R3 3100 1660 Super sistemde temizlik sonrası FPS düşmesi

İşletim sistemi
Windows 10

thirteenA

Hectopat
RAM
16gb 3000mhz Corsair
SSD veya HDD modeli
kioxia exceria 500gb nvme m.2 ssd +samsung evo 870
Ekran kartı
GTX 1660 Super
Anakart
B450m-h
İşlemci
ryzen3 3100
Hafta sonu kasayı detaylı bir temizliğe tabii tuttum keşke tutmaz olaydım tozlarıyla mutlu mesut ilerliyordu,
Ciddi anlamda FPS ve performansında azalma var, sık sık oynadığım Rainbow Six'te sabit minimum 144 FPS alırken şu anki benchmark değerleri görseldeki gibidir.

Sorunun kaynağını tespit etmemde ve çözmemde yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

1653422243198.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Az önce kontrol ettim evet düşürmüştü, tekrar aktif ettim sorun hala devam ediyor.

İşlemci fanı söküp termal bakım yaptınız mı?
Yaptıysanız.
Termal macun kalitesi.
Sürüm miktarı.
Fanın tam temas edip etmeme ihtimali gibi ihtimaller işlemci sıcaklıklarını yükseltiyorsa
Performansa etki ediyor olabilir
Core Boost performance etkin mi BIOS'ta?

İşlemci fanı söküp termal bakım yaptınız mı?
Yaptıysanız.
Termal macun kalitesi.
Sürüm miktarı.
Fanın tam temas edip etmeme ihtimali gibi ihtimaller işlemci sıcaklıklarını yükseltiyorsa
Performansa etki ediyor olabilir
Core Boost performance etkin mi BIOS'ta?
Fanın alt 2 bacağını tam oturtamıyorum üst vidalarını sıkınca alttakiler havada kalıyor baya uzun süre bu şekilde kullanmıştım bir sorun olmamıştı, buna ek olarak termal macunu biraz fazla sürdüğümü düşünüyorum ama bunlar aman aman etki eder mi

Fanın alt 2 bacağını tam oturtamıyorum üst vidalarını sıkınca alttakiler havada kalıyor bayağı uzun süre bu şekilde kullanmıştım bir sorun olmamıştı, buna ek olarak termal macunu biraz fazla sürdüğümü düşünüyorum ama bunlar aman aman etki eder mi?

Bunun cevabını
İşlemci sıcaklıklarınızı gözlemleyerek öğreneceksiniz.
Tabii ki de performansın düşme ihtimali var.
Sıcaklıklarınız çok üst seviyeye çıkıyorsa sebebi bu olabilir.

Bunun cevabını
İşlemci sıcaklıklarınızı gözlemleyerek öğreneceksiniz.
Tabii ki de performansın düşme ihtimali var.
Sıcaklıklarınız çok üst seviyeye çıkıyorsa sebebi bu olabilir.
Bilgisayar çalışır vaziyetteyken işlemci fanı ekran kartının üstüne düşüp bilgisayar kendini kapattı fiziksel bir hasar meydana gelmiş midir diye düşünmedim değil,
İlk etapta o zaman termal macunu ve işlemci fanını tam oturtmayı deneyeyim o halde.

Bunlara ek olarak, benim windows kioxia ya kurulu fakat boot ederken samsung bla bla bla'yı boot ederek açıyor bilgisayar.

İşlemci sıcaklığı boştayken 80 derece civarı

Son düzenleme:
Bilgisayar çalışır vaziyetteyken işlemci fanı ekran kartının üstüne düşüp bilgisayar kendini kapattı fiziksel bir hasar meydana gelmiş midir diye düşünmedim değil,
İlk etapta o zaman termal macunu ve işlemci fanını tam oturtmayı deneyeyim o halde.

Bunlara ek olarak, benim Windows Kioxia'ya kurulu fakat boot ederken Samsung bla bla Bla'yı boot ederek açıyor bilgisayar.

İşlemci sıcaklığı boştayken 80 derece civarı.

İşlemci sıcaklığı boşta çok yüksek.

Yeni konular

Geri
Yukarı