R3 2200G GTX 1060 darboğaz mı yapıyor?

neurasthensjhen

Hectopat
Merhaba arkadaşlar,
Forum'da yeniyim herkese selamlar.

Arkadaşlar 3-4 ay önce ekran kartını değiştirmiştim.
Yeni aldığım ekran kartı Zotac GTX 1060 amp 6 GB

Sistemim:
MSI 350M Pro-VDH anakart.
16 GB 3000MHz RAM (4x4X8)
AMD Ryzen 3 2200G işlemci.
Zotac GTX 1060 amp 6 GB ekran kartı
256 GB M.2 SSD 500 MB+ yazma okuma kapasiteli

Sorunum ise CS:GO oyunu oynarken CPU sanki zorlanıyor gibi hissediyordum hep sonra aklıma bu darboğaz muhabbeti geldi acaba işlemciden daha güçlü ve değerli bir ekran kartı ile çalıştığı için işlemci yük altında mı dedim ve sizinle paylaşmak istedim. Ne önerirsiniz? AMD Ryzen 7 işlemci alabilirim veya farklı önerilere açığım.

Not: Genelde işlemcinin kullanım yüzdesi ekran kartından daha fazla artıyor ve aşağıdaki görseldeki FPS death match'e girdiğim için biraz düşüyor.

Bunlar da oyundan testler, High ve Low settings ile oynanmış görseller:

High
highsettings.png

Low
lowsettings.png

Saygılarımla.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yorumun için teşekkürler.
Darboğaz dediğimiz olay tam olarak CPU %99 değerlerinde sürekli olması mı gerekiyor ? Bazen Task Manager'da CPU %90 gördüğüm zamanlar oluyor.

Yorumun için teşekkürler. CS:GO neden işlemci üzerine yüklenen bir oyun ?

Yorumun için teşekkürler. Neden B450 öneriyorsunuz?
Evet, ayrıca bazı durumlarda AMD işlemcilerde %70 civarında CPU kullanımında bile GPU tam beslenemiyor. Çok sık rastlanan bir durum değil ancak nadiren de olsa karşılaşılabiliyor. Anormal bir performans kaybı görmüyorsanız dert etmenize gerek yok.

Evet, ayrıca bazı durumlarda AMD işlemcilerde %70 civarında CPU kullanımında bile GPU tam beslenemiyor. Çok sık rastlanan bir durum değil ancak nadiren de olsa karşılaşılabiliyor. Anormal bir performans kaybı görmüyorsanız dert etmenize gerek yok.

Rekabetçi karşılaşmalarda dust2'de 175 fps'in altına düşmüyorum ama insan ister istemez 300 fps tadında oynamak istiyor :) şey de sinir ediyor beni mesela cs:go açıyorum arka planda chrome falan açamıyorum oyunda kasma oluyor.

Dostum aşırı derece yanlış yönlendirme var yorumlarda. Bazı durumlarda işlemci kullanım yüzdesi 99 olsa bile ekran kartına darboğaz yaptığını kesin olarak söyleyemeyiz. Gereğinden fazla deneyim ve kanıtım var bu konularda uzatmak istemiyorum. Sadece özet geçeyim herhangi bi sıkıntı yok gördüğüm kadarıyla. Ama ileriye dönük düşünürsen ve bütçen varsa dediğin gibi Ryzen 5 veya işlemci gücünü kullanan altta birsürü program açan biriysen Ryzen 7 almanı öneririm.

Rekabetçi karşılaşmalarda dust2'de 175 fps'in altına düşmüyorum ama insan ister istemez 300 fps tadında oynamak istiyor :) şey de sinir ediyor beni mesela cs:go açıyorum arka planda chrome falan açamıyorum oyunda kasma oluyor.
Ben 50 FPS gördüğümde seviniyorum, siz 300 diyorsunuz yapmayın lütfen :D .

Arkadaşlar konuyu hortlatıyorum ama önemli bir notification paylaşıcam.
Bugün Ryzen 7 3700X işlemci taktım bilgisayara CS:GO oyunu şuan maksimum 650 fpsi gördüm.
Yeni bir ekran kartına da gerek kalmadı. Aşırı mutluyum :D

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı