R3 2200G ve RX580 sistemde düşük GPU kullanımı

EvilJanche

Kilopat
Daha fazla  
Düşük GPU kullanımı sıkıntım her oyunda devam ediyor. Soruna aylardır bir çözüm bulamadım. 2 kere ekran kartı değiştirdim, çift kanal 16 GB RAM'e geçiş yaptım fakat sorun hala düzelmedi. Tüm oyunlarda GPU kullanımında dalgalanma ve düşük GPU kullanımı sorunu karşıma çıkıyor, bu da istisnasız tüm oyunlarda FPS düşmesi yaşamamı sağlıyor.

Sistem özelliklerim:
Ryzen 3 2200G.
RX580 4 GB.
16 GB 2400 MHz RAM.
1TB HDD.
500W Power Boost PSU.
Örnek olarak MSI Afterburner ile çekilmiş bir SS paylaştım.

1.png

Sizlerden tek ricam gerçekten çözüm olabilecek önerilerle yaklaşın.
Ayarları yükselt, çözünürlük yükselt, darboğaz yapıyordur o gibi önerilerle yaklaşmayın. Aynı işlemci RAM ve ekran kartını kullanan arkadaşım tüm oyunları sorunsuz, çatır çatır oynuyor. Aynı parayı ben vermeme rağmen ben oynayamıyorum.

Oynayamıyor değilsin ki. Kullanım değerleriniş kapat oyun çatır çatır 80 FPS çalışıyor. Ekran kartını falan değiştirmene gerek yok. Yapacağın şey RAM'i 3000 MHz yapıp daha iyi bir işlemci almak. RAM'lerinin düşük frekansı yüzünden işlemcinin performansı da düşüyor. 2200G zaten RX 580 için tam yeterli değil.

Darboğaz oluyor hocam R3 2200G ile 570 bile zar zor besleniyor ayarları yükseltin.
Bu arada PSU bomba değiştirmenizi öneririm patlarsa sistem çöp olur
Aynı donanımlara sahip arkadaşım ben oynayamaz iken rahat bir şekilde oynuyor ayarları yükseltmek bir çözüm olmuyor malesef sorun aynı şekilde tüm oyunlarda devam ediyor.

Oynayamıyor değilsin ki. Kullanım değerleriniş kapat oyun çatır çatır 80 FPS çalışıyor. Ekran kartını falan değiştirmene gerek yok. Yapacağın şey RAM'i 3000 MHz yapıp daha iyi bir işlemci almak. RAM'lerinin düşük frekansı yüzünden işlemcinin performansı da düşüyor. 2200G zaten RX 580 için tam yeterli değil.
Oyun sonlarında oynanmaz hal alıyor 80 FPS'yi geçtim keşke 60 FPS sabit alabilsem oyun sonlarına 20, 10 küsur FPS'leri görüyorum sorun PSU kaynaklı olabilir mi dağnık güç vs?

PSU kaynaklı da olabilir ısınma kaynaklı da olabilir. Bir kere ben o sistemi o PSU'ya kesinlikle emanet etmezdim. İkincisi ise RAM'lerin sisteminden tam performansı alabilmen için çok yavaş kalıyor.

Tamam RAM kaynaklı o kadar fark olabilir. Muhtemelen onun RAM'i farklıdır. Senin sorunun net şekilde darboğaz. RAM'lerin işlemciye, işlemcin de ekran kartına darboğaz yapıyor diyebilirim. Ancak oyun sonlarına doğru FPS düşmesinin sebebi başka. Tüm oyunlarda var mı bu problem?

Geri
Yukarı