PSU'larda kaç amper üstü ani akım risklidir?

kandes2

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
PSU'larda kaç amper üstü ani akım risklidir?

Bu değer iyi bir PSU'da (mesela RM750X) kaç olmalı?

Ortalama bir PSU'da (mesela High Power 750W Performance Gold) kaç olmalı?

Ortalamanın biraz altı bir PSU'da (mesela ZM550 GVII) kaç olmalı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Alıcı yorumlarına PSU gibi ürünlerde bakılmalı. ''Aaa, PSU'yu fişe takınca PSU çalıştı. 5 yıldız!''

İç yapı zaten en önemli şeydir, iç yapısı kötü olunca geriye ne kalıyor ki? Fan gibi ürünler kalıyor.

Pek kaliteli olduğunu sanmıyorum, önermiyorum da.
O haqcicikuşun suncusun'daki tartıştığın arkadaş PSU'ya kaliteli diyor.😅

Ani akım artışı normal bir GPU davranışıdır. Çok hızlı güç tüketimi değişebiliyor. Technopat'ın videosu vardı, CW ile ilgili. Orada göstermişlerdi, bakarsan anlarsın ne demek istediğimi.
Normal olarak PSU'lar sınırları içinde bunlara dayanıklı üretilirler. Yüksek güç tüketimi PSU'nun verebileceği gücü aşıyorsa OPP korumasını devreye sokar, eğer üretici OPP tetiklenmesini düşük süreli yapıyorsa ki modern bazı PSU'larda böyle, sistem gidebiliyor. Vega64 gibi güç canavarı ekran kartlarının sıvı soğutmalılarına mesela çok yüksek güçlü PSU önerirler. Çünkü spike, ani güç çok fazla. OPP tetiklemesi biraz daha uzunsa, bu arada burada ms bazında konuşuyoruz, 2-3 ms falan, o zaman kısa süreli spikelardan etkilenmez. Ha en iyisi hangisi, 1kW'lık PSU alıp oturmak:D
Tabii ki kapasitörlerin de işin içinde etkisi var ama burada önemsiz kabul ediyorum.

Ben soruyu çok yanlış anlamışım, çok özür dilerim. Her PSU'nun içinde NTC isimli sıcaklığı arttıkça direnci azalandı sanırım bir parça var. Bu parçaya göre akım sınırlanıyor. Zararının anlşılması için PSU'nun içindeki her parçayı ayrıntılıca bilmeliyiz. Genel olarak düşük inrush akım daha iyidir. Kapasitör boyutları, transformatör vs etkiler.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı