R3 2200G ve RX580 sistemde düşük GPU kullanımı

EvilJanche

Kilopat
Daha fazla  
Düşük GPU kullanımı sıkıntım her oyunda devam ediyor. Soruna aylardır bir çözüm bulamadım. 2 kere ekran kartı değiştirdim, çift kanal 16 GB RAM'e geçiş yaptım fakat sorun hala düzelmedi. Tüm oyunlarda GPU kullanımında dalgalanma ve düşük GPU kullanımı sorunu karşıma çıkıyor, bu da istisnasız tüm oyunlarda FPS düşmesi yaşamamı sağlıyor.

Sistem özelliklerim:
Ryzen 3 2200G.
RX580 4 GB.
16 GB 2400 MHz RAM.
1TB HDD.
500W Power Boost PSU.
Örnek olarak MSI Afterburner ile çekilmiş bir SS paylaştım.

1.png

Sizlerden tek ricam gerçekten çözüm olabilecek önerilerle yaklaşın.
Ayarları yükselt, çözünürlük yükselt, darboğaz yapıyordur o gibi önerilerle yaklaşmayın. Aynı işlemci RAM ve ekran kartını kullanan arkadaşım tüm oyunları sorunsuz, çatır çatır oynuyor. Aynı parayı ben vermeme rağmen ben oynayamıyorum.

PSU kaynaklı da olabilir ısınma kaynaklı da olabilir. Bir kere ben o sistemi o PSU'ya kesinlikle emanet etmezdim. İkincisi ise RAM'lerin sisteminden tam performansı alabilmen için çok yavaş kalıyor.
Isınma sorunum yok , ayrıca belirttiğim gibi aynı ram işlemci ve ekran kartına sahip başka bir sistemde bu sorun yaşanmıyor
Tamam RAM kaynaklı o kadar fark olabilir. Muhtemelen onun RAM'i farklıdır. Senin sorunun net şekilde darboğaz. RAM'lerin işlemciye, işlemcin de ekran kartına darboğaz yapıyor diyebilirim. Ancak oyun sonlarına doğru FPS düşmesinin sebebi başka. Tüm oyunlarda var mı bu problem?
En Basit oyunlarda bile gpu kullanımım düşük kalıyor. Valorant ve benzeri oyunlarda bile

Bak FPS'in zamanla düşmesi başka, darboğaz olması başka. O sistemle birebir aynı koşullarda çalışsa haklısın. Ancak her sistem farklı şartlar altında çalışır. Arkadaşının RAM'iyle seninki birebir aynı mı? İkincisi sen RAM'i sonradan 16 yapmışsın. Birebir aynı modülü mü aldın?
Sen şunu kabul etmiyorsun ancak senin sisteminde ekran kartını besleyecek kadar işlemci gücü yok. Arkadaşında FPS daha yüksekse kendisi işlemciden daha yüksek güç elde ediyordur veya RAM'i daha güçlüdür veya farklı ayarlarda oynuyordur... Bir sürü kriter var. Sen ısrar edersen çözüm bulamayacaksın.

Isı değerlerini kontorl ettiğimde gayet normal seyrediyor sistemde GTX 1050 Ti takılıyken de durum aynı şekilde seyrediyordu yine hiçbir oyunda GPU kullanımım düzgün olmuyordu tamamen aynıydı sorunum.

Bir ayarları yükseltip deneyin belki arkadaşlarınız yüksek ayarda oynuyor çünkü aklıma başka bir çözüm gelmiyor ve %60 darboğaz kaynaklı bir sorun.

Bak FPS'in zamanla düşmesi başka, darboğaz olması başka. O sistemle birebir aynı koşullarda çalışsa haklısın. Ancak her sistem farklı şartlar altında çalışır. Arkadaşının RAM'iyle seninki birebir aynı mı? İkincisi sen RAM'i sonradan 16 yapmışsın. Birebir aynı modülü mü aldın?
Sen şunu kabul etmiyorsun ancak senin sisteminde ekran kartını besleyecek kadar işlemci gücü yok. Arkadaşında FPS daha yüksekse kendisi işlemciden daha yüksek güç elde ediyordur veya RAM'i daha güçlüdür veya farklı ayarlarda oynuyordur... Bir sürü kriter var. Sen ısrar edersen çözüm bulamayacaksın
Eklenti yaptığım RAM ler birebir eskisiyle aynı. İki RAM de DDR4 8 gb 2400MHz aynı marka model
dediğim gibi sadece işlemci gücü yüksek olan oyunlarda değil düşük olan oyunlar da da aynı performansı alıyorum. Rx 580 almadan önce GTX 1050 Tİ takılıyken de aynı problemim var dı
Dostum sıcaklık değerlerini bizimle paylaşır mısın? İşlemci sıcaklığı görünmüyor paylaştığın ekran görüntüsünde.
Tabiki güncel girip hemen paylaşıyım
Dostum sıcaklık değerlerini bizimle paylaşır mısın? İşlemci sıcaklığı görünmüyor paylaştığın ekran görüntüsünde.
Sıcaklık değerlerini Afterburner a yansıtırken sıkıntı yaşadım fakat AIDA 64 üzerinde anlık kontrollerim ve stres testinde 60 dereceyi geçtiğini görmedim. Fotoğraflarda görüldüğü üzere1. fotoğraf ta ultra ayarlarda %100 GPU kullanımını yakalayabiliyorum fakat 2. fotoğrafa bakarsanız GPU kullanımının ne kadar dalgalı olduğunu görebilirsiniz. Bu da oyunda başedilemez bir FPS drop a sebep oluyor
ne diyorsunuz Akif hocam

Dosya Ekleri

• Adsız-min.png
    Adsız-min.png
    1,2 MB · Görüntüleme: 35
  • 111.png
    111.png
    1,2 MB · Görüntüleme: 35
Son düzenleme:
İşlemci neden o kadar düşük frekansta çalışıyor acaba? Görev yöneticisinden Performans -> CPU bölümüne gelip sağdaki grafiğe sağ tıklayıp Grafiği şuna değiştir -> Mantıksal işlemciler de. Bu ekran açıkken işlemciyi stres testine sok. CPU-Z falan yeterli olur. Ekran görüntüsü paylaş ve etiketle çünkü bildirim gelmemiş. Aklıma geldi aradım buldum.

İşlemci neden o kadar düşük frekansta çalışıyor acaba? Görev yöneticisinden Performans -> CPU bölümüne gelip sağdaki grafiğe sağ tıklayıp Grafiği şuna değiştir -> Mantıksal işlemciler de. Bu ekran açıkken işlemciyi stres testine sok. CPU-Z falan yeterli olur. Ekran görüntüsü paylaş ve etiketle çünkü bildirim gelmemiş. Aklıma geldi aradım buldum.
@Akif Buyrun Hocam

Dosya Ekleri

• 3.png
    3.png
    1,9 MB · Görüntüleme: 37

Geri
Yukarı