PUBG'den sıkılmak

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Metin2 bile daha keyifli şu oyundan bir arkadaşımdan duydum (bir arkadaş ekolü.) . Ne anlıyorsunuz zaten bende onu anlamıyorum. Uçaktan atıyorlar vurdun, vuruldun bitti. Sona kaldın kazandın. Ah gözünü sevdiğimin MMORPG kültürü bitti ya ona yanarım. Bu Shaiya Tr server kapanmasına tekabül ediyor. En ünlü olduğu yıllarda MMORPG tavan yaptığı yıllardı...2012- 2014 diyebiliriz. Sonra zaten her şey çirkinleşti.

2008-2009 yıllarında Metin2 oyun tarihimizin başlangıcıydı. Çok keyifliydi ama onu 2010'dan itibaren ufak ufak bozmaya başladılar. Çarları satıp bıraktık Tuva serveri dönemleri. Her neyse Pubg'de ise sadece aldığımız keyif şu. 4 arkadaş işten geldikten sonra 1. olmak adına değil eğlenmek adına girmek. Farklı şeyler denemek. Yeri gelip rank kasmakta oluyor. Fakat siz oyunda eğlenmeye değil direkt 1. liğe oynarsanız stres olabiliyor bu durum :) Arkadaşlarla komik anlar yakalamaya ve zaman geçirmeye çalışıldığından iyi kötü ilerliyor. Ama MMROPG olarak bir başyapıt yapılsa tekrar damga vuracaktır piyasaya. Bakalım şimdilik imkanlar bu bende hikaye oyunları sevemedim nedense.

2008-2009 yıllarında Metin2 oyun tarihimizin başlangıcıydı. Çok keyifliydi ama onu 2010'dan itibaren ufak ufak bozmaya başladılar. Çarları satıp bıraktık Tuva serveri dönemleri. Her neyse Pubg'de ise sadece aldığımız keyif şu. 4 arkadaş işten geldikten sonra 1. olmak adına değil eğlenmek adına girmek. Farklı şeyler denemek. Yeri gelip rank kasmakta oluyor. Fakat siz oyunda eğlenmeye değil direkt 1. liğe oynarsanız stres olabiliyor bu durum :) Arkadaşlarla komik anlar yakalamaya ve zaman geçirmeye çalışıldığından iyi kötü ilerliyor. Ama MMROPG olarak bir başyapıt yapılsa tekrar damga vuracaktır piyasaya. Bakalım şimdilik imkanlar bu bende hikaye oyunları sevemedim nedense.
Şimdinin basit oyun mantığıyla büyüyen nesil MMORPG'nin sabır ve bekleme kısmını beceremeyeceği için tekrar olması zor. Fakat düzgün bir oyunla tekrar yükselmesini çok isterdim... Lol, Dota2, Pubg, Fortnite bunlar tabii ki yetenek ve kas hafızası olan oyunlar fakat bunlar kısa süreli eğlence oyunları. Aylarca oturup bir şeyler kasmak böyle büyüyen nesli sıkacak. Biz atari ve nintendo ile büyüdüğümüz için bu basit eğlence mantığında değildik, hayal gücü yüksekti. Sabır yüksekti. PC oyunları kıymetliydi ve uğraşmaya değer görüp sabah akşam sıkılmadan oynuyorduk. Şimdi öyle değil yarım saat, bir saatlik kısa eğlence seansları. Oyun oynuyor gibi hissettirmiyor hiç. Şunun altını çizmek isterim özellikle bu battleground oyun tipi, oyuncu kültürünü mahvetti. Fastfood ayarında.

Şimdinin basit oyun mantığıyla büyüyen nesil MMORPG'nin sabır ve bekleme kısmını beceremeyeceği için tekrar olması zor. Fakat düzgün bir oyunla tekrar yükselmesini çok isterdim... Lol, Dota2, Pubg, Fortnite bunlar tabii ki yetenek ve kas hafızası olan oyunlar fakat bunlar kısa süreli eğlence oyunları. Aylarca oturup bir şeyler kasmak böyle büyüyen nesli sıkacak. Biz atari ve nintendo ile büyüdüğümüz için bu basit eğlence mantığında değildik, hayal gücü yüksekti. Sabır yüksekti. PC oyunları kıymetliydi ve uğraşmaya değer görüp sabah akşam sıkılmadan oynuyorduk. Şimdi öyle değil yarım saat, bir saatlik kısa eğlence seansları. Oyun oynuyor gibi hissettirmiyor hiç. Şunun altını çizmek isterim özellikle bu battleground oyun tipi, oyuncu kültürünü mahvetti. Fastfood ayarında.

Daha iyi ya işte oyunlar bağımlılık yapmıyor 😂 Sırf fifa için konsol alan ve işten gelip 1 saat takılan insanlar biliyorum. Yani belki öğrencilik yıllara daha çok zamanımız vardı ve oyunlara saatler gömmek ve zaman harcamak mümkün olabiliyordu ama şimdi biraz zor.

Oyuncular nereye yöneliyorsa oyun sektörü de biraz oraya yöneliyor. Şimdi ise oyun izleyen kişiler nereye yöneliyorsa o tarza yönelik oyunlar üretilmeye de başlandı.

Bu dönem böyle ki mutlaka değişecektir. Hiçbir şey aynı kalmıyor. Mesela Skyrim'den önce RPG oyunu oynamazdım. O oyun bana biraz oynattı :) İngilizce olarak oynadım sonra Türkçe yaması çıktı ama girmeye açıkçası tereddüt ediyorum. Çünkü girersem çok fazla saatimi alacak biliyorum.

Tabi Pubg Fortnite gibi oyunlara da saatlerini gömenler mutlaka vardır.

Mesela Talha Aynacı'yı takip ederim onun da oyun sektörüyle ilgili yakındığı noktalar var. Özellikle senaryo bazında oyunlarda muhtemelen.

Belki de iyice tüketim toplumu olduğumuz için her şeyden çabuk bıkmaya başladık bilemiyorum.

Sürekli rekabetçi oyun oynamak bir yerden sonra insanı sıkabiliyor. Hile, lag, yenilmek gibi problemler de işin içine girince oyunlardan zevk almamız gerekirken başka bir sinir stres penceresi açıyoruz. Ben de PUBG, CS, FIFA, R6, EFT gibi rekabetçi oyunları oynadım ve bazılarını hala oynuyorum. Sıkıldığım zaman bırakıyorum, kaliteli bir SP oyun oynuyorum ya da arkadaşlarla aramızda oynayabileceğimiz -Stick Fight, GTA V- oyunları oynuyoruz. Sanada bu yöntemi tavsiye ederim.

Ben sürekli oyun değiştiriyorum 3 ay boyunca lol oynarım sonra bi anda bırakıp 3 ay PUBG oynarım sonra onu bırakıp 5 ay fivem oynarım sonra onuda bırakırım ama eninde sonunda bir daha oynamak istiyor canın PUGB yi 3. bırakışım lolu 7. bırakışım. Başka oyunlar oyna sonra tekrar oynamak istersin zaten.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı