PSU Seçiminde 80+ Şart Mı?

Verimlilik sertifikası sistemi korumaz, vaat ettiği korumalar korur.
Uzun ömürlü bir güç kaynağı için yapı kalitesi de çok önemli. Kullanılan transfarmatör olsun, direnç olsun, transistör olsun, kondansatör olsun önemli detaylar.
Kondansatör konusunda 105C Japon üreticilerin üstüne tanımam.
OCP (Aşırı Akım Koruması)
OVP (Aşırı Gerilim Koruması)
UVP (Düşük Gerilim Koruması)
SCP (Kısa Devre Koruması)
OTP (Aşırı Sıcaklık Koruması)
OPP (Aşırı Güç Koruması)
Tabi bunların belli bir kısmını vaat edip kullanılan entegre denetleyiciler yüzünden çok yüksek yada düşük şekilde ayarlandığı için görevini tam olarak yerine getiremeyen giriş seviye bir sürü güç kaynağı kaynıyor piyasa. O yüzden boşuna demiyor insanlar sisteme parayı hunharca harcayıp, PSU'yu gidip en ucuzunu bakıyorlar.
O yüzden almadan önce mutlaka alıcağınız güç kaynağının incelemesi olup, olmadığına bakın.
Diğer yandan Ripple değerleri, voltaj regülasyonu, hold-up time değerleri de sistem için en önemli etkenlerden.
High Power tavsiye eder misin sen de?
High Power'ın marka sahibi ve üretici Sirtec, zamanında bir çok büyük markaya üretim gerçekleştirdi. Şuan bir çoğu ile anlaşması bulunmamaka halende devam ediyor ama.
Genel olarak kötü bir firma değil, ama çok iyi ürünleri de mevcut değil.
Şunu söylemeden geçmiyim CWT, OEM, HEC, Super Flower, FSP, Seasonic bu markalar kendi üretimini, kendi yapar ve belli başlı markaların belirli model üretimlerini de yapar. Sirtec'i bu üreticiler ile birlikte aynı kefeye koyamam o seviyede değil.
Ama bu değildir ki Sirtec alınmaz. Evet, alınır kendi kullandığım modelin de üreticisi Sirtec.
X markasının sana 450TL'ye sunduğu bir güç kaynağını, High Power 500TL'ye yada aynı fiyata daha iyi yapı kalitesi ve performansla sunuyor ise alınmaması için sebep yok.
Şunu da belirtmeden geçmiyim markadan ziyade, modele göre yorum yapın.
Bu belirttiğim üreticilerinde elbette giriş-orta segmentte kötü modelleri o yüzden her zaman modele göre yorum yapın.
Genel olarak konuşursak bahsettiğim gibi.
'Aa bu FSP çok iyi!' diye forumda gezinmeyin sonra.
Avrupa'da tutunamamış bir üretici, Türkiye'de High Power marka adı ile yer edinmeye çalışıyor o yüzden yabancı kaynaklarda nadir incelemesini bulursun.

Son düzenleme:
Verimlilik sertifikası sistemi korumaz, vaat ettiği korumalar korur.
Uzun ömürlü bir güç kaynağı için yapı kalitesi de çok önemli. Kullanılan transfarmatör olsun, direnç olsun, transistör olsun, kondansatör olsun önemli detaylar.
Kondansatör konusunda 105C Japon üreticilerin üstüne tanımam.
OCP (Aşırı Akım Koruması)
OVP (Aşırı Gerilim Koruması)
UVP (Düşük Gerilim Koruması)
SCP (Kısa Devre Koruması)
OTP (Aşırı Sıcaklık Koruması)
OPP (Aşırı Güç Koruması)
Tabi bunların belli bir kısmını vaat edip kullanılan entegre denetleyiciler yüzünden çok yüksek yada düşük şekilde ayarlandığı için görevini tam olarak yerine getiremeyen giriş seviye bir sürü güç kaynağı kaynıyor piyasa. O yüzden boşuna demiyor insanlar sisteme parayı hunharca harcayıp, PSU'yu gidip en ucuzunu bakıyorlar.
O yüzden almadan önce mutlaka alıcağınız güç kaynağının incelemesi olup, olmadığına bakın.
Diğer yandan Ripple değerleri, voltaj regülasyonu, hold-up time değerleri de sistem için en önemli etkenlerden.

High Power'ın marka sahibi ve üretici Sirtec, zamanında bir çok büyük markaya üretim gerçekleştirdi. Şuan bir çoğu ile anlaşması bulunmamaka halende devam ediyor ama.
Genel olarak kötü bir firma değil, ama çok iyi ürünleri de mevcut değil.
Şunu söylemeden geçmiyim CWT, OEM, HEC, Super Flower, FSP, Seasonic bu markalar kendi üretimini, kendi yapar ve belli başlı markaların belirli model üretimlerini de yapar. Sirtec'i bu üreticiler ile birlikte aynı kefeye koyamam o seviyede değil.
Ama bu değildir ki Sirtec alınmaz. Evet, alınır kendi kullandığım modelin de üreticisi Sirtec.
X markasının sana 450TL'ye sunduğu bir güç kaynağını, High Power 500TL'ye yada aynı fiyata daha iyi yapı kalitesi ve performansla sunuyor ise alınmaması için sebep yok.
Şunu da belirtmeden geçmiyim markadan ziyade, modele göre yorum yapın.
Bu belirttiğim üreticilerinde elbette giriş-orta segmentte kötü modelleri o yüzden her zaman modele göre yorum yapın.
Genel olarak konuşursak bahsettiğim gibi.
'Aa bu FSP çok iyi!' diye forumda gezinmeyin sonra.
Avrupa'da tutunamamış bir üretici, Türkiye'de High Power marka adı ile yer edinmeye çalışıyor o yüzden yabancı kaynaklarda nadir incelemesini bulursun.
Varsa daha iyi anlatacak bekliyorum :)

High Power'ı bir Seasonic ile aynı kefeye koyamazsın mümkün değil bu. Ancak piyasa dolaşan güya 80+ dandik güç kaynaklarıyla da aynı kefeye koyamazsın. Çoğunlukla orta kalite üretim yapan bir marka. (Bu arada konu sahibine diyorum yanlış anlaşılmasın arkadaş çok güzel açıklamış zaten.)

Ek olarak yukarıda arkadaşın yazdıklarını ben nasıl bulacağım yahu bunlara her seferinde bakmam mı gerekiyor diye endişelenme. Bu konuda Techpowerup gerçekten çok güzel incelemeler yapıyor. İngilizcen iyiyse bakmanı öneririm.
Örneğin bu konuda Evga Bronze 500W 80+ Bronzer PSU'yu incelemişler. Gerçekten PSU konusunda bayağı bir detaya iniyorlar diyebilirim.

Ancak zaten bu fiyatta bir ürün baktığında zaten aşağı yukarı hepsi aynı oluyor. Bu tür ucuz ürünlerin detaylı incelemesini bulmak da zor oluyor.

Ben VS450 öneriyorum hala içlerinden.

@FantastikTürk @Ali Rıza09

Öncelikle tekrar teşekkür ediyorum vakit ayırdığınız için.

Peki hocam bunlar dediğiniz markalar arasından şimdi ilk ikisinde 80 plus sertfikası yok ama verimlilik olarak veriyor yani %85 verimlilik diyor atıyorum bu şekilde alınırmı sizce yoksa 80+ sertfikası olandan mı alsam

Eğer öyle derseniz son iki ürün arasından hangisi tercihiniz aslında RGB olduğu ve 500 w olduğu için Aerocool ' u tercih edesim var fakat markanın kalitesini bilmiyorum ne dersiniz ?
Ayrıca neden illa 450 500 w PSU alıyorum yani bu sistemi 300 w fln çalıştırmazmı gerçekten
Ryzen 3 1200 + R9 270 + 8 GB 3200 Mhz RAM + B450 anakart
??

Son düzenleme:
@YapmaARtıkda Diyelim ki 300W çalıştırdı -ki çalıştırmaz- ileride bir şey eklemek istediğiniz de bir de PSU değişimiyle uğraşacaksınız. Zaten neredeyse aynı paraya 500W var onu alın kafanız rahat etsin. Ayrıca sınırda kullanmak da doğru değil.
Ek olarak %85 verimlilik yazmasına falan bakamyın. 80+ sertifikası olup olmamasına bakın.

FSP olanı önermiyorum. Giriş seviyesi bir PSU 80+ sertifikası bile yok.
Aerocool VX serisi de çok giriş seviyesi PSU'lar. Bunlar yeni üretim sanırım ancak gene de giriş seviyesi olduğunu değiştirmiyor.

Cyclon hakkında bir bilgim yok açıckası ne söylesem yalan olur. Markayı sorarsanız Aerocool gerçekten kaliteli bir markadır ancak sırf markası Aerocool diye almak da hata olur.

Ancak VS450 içlerinden kaliteli bir PSU onu söyleyebilirim.

Cyclon hakkında araştırma yaptıysa @Ali Rıza09 bizi bilgilendirebilir sanırım.

Cyclon hakkında araştırma yaptıysa @Ali Rıza09 bizi bilgilendirebilir sanırım.
Tek bildiğim Andyson üretimi olduğu, Aerocool'un güç kaynaklarını Andyson üretiyor başarılı bir üretici değil, olduğu yerde sekti yıllarca.
Sadece 1 modeli dışında.
Yabancı forumlarda denk gelirseniz zaten KCAS ile sürekli dalga geçtiklerini görürsünüz.
Baktığımda hiçbir detayına ulaşamamıştım, nasıl güvenelim şimdi biz buna. :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı