R5 2600 Boştayken 50 Derece

Onur Akgül

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Henüz dün aldığım MSI B450 PRO M2 V2 ve RYZEN 2600 işlemciyi monte ettim. İlk başta düşük performans verdi fakat 0 UEFI kurulumu yapıp lisanslı şekilde çalıştırıp Battlefield V testi yaptım. Offline modda gerçekleştirdiğim testlerde durum şöyle:
İşlemci boştayken 50 derecede ve 3.6'nın üzerinde çalışıyor.(3.9) Kullanım %10.
Oyundayken kendini 3.6'ya sabitliyor ve 70 dereceye kadar ısınıp orada kendini sabitliyor. 71 olduğunu görmedim. Ve kullanım değerlerim stabil değil. 70'i geçmiyor fakat ani şekilde 50-60-70 arası gidip geliyor.
Ortalama 55 diyebilirim. Bazen 40 - 80 olduğu oluyor. Değerlerim normal mi? Sanki biraz sıcak çalışıyor gibime geldi. Acaba anakarta iyi mi yerleştiremedim? Ya da bi' ayar yapılabiliyor mu bu bahsettiğim durumlara, yazılımsal olarak?

Son düzenleyen: Moderatör:
Stok soğutucu kullanıyorsanız ve kasa hava akışınız iyi değilse bu sıcak havalardan dolayı olabilir. Benim de Ryzen 5 1500x işlemcim stok soğutucu ile 3,7 Ghz sabit boşta 48-50 derece, oyun içerisinde 72 derecelere kadar çıktığı oluyor.

Core performance boost açıksa eğer, disable ederek elle voltaj girersen biraz daha düşürebilirsin. Boostladığı için sürekli voltaj değişiyor. 3.7 GHz ve 1.2V'da rahat çalışır diye düşünüyorum.

Stock fan için normal. Benim de öyleydi. Ama kendin voltaj girdiğinde en azından sürekli voltaj değişimi olmaz yükte veya boşta. Biraz daha stabil gider sıcaklıklar.

MSI anakartı bilmiyorum tam olarak. Core performance boost kapalıysa core voltage'dan 1.200V verip işlemciyi'de 3.7 GHz'e çekebilirsin. Zaten problem olursa yemez, o zaman yavaş yavaş voltaj yükseltirsin.

Kasanın yan kapağını açtım, max 65 dereceyi gördüm. Madem değerler Normal, pek üzerine düşmüyorum. Peki boştayken 3.9 Ghz, yükteyken 3.6 Ghz'e sabitlemesi durumu nedir? Herkeste durum böyle midir?

Normalde yükteyken yüksek GHz'de çalışması gerek. Performance boost kapalı mı?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı