktüğümde termal padleri biraz büyük kesmiştim anakartı söktüğünüzde radyatör ızgaralarının arka tarafında 6 tane metal ayak var bunların ucu anakartın üzerindeki 6 tane chip e değiyior ve ısıyı iletiyor ben padleri metal ayaklara büyük olarak kesip yapıştırmışım. Kapatınca ayaklar görünmediği için padler büyük gelmiş ve chiplerin üzerine oturmamış bu yüzden fan sesini kesmekte 1. yapışımda %40 başarılı olmuştum.

Termal macunu sürüp kapatınca padlerden 1 tanesi bile chip'e temas etmese ısı 70 dereceyi gördüğünde fanlar şahlanıyor yani dikkat etmeniz gereken 2 şey var cpu soğutucu bloğunun uygun şekilde termal macunla güzel temas etmesi + chipler üzerindeki padlerin tam chip boyutunda kesilerek chipin üzerine yapıştırılması ve üsteki plak ve soğutucu metal ayaklara temasının %100 sağlanması gerekiyor.

Termal Pad uygulama

Cpu termal macun uygulamasında ise eski macunu temizledikten sonra dikdörtgen şekilde soğutma metaline sahip işlemcinin üzerine sıva çeker gibi yüzüye komple macunlayın peşine ise dikgörgen soğutucu plağın tam ortasından uzunlamasına bir çizgi şeklinde termal macun şeridi çekin soğutucu blog üzerine gelip sıkıştıgında temas %100 sağlanacak ses probleminiz çözülecektir.

Ben elimde Zalman ZM-STG2 olduğundan dolayı MX4 2019 edition termal macun almadım. zalman ilede başarılı sonuç aldım şuan God of war sisli haritada en kasan yerlerde 30 desiber i geçmeyen bir fan sesi var gerçekten ses duyulmuyor. MX4 macun ile tahminimce 5 desiber daha ses azalabilir.

ps4 pro sökmek için gereken araçların linklerini aşağıda belirtiyorum

Aşağıdaki linkte bir arkadaşımız detaylı söküm videosu çekmiş

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ben bu videoyu izleyerek yapmıştım kendisine çok teşekkür ederim. videodaki tek sorun arkadaş padleri 6 metal ayağa yapıştırarak yapıyordu bende o şekil yaptım şanssızlığıma chipin üzerine denk gelmedi ve sesi ilk denememde kesemedim siz padleri direk chiplerin üzerine yapışacak şekilde ve tam chip boyutunda yerleştirin işiniz görülecektir. Umarım bu makale birilerinin işine yarar saygılar...

ürünü amozondan sipariş verebilirsiniz.
Arkadaşlar ben sorunu tamamen çözdüm uçak motoru fan sesinden müzdarip arkadaşlar için kısaca ifade edeceğim. PS4 Pro cuh 7016b modelini ilk söktüğümde termal padleri biraz büyük kesmiştim anakartı söktüğünüzde radyatör ızgaralarının arka tarafında 6 tane metal ayak var bunların ucu anakartın üzerindeki 6 tane chip e değiyior ve ısıyı iletiyor ben padleri metal ayaklara büyük olarak kesip yapıştırmışım. Kapatınca ayaklar görünmediği için padler büyük gelmiş ve chiplerin üzerine oturmamış bu yüzden fan sesini kesmekte 1. yapışımda %40 başarılı olmuştum.

Termal macunu sürüp kapatınca padlerden 1 tanesi bile Chip'e temas etmese ısı 70 dereceyi gördüğünde fanlar şahlanıyor yani dikkat etmeniz gereken 2 şey var CPU soğutucu bloğunun uygun şekilde termal macunla güzel temas etmesi + chipler üzerindeki padlerin tam chip boyutunda kesilerek chipin üzerine yapıştırılması ve üsteki plak ve soğutucu metal ayaklara temasının %100 sağlanması gerekiyor.

Termal Pad uygulama

CPU termal macun uygulamasında ise eski macunu temizledikten sonra dikdörtgen şekilde soğutma metaline sahip işlemcinin üzerine sıva çeker gibi yüzüye komple macunlayın peşine ise dikgörgen soğutucu plağın tam ortasından uzunlamasına bir çizgi şeklinde termal macun şeridi çekin soğutucu blog üzerine gelip sıkıştıgında temas %100 sağlanacak ses probleminiz çözülecektir.

Ben elimde Zalman ZM-STG2 olduğundan dolayı MX4 2019 Edition termal macun almadım. Zalman ile de başarılı sonuç aldım şu an God of War sisli haritada en kasan yerlerde 30 desiber i geçmeyen bir fan sesi var gerçekten ses duyulmuyor. MX4 macun ile tahminimce 5 desiber daha ses azalabilir.

PS4 Pro sökmek için gereken araçların linklerini aşağıda belirtiyorum.

Aşağıdaki linkte bir arkadaşımız detaylı söküm videosu çekmiş.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ben bu videoyu izleyerek yapmıştım kendisine çok teşekkür ederim. Videodaki tek sorun arkadaş padleri 6 metal ayağa yapıştırarak yapıyordu bende o şekil yaptım şanssızlığıma chipin üzerine denk gelmedi ve sesi ilk denememde kesemedim siz padleri direk chiplerin üzerine yapışacak şekilde ve tam chip boyutunda yerleştirin işiniz görülecektir. Umarım bu makale birilerinin işine yarar saygılar...

Ürünü Amazon'dan sipariş verebilirsiniz.

Hocam bende temizlerken 3 5 pedi ezdim yanlışlıkla sonra tekrar ped koyamadım pedisz çalışır mı?

Son düzenleme:
PS4 Fat kasamın içini temizleyip MX4 termal macunuyla yeniledim fakat fan sesi hala çok fazla. Ana menüde ses yok ama oyunda çok fazla çıkartıyor. Cihazda ısınma neredeyse hiç yok sorunu anlayamadım. Seri no CUH-1116b.

Kardeşim sorunu çözdün mü? Aynı model bende de var.
Kardeşim sorunu çözdün mü? Aynı model bende de var.

Benimki de artık çok fazla ses yapıyor. Bende MX 4 siparişi verdim umarım aynı sorun bende de olmaz.

Elimde 2013 üretimli PS4 fat kasa konsol var. Ben düzenli olarak konsolumu her 3-4 ayda bir açar, tozunu süpürür tekrar kapatırım. Bundan yaklaşık 6 ay kadar önce konsolum inanılmaz gürültülü çalışmaya başladı. Fan deviri azami seviyede dönmesine rağmen konsol bir türlü soğumuyordu.

Size şöyle bir örnek vereyim. Oyunu açıyorum. Daha oyunun ana menüsünde öyle bir fan sesi geliyor ki yan odadan annem sese geliyordu. Daha oyun tam manası ile açılmamışken bu oluyordu. Uyku modunda bile yüksek ses geldiği için konsolu tamamen kapatıyordum.

Bende 7 yıl oldu bari macunu yenileyeyim dedim ve en yakın Vatan Bilgisayar şubesine gidip Rampage TM-130 termal macun aldım ve uyguladım. Eskisine nazaran daha az ses vardı artık. Ancak yine de istediğim sessizlik ve performans yoktu. Bu şekilde konsolu 6 ay kadar kullandım ama ses yeniden ayyuka çıkınca olayın macun kalitesinde bittiğini anladım.

Sizlerin yorumlarını araştırdım ve Arctic MX4 termal macunu sipariş ettim. Dikkatli bir şekilde macunu uyguladım ve hala şoklardayım.

Konsolu hiç bu kadar sessiz görmedim. Eskiden ana menüsünde deliler gibi bağıran konsol resmen dut yemiş bülbüle döndü. Bir ara "acaba fan mı bozuldu?" diye bile düşündüm. Saatlerce süren testin sonucunda konsol doğru düzgün sıcak hava bile atmıyordu. Elimle işlemci bölgesine dokunduğum zaman hafif bir ılıklık dışında hiçbir şey yoktu. Oyunlar gayet stabil. Cihaz ise gayet sessizdi.

Tabii ki bir PC'de olduğu gibi size detaylı test sonuçları atamam. Çoğu oyun sabit FPS oranına sahip ve konsolun sıcaklık değerlerini anlık takip edemiyorum. Ancak gözlemlerim beni yanıltamayacak kadar büyük bir farkın olduğu yönünde.

Eğer sizde konsolunuzda yüksek fan sesinden muzdaripseniz mutlaka fan temizliğinizi yaptırın. Eğer bu da çözüm olmazsa kaliteli bir macun ile uygulama yapın. Farkı kesinlikle fark edeceksiniz.

En nihayetinde kullanılan stok macunun kalitesini bilmiyoruz. Bu macun yıllarca orada kalıyor ve haliyle randımanı düşüyor.

Hepinize iyi oyunlar!

Hocam ben noctuca nth1 termal macun kullandım çok başarılı dizede öneririm.

Ben Teknobiyotik'ten aldım ama termal ped değiştirmedigim için gine kötü perf veriyor.

Brom ben dün termal macunumu uyguladım şu an bende şoktayım aletten çıt çıkmıyor resmen. Termal ped kullanmadım. Çıkan pedleri yeniden yerine oturttum. Soğutma bloğunda çok pislik vardı onu da temizledim. Eskiden oyundan çıkınca fan aynı devirde dönüyor, susmuyordu. Kısacası şu anlık sorun yok.

Ben de tecrübemi paylaşayım. Aliexpress üzerinden Thermalright Odyssey 1mm termal pad ve Thermal Grizzly Kryonaut aldım. Uyguladım ve ses büyük ölçüde azaldı. Tabi ki Series X kadar sessiz değil ama gene de eski haline göre epey sessiz. Çok sessiz olmamasının sebebi belki aldığım macun sahtedir ya da Bluray okuyucunun rollerlarını temizlemek istedim açmışken, Bluray okuyucunun kapağını düzgün kapatamamışım. Konsolu topladım bi baktım cd almıyor. Sonra açtım düzelttim yeniden topladım. Macunu yeni sürdüğüm için ise ellemedim belki sök tak yaptığım için iyi olmamış olabilir. Gene de ilk seri olduğu için sesini normal karşılıyorum. Ve kasaya dokunduğumda eski haline kıyasla daha soğuk.
Arkadaşlar kafama takıldı ve Teknobiyotik'den MX 4 alıp onu da denedim. Kesinlikle daha iyi oldu. Büyük ihtimal benim aldığım Kryonaut sahteydi. Size tavsiyem hiç sağa sola bulaşmadan Teknobiyotik'den orijinal MX 4 alıp kullanmanız.
Bu ara değiştirmişken bios pilini de değiştireyim dedim. Çünkü bitince sıkıntı olabiliyormuş. GP'nin CR2032 pilini kullandım. Çıkarttığım pil boşta 2.8 V verirken yeni taktığım 3.35 V veriyordu.

Son düzenleme:
Ben de tecrübemi paylaşayım. AliExpress üzerinden thermalright Odyssey 1mm termal pad ve Thermal Grizzly Kryonaut aldım. Uyguladım ve ses büyük ölçüde azaldı. Tabi ki Series X kadar sessiz değil ama gene de eski haline göre epey sessiz. Çok sessiz olmamasının sebebi belki aldığım macun sahtedir ya da Blu-ray okuyucunun rollerlarını temizlemek istedim açmışken, Blu-ray okuyucunun kapağını düzgün kapatamamışım. Konsolu topladım bir baktım CD almıyor. Sonra açtım düzelttim yeniden topladım. Macunu yeni sürdüğüm için ise ellemedim belki sök tak yaptığım için iyi olmamış olabilir. Gene de ilk seri olduğu için sesini normal karşılıyorum. Ve kasaya dokunduğumda eski haline kıyasla daha soğuk.
Arkadaşlar kafama takıldı ve Teknobiyotik'den MX 4 alıp onu da denedim. Kesinlikle daha iyi oldu. Büyük ihtimal benim aldığım kryonaut sahteydi. Size tavsiyem hiç sağa sola bulaşmadan Teknobiyotik'den orijinal MX 4 alıp kullanmanız.
Bu ara değiştirmişken BIOS pilini de değiştireyim dedim. Çünkü bitince sıkıntı olabiliyormuş. GP'nin CR2032 pilini kullandım. Çıkarttığım pil boşta 2.8 v verirken yeni taktığım 3.35 v veriyordu.

Hangi videodan bakarak montaj yaptın acaba.

Yeni konular

Geri
Yukarı