PS5 mi, Xbox Series X mi?

Birbirlerine yakınlar. Ne oynamak istediğinize bağlı.

Exc oyunları pek fazla aramıyorum fakat Game Pass de Forza dışında beni heyecanlandıran oyunda pek yok en azından şu anda, PSN hesabımda halihazırda 50 küsur oyun var ve kardeşlik yapacağım Plus extra da aldığım zaman exc oyunları da oynayabileceğim. PS5 alıp daha fazla oyun çeşitliliğim olacağından dolayı PS5 almayı daha cazip, mantıklı buluyorum.

Exc oyunları pek fazla aramıyorum fakat Game Pass de Forza dışında beni heyecanlandıran oyunda pek yok en azından şu anda, PSN hesabımda halihazırda 50 küsur oyun var ve kardeşlik yapacağım Plus extra da aldığım zaman exc oyunları da oynayabileceğim. PS5 alıp daha fazla oyun çeşitliliğim olacağından dolayı PS5 almayı daha cazip, mantıklı buluyorum.

Hocam bir de DualSense var oda harika bir şey. Ama exclusive oyunlar ve hikayeli oyunları sevmiyorsanız ve oyunlara para vermeyeceksiniz PS5 almayın çünkü çoğu oyun PS5'te 2 kata satılıyor bazı oyunlar ucuzada satılabiliyor.

@swanyn
PS5 var soru sormak istiyorsanız sorabilirsiniz.

Mantık çok basit. PS'da oynamayı düşündüğün oyunların Listesini yap. Xbox'ta oynamayı düşündüğün oyunların listesini yap. Zaten yıllarca PS4 sahibiymişsin kült oyunlarını oynadığını varsayıyorum.
Eğer PS Plus vs Xbox Game Pass arasında kaldıysan Microsoft bu konu da çok daha büyük bir şirket olduğunu unutmamanı tavsiye ederim. PS kült oyunları dışında bu savaşı Xbox'în kazanacağını düşünüyorum. Activision ve Blizzard'ın gelişi ve Xbox'ın 3-5 yıl için de daha fazla çeşitlilik sağlayacağına düşünüyorum.
Ama şunu da eklemeliyim PS özel oyunları çok iyi PS4 sahibiyken bunları sömürdüysen süper. PS5 için daha adamakıllı özel oyunlar görülmedi yani PS4 ile arasın da aman aman deli dehşet bir fark yok. Uzun ömürlü mü evet ama PS4 ile de aynı oyunları oynayacaksın, PS5 gereksiz gibi geliyor. Remake yapıp para peşinde koşturuyorlar. Şahsen ben God of War fanıyım bunun haricinde PS tarafında çok dikkatimi çeken oyun olmadı. Belki The Last of Us'ı da sayabilirim.
NOT: PS5 için yeni gelecek oyunlar falan fistan hiçbir zaman direk PS Plus'a gelmeyecek. Yani oynamak istiyorsan satın alacaksın veya bekleyeceksin gibi bir ihtimal var.
Bu yüzden şimdi Xbox Series X daha mantıklı. 1-2 yıl geçsin PS5 oyunları çıksın PS Plus oyunlar ile dolsun taşsın. 2. el cihaz al örnek veriyorum 5Kdan cihaz alıyorsun 3-5 ay sömür. Geri 2. el piyasasından aynı 5K fiyatta hatta daha pahalıya 6K'ya bile satabilirsin. ( 5k-6k temsili rakamlardır)

Hocam bir de DualSense var oda harika bir şey. Ama exclusive oyunlar ve hikayeli oyunları sevmiyorsanız ve oyunlara para vermeyeceksiniz PS5 almayın çünkü çoğu oyun PS5'te 2 kata satılıyor bazı oyunlar ucuzada satılabiliyor.

@swanyn
PS5 var soru sormak istiyorsanız sorabilirsiniz.

PS5'te düzenli olarak neler oynuyorsunuz? Yani mesela God of War vs gibi exc kült oyunları bitirdikten sonra yokluk çekiyor musunuz? Ek olarak yeni oyun fiyatları şu an da ortalama ne kadar?

Son düzenleme:
Mantık çok basit. PS'da oynamayı düşündüğün oyunların listesini yap. Xbox'ta oynamayı düşündüğün oyunların listesini yap. Zaten yıllarca PS4 sahibiymişsin kült oyunlarını oynadığını varsayıyorum.
Eğer PS Plus vs Xbox Game Pass arasında kaldıysan Microsoft bu konu da çok daha büyük bir şirket olduğunu unutmamanı tavsiye ederim. PS kült oyunları dışında bu savaşı Xbox'în kazanacağını düşünüyorum. Activision ve Blizzard'ın gelişi ve Xbox'ın 3-5 yıl için de daha fazla çeşitlilik sağlayacağına düşünüyorum.
Ama şunu da eklemeliyim PS özel oyunları çok iyi PS4 sahibiyken bunları sömürdüysen süper. PS5 için daha adamakıllı özel oyunlar görülmedi yani PS4 ile arasın da aman aman deli dehşet bir fark yok. Uzun ömürlü mü evet ama PS4 ile de aynı oyunları oynayacaksın, PS5 gereksiz gibi geliyor. Remake yapıp para peşinde koşturuyorlar. Şahsen ben God of War fanıyım bunun haricinde PS tarafında çok dikkatimi çeken oyun olmadı. Belki The Last of Us'ı da sayabilirim.
Not: PS5 için yeni gelecek oyunlar falan fistan hiçbir zaman direk PS Plus'a gelmeyecek. Yani oynamak istiyorsan satın alacaksın veya bekleyeceksin gibi bir ihtimal var.
Bu yüzden şimdi Xbox Series X daha mantıklı. 1-2 yıl geçsin PS5 oyunları çıksın PS Plus oyunlar ile dolsun taşsın. 2. el cihaz al örnek veriyorum 5kdan cihaz alıyorsun 3-5 ay sömür. Geri 2. el piyasasından aynı 5K fiyatta hatta daha pahalıya 6K'ya bile satabilirsin. ( 5k-6k temsili rakamlardır)

PS5'te düzenli olarak neler oynuyorsunuz? Yani mesela God of War vs gibi exc kült oyunları bitirdikten sonra yokluk çekiyor musunuz? Ek olarak yeni oyun fiyatları şu an da ortalama ne kadar?

Hocam PS5 daha yeni aldım. İlk konsolum biraz yanlış bir seçim yaptığımı düşünüyorum God of War gibi oyunlar sevmiyorum bir tek Spider-Man ilgimi çekti o kadar. PS Plus bence hikayeli oyun sevmeyen biri için çok kötü ben Ark, Slime Rancher gibi oyunlar seviyorum bunların ikinci oyunları da Xbox exclusive olarak çıkacak ve Xbox exclusivelere baktığımda hikayeli oyunları sevmeyen biri olarak çok daha iyi benim için, 3. parti geliştiriciler çoğunlukla Xbox'da oyununu yayımlamayı tercih ediyor ve daha ucuz, çoğuda Game Pass'de var zaten ama işin içinde DualSense girince gerçekten çok iyi eğer destekleyen bir oyun bulabilirseniz çoğu oyun desteklemiyor. DualSense gibi bir kol Xbox'da olsaydı Xbox alırdım, kol kısmında Xbox çok kötü bir hata yaptı. Oyun fiyatları oyundan oyuna değişiyor ama 3. parti bir firmadan yeni çıkmış bir oyun ortalama 200-400 arası. Şu ana kadar sadece PS Plus oyunlarını oynadım.

Hocam PS5 daha yeni aldım. İlk konsolum biraz yanlış bir seçim yaptığımı düşünüyorum God of War gibi oyunlar sevmiyorum bir tek Spider-Man ilgimi çekti o kadar. PS Plus bence hikayeli oyun sevmeyen biri için çok kötü ben Ark, Slime Rancher gibi oyunlar seviyorum bunların ikinci oyunları da Xbox exclusive olarak çıkacak ve Xbox exclusivelere baktığımda hikayeli oyunları sevmeyen biri olarak çok daha iyi benim için, 3. parti geliştiriciler çoğunlukla Xbox'da oyununu yayımlamayı tercih ediyor ve daha ucuz, çoğuda Game Pass'de var zaten ama işin içinde DualSense girince gerçekten çok iyi eğer destekleyen bir oyun bulabilirseniz çoğu oyun desteklemiyor. DualSense gibi bir kol Xbox'da olsaydı Xbox alırdım, kol kısmında Xbox çok kötü bir hata yaptı. Oyun fiyatları oyundan oyuna değişiyor ama 3. parti bir firmadan yeni çıkmış bir oyun ortalama 200-400 arası. Şu ana kadar sadece PS Plus oyunlarını oynadım.

Bir şey daha ekleyeyim benim baktığım çoğu oyunun Xbox x|s iyileştirmesi vardı ama PS'de PS4 versiyonu vardı.

Bende daha önce PS4 vardı sattım PSN hesabımla birlikte içinde 40-50 civari oyun vardı sattığım zaman Xbox almayı düşünüyordum o yüzden hesabımla sattım ama şu anda PS Plus extra ve DualSense kafamı karıştırıyor yardımcı olur musunuz?

Bence Xbox. Sebebi ise hem Microsoft gibi bir firmaya ait olması ve Game Pass olması bir de ekonomik ama en öncelikli sebebi işlemci frekansı ve grafik işleme olarak daha ileride.
Fakat bana kalsa PS Now Türkiye'de olsa gözüm kapalı PS5 alırdım ama maalesef yok.
sdsdssddsdsdsds.JPG

Bence Xbox. Sebebi ise hem Microsoft gibi bir firmaya ait olması ve Game Pass olması bir de ekonomik ama en öncelikli sebebi işlemci frekansı ve grafik işleme olarak daha ileride.
Fakat bana kalsa PS Now Türkiye'de olsa gözüm kapalı PS5 alırdım ama maalesef yok.Eki Görüntüle 1502972

Hocam XCloud'da yok. Bu arada çok performans farkı olmaz iki konsolda aynı grafikleri veriyor neredeyse.

Benim gözümde PS deyince aklıma sadece exc 3-5 oyunu geliyor. Onun dışında Xbox Game Pass daha iyi Hikayeli simülasyon açık dünya vb her kategoride dolu dolu bir kütüphaneye sahip. Çünkü Microsoft Game Pass'i bariz zararına yapıyor. EA ortaklığı falan da var. PS Plus'ın kütüphanesi de şu an da gayet iyi ama çoğu oyun yakında gidecek. RDR2 vallhala gibi oyunları sürekli tutmak imkansız. Microsoft'un piyasa büyüklüğü ve çok fazla şirket almış olması onu Pass sisteminde çok öne çıkarıyor.

Gamepad konusun da Xbox'tan çok memnunum. Yok sert tuş, yok tuş titreşimi yok dokunmatiği. Bunlar çok gereksiz bir de yeni sunum da Gamepad'e arka tuşlar eklemeleri. Bu kadar şeye gerek var mı? Bence yok. Cihazı ağırlaştırıyorlar uzun kullanımda rahatsız edici. Üstüne destekleri Microsoft'un yanın da çok zayıf.

Hocam XCloud'da yok. Bu arada çok performans farkı olmaz iki konsolda aynı grafikleri veriyor neredeyse.

Şimdi Spider-Man PS için var Forza ise Xbox için bu olasılıkları da hesaba katmak gerek ama en büyük sebebi ekonomik olabilir. Bir tanesi 16k lira diğeri 12k lira ve arada yok denecek kadar az fark var.

Bu arada PS karşıtı değilim ama PS için exc oyunları oynayıp satmalık olarak değerlendiriyorum. Al 3-5 ayda bitir sat. Xbox ise daha uzun ömürlü hissettiriyor. F/p

Geri
Yukarı