PUBG Mobile PC Emülatör FPS ve Lag Sorunu Çözüm Rehberi

Geç olacak ama adamlar emilatörü çıkarmışlar neden çıkardılar diye onlara sormuyorsunuz bizler neden oynuyoruz bumudur sorun işinize bakın kardeşim alan memnun satan memnun ayrıca şuan da oynayanların neredeyse %60'ı emilatör oyuncusu çünkü herkesin evinde bir bilgisayar var. Saçma sapan sorular sormayın kendinize :)

PUBG Mobile oynamayı sevenler biliyorum ki PUBG Mobile emülatöründe hepiniz oyunun, kasma, donma, takılma, lag, ani FPS düşmeleri gibi sorunları yaşamışsınızdır ve bunun nasıl çözülebileceği konusunda fikriniz yoktur. Ben de sizlere bu konuda elimden geldiğince yardım edebilmek ve sizlere az da olsa aklınızda kesin bir fikir oluşturabilmek için bu rehberi hazırladım.
Sizlere problemin çözümünü adım adım ve kolay anlaşılabilir bir dilden sunuyorum.

1. adım: Sistemi oyun için ayarlama.

İlk önce Tencent emülatörünü ve oyunu başlatın, ondan sonra ise görev yöneticisine girerek oyunun çalıştığı konuma sağ tıklayıp dosya konumunu aç diyoruz, sonrasında "Android emulator" adlı dosya ya sağ tıklayıp özellikler diyoruz ve uyumluluk kısmına geliyoruz ve ayarlar yazan bölümden tam ekran optimizasyonlarını devre dışı bırak diyoruz ve oradan yüksek DPI ayarlarını değiştir'e tıklıyoruz. Sonra alt kısımda bulunan yüksek DPI ölçeklendirme davranışını geçersiz kılma seçeneğini işaretliyoruz ve altındaki seçeneklerden aplikasyon sekmesine tıklıyoruz. Burada son olarak Tamam'a tıklıyoruz. Ardından da Uygula'ya tıklayıp çıkıyoruz.
Evet artık sisteminiz sadece Tencent Gaming buddy aplikasyonu için çalışacaktır.

2. adım: Emülatör ayarları.

İlk ayarlamalarımızı yaptıktan sonra emülatörü kapatıyoruz ve görev çubuğundaki simgelerden Launcher'den çıktıktan sonra tekrardan Tencent Gaming Buddy'i açıyoruz ve ayarlar kısmına gelip ayarlarımızı aynen söylediğim şekilde yapıyoruz.

Temel bölümünde hiçbir şeye dokunmuyoruz. (eğer arayüzünüz ingilizceyse sadece dil kısmını Türkçe olarak ayarlayın)

Motor bölümüne geldiğimizde işleme kısmındaki en üst seçeneği akıllı mod olarak ayarlıyoruz ve hemen altındaki ayarları bu şekilde yapıyoruz:
İşlemci önbelleği: Açık.
Enforce global rendercache: Açık.
Dahili ekran kartına öncelik tanı: Kapalı.
Rendering optimization: Açık.

Düzgünleştir: Kapalı.
Hafıza: Otomatik.
İşlemci: Otomatik.
Çözünürlük: 1920x1080.
DPI: 480.
Playback: Kulaklık.
Recording: Kulaklık.

(Önemli bir hatırlatma; eğer oyununuz hâlâ laglıysa ve takılıyorsa en üstteki seçeneği DirectX+ ya da OpenGL+ olarak işaretleyin, eğer iyi bir bilgisayara sahipseniz çözünürlüğü 1920x1080 yapın eğer kötü bir bilgisayara sahipseniz;
Çözünürlüğü düşürebildiğiniz kadar düşürün, ayrıca oyun içi DPI ayarınıza dokunmayın, farenizin DPI ayarı eğer fazlaysa farenizin DPI ayarını düşürün, playback ile recording kısmı ise ses ayarlarıdır kulaklığınıza göre ayarlı değilse onu da ayarlayabilirsiniz ayarlı ise son 2 ayara dokunmuyoruz)

Oyun bölümüne geldiğimizde ise 3 seviye ayarlama yapacağız.

Birincisi düşük donanımlı sistemlere sahip olan arkadaşlar için:
İlk olarak çözünürlük kısmını en düşüğe yani HD720P'ye düşürmeniz gerekiyor ondan sonra ise görüntü kalitesi kısmındaki seçeneklerden akıcıyı seçiyorsunuz.

İkincisi orta halli sistemlere sahip arkadaşlar için: Eğer GTX 660'tan daha üst model bir ekran kartına sahipseniz çözünürlük kısmından HD1080P'yi seçiyorsunuz ondan sonra ise görüntü kalitesi olarak dengeli veya HD kaliteyi seçiyorsunuz.

Üçüncüsü yüksek donanımlı sistemlere sahip arkadaşlar için:
Eğer GTX 1060'tan daha üst bir model ekran kartına ve 1440p monitöre sahipseniz mutlaka çözünürlük kısmından ultrahd2k seçmelisiniz ve görüntü kalitesini HD olarak ayarlamalısınız.

3. adım: Oyun içi grafik ayarları.

(Önemli bir hatırlatma eğer oyununuz Türkçe değise ayarlar kısmından language kısmına gelin ve dili Türkçe yapın oyununuz Türkçe olacaktır)

Önceki adımlardaki söylenenleri yaptıysanız 3. ve son adım olan oyun içi grafik ayarlarına geçiyoruz. İlk olarak PUBG Mobile'a giriyoruz ve oyunun ayarlar sekmesinden grafik ayarlarını yapıyoruz. Yine 3 tür ayar yapacağız.
Yüksek donanımlı bilgisayar sahibi olanlar: Görüntü kalitesini mutlaka HD ya da HDR olarak ayarlayın.
Orta halli sistem sahibi olanlar:
Görüntü kalitesini mutlaka HD veya akıcı olarak ayarlayın.
Düşük donanımlı sistem sahibi olanlar:
Görüntü kalitesini mutlaka akıcı olarak ayarlayın.

Kare hızını mutlaka ve mutlaka "aşırı" ya alıyoruz ki oyundan tam performansımızı alabilelim.

Stil ayarlarını ise "renkli" ye alıyoruz ki oyundayken adamları görebilelim.

Düzgünleştirme ayarını ise kapalı olarak ayarlıyoruz.

Otomatik grafik ayarını mutlaka devre dışı bırakıyoruz.

Gölgeleri mutlaka devre dışı bırakıyoruz.

(Parlaklık eğer size düşük geliyorsa artırabilirsiniz ancak fazla artırmamanızı tavsiye ederim)

Son olarak da üstteki 3'lü çizgiye tıklıyoruz ve kare hızını göster'e tıklıyoruz ve F11 tuşuna basıp oyunu tam ekrana alıyoruz.

Bu ayarların hepsini uyguladıysanız ve FPS düşmesi, oyun takılma, lag gibi sorununuz çözüldüyse ne mutlu bana.
Şimdiden herkese iyi oyunlar :)

Arkadaşlar konu güncellenecektir takipte kalın.

Beyler bayanlar PUBG Mobile oynamayı sevenler biliyorum ki PUBG Mobile emülatöründe hepiniz oyunun, kasma, donma, takılma, lag, ani FPS düşmeleri gibi sorunları yaşamışsınızdır ve bunun nasıl çözülebileceği konusunda fikriniz yoktur. Ben de sizlere bu konuda elimden geldiğince yardım edebilmek ve sizlere az da olsa aklınızda kesin bir fikir oluşturabilmek için bu rehberi hazırladım.
Sizlere problemin çözümünü adım adım ve kolay anlaşılabilir bir dilden sunuyorum.

1. Adım: Sistemi oyun için ayarlama

İlk önce Tencent emülatörünü ve oyunu başlatın, ondan sonra ise görev yöneticisine girerek oyunun çalıştığı konuma sağ tıklayıp dosya konumunu aç diyoruz, sonrasında "Android emulator" adlı dosya ya sağ tıklayıp özellikler diyoruz ve uyumluluk kısmına geliyoruz ve ayarlar yazan bölümden tam ekran optimizasyonlarını devre dışı bırak diyoruz ve oradan yüksek DPI ayarlarını değiştir'e tıklıyoruz. Sonra alt kısımda bulunan Yüksek DPI ölçeklendirme davranışını geçersiz kılma seçeneğini işaretliyoruz ve altındaki seçeneklerden aplikasyon sekmesine tıklıyoruz. Burada son olarak Tamam'a tıklıyoruz. Ardından da Uygula'ya tıklayıp çıkıyoruz.
Evet artık sisteminiz sadece Tencent Gaming Buddy aplikasyonu için çalışacaktır.

2. Adım: Emülatör ayarları

İlk ayarlamalarımızı yaptıktan sonra emülatörü kapatıyoruz ve görev çubuğundaki simgelerden Launcher'den çıktıktan sonra tekrardan Tencent Gaming Buddy'i açıyoruz ve ayarlar kısmına gelip ayarlarımızı aynen söylediğim şekilde yapıyoruz.

Temel bölümünde hiçbir şeye dokunmuyoruz. (Eğer arayüzünüz İngilizceyse sadece dil kısmını Türkçe olarak ayarlayın)

Motor bölümüne geldiğimizde işleme kısmındaki en üst seçeneği akıllı mod olarak ayarlıyoruz ve hemen altındaki ayarları bu şekilde yapıyoruz:
İşlemci önbelleği: Açık
Enforce global rendercache: Açık
Dahili ekran kartına öncelik tanı: Kapalı
Rendering optimization: Açık

Düzgünleştir: Kapalı
Hafıza: Otomatik
İşlemci: Otomatik
Çözünürlük: 1920x1080
DPI: 480
Playback: Kulaklık
Recording: Kulaklık

(Önemli bir hatırlatma; eğer oyununuz hâlâ laglıysa ve takılıyorsa en üstteki seçeneği DirectX+ ya da OpenGL+ olarak işaretleyin, eğer iyi bir bilgisayara sahipseniz çözünürlüğü 1920x1080 yapın eğer kötü bir bilgisayara sahipseniz;
Çözünürlüğü düşürebildiğiniz kadar düşürün, ayrıca oyun içi DPI ayarınıza dokunmayın, farenizin DPI ayarı eğer fazlaysa farenizin DPI ayarını düşürün, playback ile recording kısmı ise ses ayarlarıdır kulaklığınıza göre ayarlı değilse onu da ayarlayabilirsiniz ayarlı ise son 2 ayara dokunmuyoruz)

İlk olarak çözünürlük kısmını en düşüğe yani HD720p'ye düşürmeniz gerekiyor ondan sonra ise görüntü kalitesi kısmındaki seçeneklerden akıcıyı seçiyorsunuz.

İkincisi orta halli sistemlere sahip arkadaşlar için: Eğer GTX 660'tan daha üst model bir ekran kartına sahipseniz çözünürlük kısmından HD1080p'yi seçiyorsunuz ondan sonra ise görüntü kalitesi olarak dengeli veya HD kaliteyi seçiyorsunuz.

Eğer GTX 1060'tan daha üst bir model ekran kartına ve 1440p monitöre sahipseniz mutlaka çözünürlük kısmından UltraHD2K seçmelisiniz ve görüntü kalitesini HD olarak ayarlamalısınız.

3. Adım: Oyun içi grafik ayarları

(Önemli bir hatırlatma eğer oyununuz Türkçe değise ayarlar kısmından language kısmına gelin ve dili Türkçe yapın oyununuz Türkçe olacaktır)

Önceki adımlardaki söylenenleri yaptıysanız 3. Ve son adım olan oyun içi grafik ayarlarına geçiyoruz. İlk olarak PUBG Mobile'a giriyoruz ve oyunun ayarlar sekmesinden grafik ayarlarını yapıyoruz. Yine 3 tür ayar yapacağız.
Yüksek donanımlı bilgisayar sahibi olanlar: Görüntü kalitesini mutlaka HD ya da HDR olarak ayarlayın.

Kare hızını mutlaka ve mutlaka "Aşırı" ya alıyoruz ki oyundan tam performansımızı alabilelim.

Stil ayarlarını ise "Renkli" ye alıyoruz ki oyundayken adamları görebilelim.

(Parlaklık eğer size düşük geliyorsa artırabilirsiniz ancak fazla artırmamanızı tavsiye ederim)

Son olarak da üstteki 3'lü çizgiye tıklıyoruz ve kare hızını göster'e tıklıyoruz ve F11 tuşuna basıp oyunu tam ekrana alıyoruz.

Bu ayarların hepsini uyguladıysanız ve FPS düşmesi, oyun takılma, LAG gibi sorununuz çözüldüyse ne mutlu bana.
Reis hala ilgileniyor musun ayarlarla ilgili? R5 5600x ve RX 6600XT kullanıyorum. Çok lag yiyorum ya ve gecikme

PUBG Mobile oynamayı sevenler biliyorum ki PUBG Mobile emülatöründe hepiniz oyunun, kasma, donma, takılma, lag, ani FPS düşmeleri gibi sorunları yaşamışsınızdır ve bunun nasıl çözülebileceği konusunda fikriniz yoktur. Ben de sizlere bu konuda elimden geldiğince yardım edebilmek ve sizlere az da olsa aklınızda kesin bir fikir oluşturabilmek için bu rehberi hazırladım.

1. adım: Sistemi oyun için ayarlama.

İlk önce Tencent emülatörünü ve oyunu başlatın, ondan sonra ise görev yöneticisine girerek oyunun çalıştığı konuma sağ tıklayıp dosya konumunu aç diyoruz, sonrasında "Android emulator" adlı dosya ya sağ tıklayıp özellikler diyoruz ve uyumluluk kısmına geliyoruz ve ayarlar yazan bölümden tam ekran optimizasyonlarını devre dışı bırak diyoruz ve oradan yüksek DPI ayarlarını değiştir'e tıklıyoruz. Sonra alt kısımda bulunan yüksek DPI ölçeklendirme davranışını geçersiz kılma seçeneğini işaretliyoruz ve altındaki seçeneklerden aplikasyon sekmesine tıklıyoruz. Burada son olarak Tamam'a tıklıyoruz. Ardından da Uygula'ya tıklayıp çıkıyoruz.
Evet artık sisteminiz sadece Tencent Gaming buddy aplikasyonu için çalışacaktır.

2. adım: Emülatör ayarları.

Temel bölümünde hiçbir şeye dokunmuyoruz. (eğer arayüzünüz ingilizceyse sadece dil kısmını Türkçe olarak ayarlayın)

İşlemci önbelleği: Açık.
Enforce global rendercache: Açık.
Dahili ekran kartına öncelik tanı: Kapalı.
Rendering optimization: Açık.

Düzgünleştir: Kapalı.
Hafıza: Otomatik.
İşlemci: Otomatik.
Çözünürlük: 1920x1080.
DPI: 480.
Playback: Kulaklık.
Recording: Kulaklık.

İlk olarak çözünürlük kısmını en düşüğe yani HD720P'ye düşürmeniz gerekiyor ondan sonra ise görüntü kalitesi kısmındaki seçeneklerden akıcıyı seçiyorsunuz.

İkincisi orta halli sistemlere sahip arkadaşlar için: Eğer GTX 660'tan daha üst model bir ekran kartına sahipseniz çözünürlük kısmından HD1080P'yi seçiyorsunuz ondan sonra ise görüntü kalitesi olarak dengeli veya HD kaliteyi seçiyorsunuz.

Eğer GTX 1060'tan daha üst bir model ekran kartına ve 1440p monitöre sahipseniz mutlaka çözünürlük kısmından ultrahd2k seçmelisiniz ve görüntü kalitesini HD olarak ayarlamalısınız.

3. adım: Oyun içi grafik ayarları.

Önceki adımlardaki söylenenleri yaptıysanız 3. ve son adım olan oyun içi grafik ayarlarına geçiyoruz. İlk olarak PUBG Mobile'a giriyoruz ve oyunun ayarlar sekmesinden grafik ayarlarını yapıyoruz. Yine 3 tür ayar yapacağız.

Kare hızını mutlaka ve mutlaka "aşırı" ya alıyoruz ki oyundan tam performansımızı alabilelim.

Stil ayarlarını ise "renkli" ye alıyoruz ki oyundayken adamları görebilelim.

Bu ayarların hepsini uyguladıysanız ve FPS düşmesi, oyun takılma, lag gibi sorununuz çözüldüyse ne mutlu bana.

Hocam 1. adımda uyumluluk kısmını bulamadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı