Python'a sıfırdan başlamak

Humbel

Hectopat
Makaleler
1
Merhaba iyi günler.
Yakında hayırlısıyla bilgisayar alacağım(Haziran-Temmuz arası) ve ben şu anki bilgisayarım formata gidene kadar C# ile uğraşıyordum/öğreniyordum. bilgisayar formattan gelince de kurmadım ve bilgisayar alacağım da kesinleşince bilgisayarım geldiği vakit başlarım dedim.
Benim sorum ise şu:
Ben araştırdım, bazı kaynaklara/yorumlara vs. baktım Python ile 0'dan başlamaya karar verdim. Ancak aklımda nasıl başlayacağıma dair bir yol yok, ilerisi için tam olmayan bazı planlarım var. Dediğim gibi ne yapacağımı bilmiyorum. Temeli öğrenmek, kendim uygulamalar yapmak istiyorum (yt'den yardım almadan). Sizce kendimi nasıl geliştiririm, neler yapmalıyım? Lütfen bana yardım edin, benim için çok önemli bir konu. (Udemy vs. gibi paralı şeyler olmazsa iyi olur.)
Sorunumu çözmekte merak ettiğiniz şeyler var ise cevaplarım ama lütfen bana bir çıkar yolu bulun.
Saygılarımla.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ve Udemy'de arada bir kurslar bedava oluyor.
udemy programlarını/derslerini uygularsam dediklerim gerçekleşir mi? İçim içimi kemiriyor çünkü bir çıkar yolu bulamıyorum
sizin şunu yap şunu yapma dediğiniz şeyler var mı?
BTK Akademi'de ücretsiz kursu var. Oraya bi' göz atabilirsin.

Merhaba iyi günler.
Yakında hayırlısıyla bilgisayar alacağım(Haziran-Temmuz arası) ve ben şu anki bilgisayarım formata gidene kadar C# ile uğraşıyordum/öğreniyordum. bilgisayar formattan gelince de kurmadım ve bilgisayar alacağım da kesinleşince bilgisayarım geldiği vakit başlarım dedim.
Benim sorum ise şu:
Ben araştırdım, bazı kaynaklara/yorumlara vs. baktım Python ile 0'dan başlamaya karar verdim. Ancak aklımda nasıl başlayacağıma dair bir yol yok, ilerisi için tam olmayan bazı planlarım var. Dediğim gibi ne yapacağımı bilmiyorum. Temeli öğrenmek, kendim uygulamalar yapmak istiyorum (yt'den yardım almadan). Sizce kendimi nasıl geliştiririm, neler yapmalıyım? Lütfen bana yardım edin, benim için çok önemli bir konu. (Udemy vs. gibi paralı şeyler olmazsa iyi olur.)
Sorunumu çözmekte merak ettiğiniz şeyler var ise cevaplarım ama lütfen bana bir çıkar yolu bulun.
Saygılarımla.

İlk öncelikle merhaba Python'u umarım iyi araştırmışsınızdır umarım Python açık bir dil olduğu için keyifli yanları kadar sıkıcılık ve yorucuda olabiliyor.
Temel bölümlerde sorun yok ben Python yapabiliyorum dersiniz ama ilerleyen dönemlerde eğer eğitmeniniz gösterirse ha keza SQL masaüstü uygulaması yazma gibi web geliştirme bootstrap gibi geniş çaplı bir sürece gireceksiniz. Ve biraz da temel HTML bilginiz olursa işiniz kolaylaşır. Ve tekrar dediğim gibi Pyhton çok geniş bir dil olduğu için de siber güvenlik uzmanlığıda yaparsınız analiz uzmanlığıda, makine da kodlarsınız, webde geliştirirsiniz yöneliminizi iyi seçmenizi öneririm sonra pişman olayın :).

Pythona başlamadan önce uyarayım dedim. Python'ın syntaxı ve C syntax ı değişik diye biliyorum. Mesela Python da değişken tanımlarken sadece değeri girmen yeterli ancak C# da mesela ya da Java da değişkenin tipini de yazman lazım. Eğer ileride C syntaxlı bir dile geçeceksen direk C synatxı kullanan bir dille başla bence. Yanlış biliyorsam affedin.

Pythona başlamadan önce uyarayım dedim. Python'ın syntaxı ve C syntax ı değişik diye biliyorum. Mesela Python da değişken tanımlarken sadece değeri girmen yeterli ancak C# da mesela ya da Java da değişkenin tipini de yazman lazım. Eğer ileride C syntaxlı bir dile geçeceksen direk C synatxı kullanan bir dille başla bence. Yanlış biliyorsam affedin.
Syntax önemsiz bir ayrıntı. Çok takılması gereken bir durum değıl. Değişken tanımlarken type belirlemek istiyorsan Python 3.6'da type tanimlayabilme özelliği geldi diye hatırlıyorum.

Yazılıma yeni başlayan birisine C dilini öğrenmesini tavsiye ederim. Ama az biraz ilgilenmiş birisi; python ile daha efektif bir şekilde öğrenme sürecine girebilir. Yazbel-istihza oldukça güzel bir kaynak. Oradan dili bir inceleyebilir; sonra basit projeler yapmaya çalışabilirsin. Proje yaparken neyi nasil yaparımı araştırınca işin içine daha iyi girebiliyor; ve öğrendiklerini uygulayabildiğin için daha kalıcı bir süreç geçirmiş oluyorsun.

Syntax önemsiz bir ayrıntı. Çok takılması gereken bir durum değıl. Değişken tanımlarken type belirlemek istiyorsan Python 3.6'da type tanimlayabilme özelliği geldi diye hatırlıyorum.

Yazılıma yeni başlayan birisine C dilini öğrenmesini tavsiye ederim. Ama az biraz ilgilenmiş birisi; Python ile daha efektif bir şekilde öğrenme sürecine girebilir. Yazbel-istihza oldukça güzel bir kaynak. Oradan dili bir inceleyebilir; sonra basit projeler yapmaya çalışabilirsin. Proje yaparken neyi nasıl yaparımı araştırınca işin içine daha iyi girebiliyor; ve öğrendiklerini uygulayabildiğin için daha kalıcı bir süreç geçirmiş oluyorsun.

Hocam peki ileride geçtiği dillerde zorlanabilir mi? İlk başta Python öğrendiği için. Mesela Python'dan sonra c#a geçti diyelim. Zorlanır mı?

Bence zorlanacak bir tarafı yok, çünkü dil syntax'ı 30 dk'da öğrenilecek birşey. Sorun çözmeyi öğrendiği zaman bitiyor herşey. Python'da da sorun çözmeyi öğrenmek daha basit ve hızlı olabiliyor. Benim fikrim böyle tabii; farklı fikirlerde olabilir.

Geri
Yukarı