Q6600 aşırı derecede ısınıyor

Mehmeterkinn

Decapat
Arkadaşlar selam,

Öncelikle birkaç gün önce bilgisayarım açılırken ilk defa işlemci soğutucumda ses gelmeye başladı, ses devam ediyordu ve birden League of Legends oynarken FPS değerlerim en düşük ayarlarda 100 FPS alırken 60'a düştü ve sürekli düşerek 15'lere kadar iniyordu, oynanmayacak bir vaziyete geldi. Bilgisayarı birkaç kere kapatıp açtım ve felaket derecede kasma oluyordu masaüstünde bile ve mavi ekran verdi, ben de sorunun işlemci soğutucuda olduğunu düşünerek 10 senelik stok soğutucumu çıkarttım ve tekrar takmaya çalışırken ayaklarını kırdım. Ben de elimde bulunan hiç kullanmadığı:
Snowman M800 Universal LGA775/1151/1155/1156/AM2/ AM3 CPU Fan: Amazon.com.tr

Bu soğutucuyu taktım ve boşta 50-60 derece, League of Legends oynarken ise 90 derece oluyor. Eski soğutucum 10 yıllık olmasına rağmen 75'i geçmiyordu. Sizce sebebi ne olabilir? Acaba işlemciye zarar mı verdim? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kasanızın hava sirkülasyonunun doğru olduğundan emin olun. İşlemcinizin garantisi bittiyse undervolt yapın. Fan çok etkili değil, değiştirme imkanınız varsa değiştirin. Ayrıca 6 ayda bir termal macun bakımı yapmayı ihmal etmeyin. Önerebileceğim şeyler bunlar.

İşlemcinin üzerinde termal macun bulunuyordu ama kuru gibiydi ve soğutucuyu takarken çok fazla sürttü termal macunu yanlışlıkla temizlemiş olabilirim ve termal macunumda bulunmadığından direkt olarak taktım ama siz söyleyene kadar aklıma gelmemişti en iyisi termal macun almalıyım teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için hepinize.

Geri
Yukarı