Çözüldü R5 2500X sistem sürekli çöküyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ilyaskarabay

Kilopat
Ryzen 5 2500X.
RX590.
Corsair 16 GB (8x2) RAM.
600W Corsair PSU.
Oyun oynarken belli bir süre sonra oyun donuyor 30 saniye sonra da bilgisayar çöküp siyah ekran veriyor. Termal macunu da yeniledim ondan sıkıntı olacağını sanmıyorum. Grafiklerim de medium ayarlarda yani sistemi zorlayacak bir şey de yok. Arkada sadece Discord ve Spotify açık bir de. Çözümünü bilen varsa yardım ederse sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
hepsini yaptım şimdi de docp ayarlarını yapacağım. Çok teşekkür ederim tüm yardımların için. uğraştırdım biraz farkındayım. hakkını helal et kral. hepsini yaptıktan sonra işe yarasa da yaramasa da yazarım tekrardan
Sorunu ben sana özetleyeyim sen ona göre çözüme git.
AMD'nin bu serilerinde kart turbo frekansa çıkmak için ani voltaj dayıyor. Senin Turbo frekansın 1545 mhz.

Bu frekansa çıkmak için gereğinden fazla voltaj verdiğinde kart anlık 1545mhz'nin üzerine çıkıyor ve sistemin stabilitesi bozuluyor ve görüntü gidiyor.

Çözüm yolunun rehberi şurada.

Yani undervolt yapmak. Buda biraz sentetik programlarla stabilitesi deneme yanılma yapılarak bulunabiliyor.

Tekrar hata alırsan yukarıda linkini attığım rehberdeki yolları izleyip voltaj değerinin en stabil düşük halini kendin test ederek bulman lazım.
Ekran Görüntüsü (799).png

bunlar var sadece

resim_2022-06-27_204044904.png

Şu sayfanın bana ekran resmini atabilir misiniz. Maviyle daireye aldığım yerlere tıkladığınızda açılacak.

Performans/Ayarlanıyor/Özel/gpu ayarı etkin/gelişmiş kontrol etkin/ince ayarlar aşşağı doğru tık.

22.5.2 sürümü. Az önce kontrol ettim güncel. 2 hafta önce güncelledim sanırım
1545 yazan frekans değerini 25 düşürün.

1150 yazan voltaj değerini 25 düşürün. Sonra bi deneyin bakalım oyunlarda. Ayrıca fana şuna benzer profil yapın ki kart fazla ısınmasın . Gelişmiş kontrole tikleyince açılacak profil. Otomatikte 80 dereceye kadar pek fazla önemsemez o.
resim_2022-06-27_205515283.png

Bu sorun ne zaman baş göstermeye başladı ? Ayrıca o attığım asus sayfasından izleyerek d.o.c.h.'u da aktif edin. Ramleriniz tam frekansında çalışsın. Yoksa düşük performans verir sistemin.

Yeni konular

Geri
Yukarı