PSU'daki Coil Whine GPU'da Coil Whine oluşturur mu?

Thyphon17

Centipat
Merhabalar,
Üç ay önce sıfırdan bir sistem topladım ve kullandığım Sharkoon 650W SHP650 V2 80+ marka güç kaynağında oyuna girdiğimde cızırtı sesi çıkıyor ve zamanında değişim için gönderememiştim. Şimdi dikkatli dinlediğimde Gigabyte RTX 2080 ekran kartımdan da aynı sesin geldiğini fark ettim, oyunlarda çıkan cızırtı sesi ikisinde de senkronize bir şekilde çıkıyor ancak ekran kartından gelen ses güç kaynağından gelen sese göre çok daha az. PSU'yu garantiye gönderip daha kaliteli bir PSU almayı düşünüyorum ancak PSU'daki cızırtı yüzünden GPU'da aynı sesi çıkarıyor olabilir mi? PSU değiştirince GPU'daki ses düzelebilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kesin bir şey diyemeyiz. Forumda elektrik&elektronik mühendisi varsa o belki söyleyebilir :) Sharkoon alarak hayatının hatasını yapmışsın. Bana kalırsa ekran kartını da garantiye yolla. PSU'dan da kurtul. 2080 alacak paran varsa düzgün bir PSU da alabilirsin sanırım :) Bütçe olarak bir şeyler söylersin biz sana PSU öneririz.

CW dediğimiz şey aslında yüksek frekansta titreşen indüktör gibi parçalar. Yük arttıkça frekansı da arttırıyor voltaj modülleri ve bu da daha hızlı titreşen parçalara sebep oluyor. Sizin durumunuzda PSU'dan gelen voltaj filtreli temiz voltaj eğer PSU sağlamsa, yani bunun ekran kartını etkilememesi lazım. Ekran kartı modeli nedir?

CW dediğimiz şey aslında yüksek frekansta titreşen indüktör gibi parçalar. Yük arttıkça frekansı da arttırıyor voltaj modülleri ve bu da daha hızlı titreşen parçalara sebep oluyor. Sizin durumunuzda PSU'dan gelen voltaj filtreli temiz voltaj eğer PSU sağlamsa, yani bunun ekran kartını etkilememesi lazım. Ekran kartı modeli nedir?
Gigabyte RTX 2080 imiş. Ben Gigabyte kartlarda çok CW gördüm bugüne kadar. Normal karşılıyorum artık.

Kesin bir şey diyemeyiz. Forumda elektrik&elektronik mühendisi varsa o belki söyleyebilir :) Sharkoon alarak hayatının hatasını yapmışsın. Bana kalırsa ekran kartını da garantiye yolla. PSU'dan da kurtul. 2080 alacak paran varsa düzgün bir PSU da alabilirsin sanırım :) Bütçe olarak bir şeyler söylersin biz sana PSU öneririz.
Aslında 2080 hayalimde bile yoktu biraz şansım yaver gitti o şekilde oldu :) Bütçem kısıtlı olduğu için almıştım Sharkoon ancak PC lazım olduğu için iade işlemini yapamadım bu yüzden bende pişmanım. Yeni PSU için 600-700 TL civarı bütçe ayırdım birazda PSU araştırdım, FSP 750W 80+ Silver (Raider II RA2-750) bu PSU'yu almayı düşünüyorum sizce nasıl ?

Aslında 2080 hayalimde bile yoktu biraz şansım yaver gitti o şekilde oldu :) Bütçem kısıtlı olduğu için almıştım Sharkoon ancak PC lazım olduğu için iade işlemini yapamadım bu yüzden bende pişmanım. Yeni PSU için 600-700 TL civarı bütçe ayırdım birazda PSU araştırdım, FSP 750W 80+ Silver (Raider II RA2-750) bu PSU'yu almayı düşünüyorum sizce nasıl ?
O PSU'yu önermem. Fractal Design Integra M 650w 80+ Bronz Yarı Modüler Güç Kaynağı - n11.com Kesinlikle o fiyata alabileceğiniz ürün budur.

Gigabyte RTX 2080 Windforce modeli. Çıkan cızırtı sesleri beni şüpheye düşürdü çünkü ikisinden de aynı şekilde geliyor ve sesler aynı şekilde değişiyor. Sıfır olan iki üründe de cw olması benim şanssızlığım sanırım.

Gigabyte RTX 2080 Windforce modeli. Çıkan cızırtı sesleri beni şüpheye düşürdü çünkü ikisinden de aynı şekilde geliyor ve sesler aynı şekilde değişiyor. Sıfır olan iki üründe de cw olması benim şanssızlığım sanırım.
PSU'dan gelen sesi duyuyor olmayasınız :)

PSU'dan gelen sesi duyuyor olmayasınız :)
PSU'yu kasadan çıkarıp kabloların müsade ettiği kadar uzağa alıp denedim, net şekilde PSU'den ses geliyor ancak ekran kartını dinlediğimde ondan da biraz ses geliyor çok rahatsız edecek şekilde değil, oyun oynarken fan sesi bastırır diye düşünüyorum onu ama farklı PSUlar ile cw sesinde azalmalar olan bir video görmüştüm. Bendeki PSU'nun iyi bir şey olduğunu düşünmediğim için iyi bir PSU takıp denemek istiyorum belki düzelir bir umut :)

Yeni konular

Geri
Yukarı