R3 2200G GTX 1060 darboğaz mı yapıyor?

neurasthensjhen

Hectopat
Merhaba arkadaşlar,
Forum'da yeniyim herkese selamlar.

Arkadaşlar 3-4 ay önce ekran kartını değiştirmiştim.
Yeni aldığım ekran kartı Zotac GTX 1060 amp 6 GB

Sistemim:
MSI 350M Pro-VDH anakart.
16 GB 3000MHz RAM (4x4X8)
AMD Ryzen 3 2200G işlemci.
Zotac GTX 1060 amp 6 GB ekran kartı
256 GB M.2 SSD 500 MB+ yazma okuma kapasiteli

Sorunum ise CS:GO oyunu oynarken CPU sanki zorlanıyor gibi hissediyordum hep sonra aklıma bu darboğaz muhabbeti geldi acaba işlemciden daha güçlü ve değerli bir ekran kartı ile çalıştığı için işlemci yük altında mı dedim ve sizinle paylaşmak istedim. Ne önerirsiniz? AMD Ryzen 7 işlemci alabilirim veya farklı önerilere açığım.

Not: Genelde işlemcinin kullanım yüzdesi ekran kartından daha fazla artıyor ve aşağıdaki görseldeki FPS death match'e girdiğim için biraz düşüyor.

Bunlar da oyundan testler, High ve Low settings ile oynanmış görseller:

High
highsettings.png

Low
lowsettings.png

Saygılarımla.

Son düzenleyen: Moderatör:
Paylaştığınız değerlerde herhangi bir darboğaz yaşanmıyor. Ancak muhtemel Open-World oyunlarda CPU darboğazı elbette yaşanacaktır. R3 2200G çok güçlü bir işlemci değil, Ryzen 5 3.nesil veya 2. nesle geçmenizi öneririm en kısa zamanda.

Paylaştığınız değerlerde herhangi bir darboğaz yaşanmıyor. Ancak muhtemel Open-World oyunlarda CPU darboğazı elbette yaşanacaktır. R3 2200G çok güçlü bir işlemci değil, Ryzen 5 3.nesil veya 2. nesle geçmenizi öneririm en kısa zamanda.
Yorumun için teşekkürler.
Darboğaz dediğimiz olay tam olarak CPU %99 değerlerinde sürekli olması mı gerekiyor ? Bazen Task Manager'da CPU %90 gördüğüm zamanlar oluyor.

CS:GO daha çok işlemciye yüklenen bir oyun. 2200G çoğu durumda darboğaz yapmaz. Ama işlemciye çok yük veren bir iş yapıyorsanız yapar.

Yorumun için teşekkürler. CS:GO neden işlemci üzerine yüklenen bir oyun ?

RX 570 ile CPU bazlı oyunlarda darboğaz yapıyordu. 1060 ile yapması da normal. Eğer R7 serisi bir işlemci almayı düşünüyorsan anakartının minimum B450-M almanı öneririm.
Yorumun için teşekkürler. Neden B450 öneriyorsunuz?

Yorumun için teşekkürler.
Darboğaz dediğimiz olay tam olarak CPU %99 değerlerinde sürekli olması mı gerekiyor ? Bazen Task Manager'da CPU %90 gördüğüm zamanlar oluyor.

Yorumun için teşekkürler. CS:GO neden işlemci üzerine yüklenen bir oyun ?

Yorumun için teşekkürler. Neden B450 öneriyorsunuz?
Bundan önceki seri anakartlar eski ve güncel olarak değiller. Önerdiğim anakart ile aralarında farklar var. Dediğim gibi minimum B450-M anakarta yönelmelisin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı