R5 1600 AF ve RX 580 grafikler bozuk ve sistem kilitleniyor

İşletim sistemi
Windows 10

Elegant Lotus

Kilopat
Makaleler
5
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
CPU : R7 5800X
MB : Msi B550-A Pro AM4 Socket MB
RAM : 4x8 3200Mhz CL15 XPG D41 Tuf alliance
SSD : 1 TB 980 Evo +G1 1TB + 512GB M.2 XPG S20G
PSU : NZXT 650W 80+ Gold
CASE : DLX21
GPU : RTX 3070 TI 8GB GDDR6X EVGA FTW3 Ultra
Keyboard : XPG Summoner Red SW
Mouse : Razer deathadder V2
Headset : Hyper X Cloud II wireless
Monitor : Asus rog strix 320Hz 2k 27"
Meslek
Radyoloji teknikeri
Herkese merhaba. Yaklaşık 2 3 gün önce bir konu açmıştım 0x00000 Engine error diye bir şey. O sorunu çözdüm sanıyordum lakin bu sefer apayrı bir şey oldu ve hiçbir yerde çözümüne rastlamadım.
Sorun şu... Ben genel olarak rekabetçi oyunlarını oynarım. Sistemim oldukça serin, klimanın tam altındadır. Ortalama çalışma ısısı 35-60 arasındadır.
Apex Legends, GTA 5, CS:GO, League of Legends, Dying Light ve The Forest oyunlarını oynamaktayım.
Bu oyunlardan Apex Legends'te olanları özetliyorum... Oyuna girmeyi başarırsam doku bozuk oluyor her şey birbirine giriyor (örnek resimleri vereceğim) bu olay arada oluyor ve ardından sistem kilitlenip kalıyor. Görüntü gitmiyor, mavi ekran veya çökme uyarısı yok, donup kalıyor ve ben mecburen bilgisayarı zorla yeniden başlat yapmak zorunda kalıyorum. GTA 5'te de olan bir sorun bu ayınısı ama doku bozulma olayı nadiren çıkıyor karşıma. Loading ekranında kilitlenme daha sık. Dying Light'ta sadece doku cinnet geçiriyor. Dünyadan aşağı bakabiliyor duvardan her şeyi görüyorum. CS:GO'da sorunsuz ne çökme doku bozulma veya kilitlenme olmuyor ayını şekilde League of Legends için de geçerlidir. Yardımlarınızı dört gözle bekliyorum ve çözümüne yardım edecek arkadaşımızı karşılıksız bırakmayacağım. Saygılarımla.
Sistem bileşenleri detayılı bir şekilde aşağıda veriyorum:
İşlemci: Ryzen 5 1600 AF 12jnm 3.20GHz tamamen otomatik overclock yoktur.
Anakart: MSI B450 Tomahawk Max.
Bellekler: Adata XPG TUF 2x8 DDR4 3200MHz CL 16 bellekler.
Ekran kartı: Sapphire RX 580 GDDR5 3.0PCI 4 GB stock hali ile kullanıyorum. Tüm güç gereksinimleri sağlandı.
Depolama: Samsung 860 Evo 500GB.
Güç kaynağı: FSP series 80+ Bronze 600W güç kaynağı.
İşlemcide 360mm sıvı soğutucu mevcuttur 28 boşta yük altında azami olarak 50'ye zorlamaktadır.
Fan kontrolu tamamen otomatiktir.
İşletim sistemi: Windows 10 Pro 64 Bit (etkinleştirilmemiştir)

Dosya Ekleri

• images (29).jpeg
    images (29).jpeg
    46,5 KB · Görüntüleme: 74
  • images (31).jpeg
    images (31).jpeg
    33,5 KB · Görüntüleme: 75
  • images (30).jpeg
    images (30).jpeg
    61,1 KB · Görüntüleme: 74
  • images.png
    images.png
    3,8 KB · Görüntüleme: 78
  • 20200617_015230.jpg
    20200617_015230.jpg
    1,5 MB · Görüntüleme: 79
Son düzenleyen: Moderatör:
Selam,

Ekran kartının kendisinden şüphelenmedin mi hiç pekiyi ? Bu ekran kartını başka bir sistemde deneme şansınız var mı ? Bence bu şekilde bir test edin çünkü bahsettiğiniz her şey grafik işlemcinin ekrana render etmesi ile ilgili sorunlar. Bununla CS:GO'da çok karşılaşmamanızın sebebi de listedeki grafik işlemci yükü en az olan oyunlardan biri...

Bir de bu sorun sistemi kurduğunuzdan beri var mı yoksa ben şunu kurdum ve oldu veyahut şu donanımı değiştirdim ve artık bu sorun var diyebileceğiniz bir olay var mı ?

Diğer tüm donanımlarından eminsen sorun ekran kartı kardeşim RX serisi görünce artık damlıyorum böyle konulara. Büyük ihtimal ekran kartı sıkıntılı.

Selam,

Ekran kartının kendisinden şüphelenmedin mi hiç pekiyi ? Bu ekran kartını başka bir sistemde deneme şansınız var mı ? Bence bu şekilde bir test edin çünkü bahsettiğiniz her şey grafik işlemcinin ekrana render etmesi ile ilgili sorunlar. Bununla CS:GO'da çok karşılaşmamanızın sebebi de listedeki grafik işlemci yükü en az olan oyunlardan biri...

Bir de bu sorun sistemi kurduğunuzdan beri var mı yoksa ben şunu kurdum ve oldu veyahut şu donanımı değiştirdim ve artık bu sorun var diyebileceğiniz bir olay var mı ?
Şöyle söyleyeyim size. DirectX gücelleyip gta5te verilen hataları fixledikten sonra sapıtmaya başladı sistem... Kartı deneyemeyeceğim malesef lakin kart sorunlu olsa hissetirirdi. Furmarkta 4 saatlik 8x msaa 1080p testinde 70 derecede (Ayını zamands işlemciyi de %100yüke alarak) Kaldı ve ne çöktü ne dondu ne furmark arayüzünde bozulmalar meydana geldi. Csgo yüke sokmayan demiştiniz... Rise of tomb raider veryhigh 1080p de zerre sorun göstermiyor...

Şöyle söyleyeyim size. DirectX gücelleyip GTA 5'te verilen hataları fixledikten sonra sapıtmaya başladı sistem... Kartı deneyemeyeceğim maalesef lakin kart sorunlu olsa hissetirirdi. FurMark'ta 4 saatlik 8X MSAA 1080P testinde 70 derecede (ayını zamands işlemciyi de %100yüke alarak) kaldı ve ne çöktü ne dondu ne FurMark arayüzünde bozulmalar meydana geldi. CS:GO yüke sokmayan demiştiniz... Rise of Tomb Raider veryhigh 1080P'de zerre sorun göstermiyor...

Başka ekran kartıyla deneme şansın var mı?

Başka ekran kartıyla deneme şansın var mı?
Malesef :( Köydeyim ve elimde bir tek windows flash diski var... Ancak biri derse baştan sona kur sistemi öyle dene diye yapabilirim. Uzun bir süre de dönemeyeceğim kafayı yerim ben burada oyun oynamadan.
Bana kalırsa kartta bir problem yok. Eskiden ati radeon 6350 ekran kartım vardı. Saçma sapan bir driver sürümü kurmuştum 50fps aldığım oyunda 30 aşamıyordum çöküyordu... Anlamıyorum saçma... Bu olay sadece 2 oyunda gerçekleşiyor.

Şu an furmark ve cpu z ile işlemci ekran kartına fulload yapıyorum 10'cu dakika oldu furmarkta ve hiç bir sorunla karşılaşmadım.
Yazılımsal olarak vs sorunu olabilir, DDU ile tüm Driver'leri temizleyip sonra en güncelini kurmanızı tavsiye ederim, aklıma başka bir şey gelmedi.
Yalan söylemiyim denedim ama amd öyle boktan driver sunuyor ki kafam karışıyor... Günceli kuruyorum çöp eskiyi kuruyorum uyumsuz. Eski sistemimde i5 2320'De (Bu sisteme geçeli 1 ay oldu windowsu kendim kurdum beceremediğimi düşünüyorum) hiç sıkıntı doğrumuyordu kart.
Herhangi bir takılma dahi yaşanmadı şu ana kadar. Karta baktığım kadar kendime baksaymışım keşke diyorum... Termal pedleri ayını mm ölçüde yenilemiştim termal macunu da ayını şekilde her zaman bakımlı ve temiz tutarım kartı.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    22,7 KB · Görüntüleme: 70
Şu an FurMark ve CPU Z ile işlemci ekran kartına fulload yapıyorum 10'cu dakika oldu FurMark'ta ve hiçbir sorunla karşılaşmadım.

Yalan söyle miyim denedim ama AMD öyle boktan Driver sunuyor ki kafam karışıyor... Günceli kuruyorum çöp eskiyi kuruyorum uyumsuz. Eski sistemimde i5 2320'de (Bu sisteme geçeli 1 ay oldu Windows'u kendim kurdum beceremediğimi düşünüyorum) hiç sıkıntı doğrumuyordu kart.
Herhangi bir takılma dahi yaşanmadı şu ana kadar. Karta baktığım kadar kendime baksaymışım keşke diyorum... Termal pedleri ayını mm ölçüde yenilemiştim termal macunu da ayını şekilde her zaman bakımlı ve temiz tutarım kartı.

Biraz araştırdım lakin bir sürü şey çıkıyor, DirectX güncelleyin, Visual++ indirme, oyunları tam ekran modundan çıkarıp oynama, oyunlardayken ekstra kaydetme programlarını kapama, ERR_GFX_D3D_INIT bu hata için bulduklarım bunlar lakin doku bozulma olayıbı bilmiyorum ne yazık ki

Geri
Yukarı