R5 2600 sistem Apex Legends'da düşük FPS veriyor

kagan01

Decapat
Merhabalar RX580 8 GB ekran kartını ilk aldığımda Apex Legends'de 140-160 FPS veriyordu ve çok memnundum fakat bilgisayarım ilk yılıma girdi ve artık oyunda 60FPS'i görüyorum. Bilgisayarı aldığımda bana 3-4 sene götürür demişlerdi fakat ilk senesinden böyle sıkıntılar çıkarması beni üzdü. Sıcaklık değerleri iyi, işlemci Ryzen 5 2600, RAM 16 GB 3000MHz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sabit 60 FSP mi? Monitör 60 Hz ve dikey eşitleme ayarı açılmış olabilir mi? Eğer değilse oyun içi değerleri ve grafik ayarlarını paylaşır mısın?

60fps de sabit kalmıyor ama 60fps e düştüğü ve oyunun kastığı oluyor. Ayarlarda hepsi düşük vsync yi dynamic yaptım.
Sabit 60 FSP mi? Monitör 60 Hz ve dikey eşitleme ayarı açılmış olabilir mi? Eğer değilse oyun içi değerleri ve grafik ayarlarını paylaşır mısın?
Eskiden hiç böyle düşmüyordu fps fakat 1. senesinde de bu kadar fps düşüşlüğü beni üzdü.

Cihazlar yıl dönümü gelince performans düşürmeyeceği için çok belirgin farklar varsa ya sistemsel bir sorun ya da oyun kaynaklı bir problem olmalı. Yeni gelen güncellemeler FPS'i bir miktar etkileyebilir. İyi optimize olmayan yeni bir harita da kimi yerlerinde FPS düşüşleri yaşatabilir. İlk aldığında çatışma halinde bile 150 FPS altına düşmüyor muydu mesela? İyi örneği verirken en yüksekten söyleyip, kötüsünü en düştükten belirtince sorunu anlamak da mümkün olmuyor. Önceden aldığın ortalama FPS ile bugün aldığın ortalama FPS'i karşılaştırmak gerekir.

Cihazlar yıl dönümü gelince performans düşürmeyeceği için çok belirgin farklar varsa ya sistemsel bir sorun ya da oyun kaynaklı bir problem olmalı. Yeni gelen güncellemeler FPS'i bir miktar etkileyebilir. İyi optimize olmayan yeni bir harita da kimi yerlerinde FPS düşüşleri yaşatabilir. İlk aldığında çatışma halinde bile 150 FPS altına düşmüyor muydu mesela? İyi örneği verirken en yüksekten söyleyip, kötüsünü en düştükten belirtince sorunu anlamak da mümkün olmuyor. Önceden aldığın ortalama FPS ile bugün aldığın ortalama FPS'i karşılaştırmak gerekir.

Doğru diyorsun fakat yanlış belirtmişim. Sıkıntı FPS de değil oyun kasıyor eskiden kasmıyordu.

Farklı oyunlarda deneme şansın oldu mu? Oyunda yeni yama sıkıntısı olabilir.
Oldu; fakat denediğim oyunlar Valorant ve Lol'idi. İki oyun da bilgisayarı çok yoran oyunlar olmadığı için kasma sorunu olmadı.
Farklı oyunlarda deneme şansın oldu mu? Oyunda yeni yama sıkıntısı olabilir.
Diğer forumlarda macunu yenilet dediler. Macunu yeniletmek bir çözüm olabilir mi?

Oyunlarda yüksek ısı nedeniyle frekans düşüşü yaşıyorsan fayda eder tabii. Mesajında ısı normal dediğin için o kısma hiç girmedim. Donanımsal bir sorun olsa Valorant gibi bir oyunda da sıkıntı çıkardı. Oyun içinde işlemci 90 dereceleri geçiyor, ekran kartı 80 dereceleri görüyorsa sıkıntı var denilebilir. Bu derece sıcaklıklar görmüyorsan sorun yüksek ihtimalle oyunun kendisi ile alakalı.

Oyunlarda yüksek ısı nedeniyle frekans düşüşü yaşıyorsan fayda eder tabii. Mesajında ısı normal dediğin için o kısma hiç girmedim. Donanımsal bir sorun olsa Valorant gibi bir oyunda da sıkıntı çıkardı. Oyun içinde işlemci 90 dereceleri geçiyor, ekran kartı 80 dereceleri görüyorsa sıkıntı var denilebilir. Bu derece sıcaklıklar görmüyorsan sorun yüksek ihtimalle oyunun kendisi ile alakalı.
Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için,büyük ihtimal oyunun mapi ile alakalı bugün oyunuma gelen birkaç kişi de fps düşüşüne tepki vermişlerdi.

Geri
Yukarı