R3 2200G ve RX580 sistemde düşük GPU kullanımı

EvilJanche

Kilopat
Daha fazla  
Düşük GPU kullanımı sıkıntım her oyunda devam ediyor. Soruna aylardır bir çözüm bulamadım. 2 kere ekran kartı değiştirdim, çift kanal 16 GB RAM'e geçiş yaptım fakat sorun hala düzelmedi. Tüm oyunlarda GPU kullanımında dalgalanma ve düşük GPU kullanımı sorunu karşıma çıkıyor, bu da istisnasız tüm oyunlarda FPS düşmesi yaşamamı sağlıyor.

Sistem özelliklerim:
Ryzen 3 2200G.
RX580 4 GB.
16 GB 2400 MHz RAM.
1TB HDD.
500W Power Boost PSU.
Örnek olarak MSI Afterburner ile çekilmiş bir SS paylaştım.

1.png

Sizlerden tek ricam gerçekten çözüm olabilecek önerilerle yaklaşın.
Ayarları yükselt, çözünürlük yükselt, darboğaz yapıyordur o gibi önerilerle yaklaşmayın. Aynı işlemci RAM ve ekran kartını kullanan arkadaşım tüm oyunları sorunsuz, çatır çatır oynuyor. Aynı parayı ben vermeme rağmen ben oynayamıyorum.

Allah allah bir sıkıntı görünmüyor. Furmark testinde GPU kullanımı nasıl?
Furkmark stress testinde GPU Kullanımı 100 de sabit ve ısısını koruyor hiçbir sıkıntı gözükmüyor benchmark puanı da iyi durumda @Akif
Furkmark stress testinde GPU Kullanımı 100 de sabit ve ısısını koruyor hiçbir sıkıntı gözükmüyor benchmark puanı da iyi durumda @Akif
Oyun çinde sıkıntı çektiğim zamanlar cpu kullanımı da darboğaz yapıcak şekilde artmıyor aksine %70 , %80 civarlarında seyrediyor güç ayarları kısmından performans ve nihai performans ayarlarını denedim. bunda da sıkıntı yok işlemci oyun içinde 3700 mhz de çalışıyor ora da da bir sıkıntı göremedim fakat GPU kullanımı ya düşük ya da aşırıya kaçıcak şekilde dalgalı kalıyor
Allah allah bir sıkıntı görünmüyor. Furmark testinde GPU kullanımı nasıl
Sistemde 3 ayrı ekran kartı denendi kartların hepsi tertemiz ve sıkıntısız dı üçünde de bu problem düzelmedi
GTX 1050 Tİ 4GB
RX 580 8GB
RX 580 4 GB
OLMAK ÜZERE

OCCT ile Power test yapar mısın?
1619811298630.png

Power Crashed diyip kapatıyor başlatamadan sorun psu kaynaklı sanırım düşündüğümüz gibi
@Akif
fakat
fakat cpu testinde de aynı şey yaşanıyor sebebini anlayamadım testleri başlattığımda kasa dan elektrik akımı gibi bi ses geliyor anlık olarak gpu yu test ettiğimde test devam ediyor sorunsuz
1619811668519.png

1619812287040.png

Yeni sürüm sıkıntı çıkarıyormuş.
Eski sürümünde yapılan bir test de ise bu şekilde .

Son düzenleme:
Bak CPU testinde başarısız oluyor. PSU olduğunu düşünüyorum. Farklı PSU deneme şansın var mı?
Yazılımsal olma ihtimaline karşın sisteme hiç format attın mı?
Bir de CPU sıcaklığı boşta 49 derece gördüm orada. Yükte kaça çıkıyor?

Bak CPU testinde başarısız oluyor. PSU olduğunu düşünüyorum. Farklı PSU deneme şansın var mı?
Yazılımsal olma ihtimaline karşın sisteme hiç format attın mı?
Bir de CPU sıcaklığı boşta 49 derece gördüm orada. Yükte kaça çıkıyor?
Format attım herhangi bir düzelme olmadı ısısını programın eski sürümünde yük altında 80 dreceleri geçiyor gösteriyor fakat eş zamanlı olarak AIDA64 VEYA OCCT nin yeni sürümüyle baktığımda ısı değerleri 60 70 max olarak seyrediyor boşta ise 35 derece PSU deneme fırsatım şuan için yok malesef malum yasaklarda devam ediyor PSU yeterliliğini test etmek için herhangi bir program varmı acaba @Akif Hocam. Ek olarak yeni bilgi olarak şunu da ekliyim ultra ayarlarda PUBG oynarken ve ısı değerleri normal düzeyde seyrederken pc res attı. 2 Kere yaşadım ısı kaynaklı olmadığını bildiğim için bu sorunun PSU da olduğu ihtimalin daha çok düşündürdü bana.
Muhtemelen yetersiz kaldı PSU
1619817451777.png

Ben sağlıklı olmadığını düşünmüştüm ama şu PSU zaten 400W bile veremez toplamda PC'ye. Sen en iyisi müsait bir zamanda arkadaşından falan ödünç alabiliyorsan 600W kaliteli bir güç kaynağıyla dene.

Ben sağlıklı olmadığını düşünmüştüm ama şu PSU zaten 400W bile veremez toplamda PC'ye. Sen en iyisi müsait bir zamanda arkadaşından falan ödünç alabiliyorsan 600W kaliteli bir güç kaynağıyla dene.
Anladım Teşekkür ederim ilgilendiğiniz için başka potansiyel bir sorun varmıdır sizce @Akif Hocam

Aynı donanımlara sahip arkadaşım ben oynayamaz iken rahat bir şekilde oynuyor ayarları yükseltmek bir çözüm olmuyor maalesef sorun aynı şekilde tüm oyunlarda devam ediyor.

Dostum arkadaşın seninle ya dalga geçiyor ya da yalan söylüyor 2200G ve 1650 ile kullandığımda bile neredeyse her oyunda darboğaz yapıyordu bu yüzden 1600 AF işlemcisine geçtim. Eğer arkadaşının bir kanıtı varsa bizimle paylaşırsan sevirim

Dostum arkadaşın seninle ya dalga geçiyor ya da yalan söylüyor 2200G ve 1650 ile kullandığımda bile neredeyse her oyunda darboğaz yapıyordu bu yüzden 1600 AF işlemcisine geçtim. Eğer arkadaşının bir kanıtı varsa bizimle paylaşırsan sevirim
Dostum sorun sıfır darboğaz yapması değil zaten elbette ki bu işlemci bu kartı tamamıyla besleyemiyor. Fakat bende en basit oyun bile oynanmaz bir hal alıyor çoğu zaman.
Örnek olarak verdiğim gibi 2200G nin RX580 4 GB a yapıcağı darboğaz oyunu 20 10 küsürlü FPS lere kadar droplayıp da oynanmaz hale getirmez.yada ayar yükseltim darboğazın bir nebze önüne geçmeye çalışırsın vs ama burda bu çözüm olmuyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı