R5 2600 stabilite sağlamak için yapılması gerekenler

Geçenlerde Ryzen hafif yükte donma/kilitlenme problemi çözümü - Technopat Sosyal bu başlık altında R5 2600 işlemcimin hafif yükde düşük voltajdan dolayı donma ve siyah ekran sorununu nasıl çözdüğümü yazmıştım. Bu işlemi yapınca voltaj minimum 0.8-0.9v oluyor ama 1.2vlara kadar çıkabiliyor ve yine dalgalanmalar oluyor. Zaten bu voltaj dalgalanmasını fan sesinin değişmesinden anlayabiliyoruz. Stok soğutucu yeterince gürültü yapıyor. Öncelikle size tavsiyem 2 bakır borulu Çin Mali olsa bile kule tipi bir soğutucu almak ses konusunda rahatlatıyor. Ben Snowman M.200 aldım iş görüyor tavsiye ederim. Ama voltaj dalgalanmasına çözüm BIOS ayarlarında. Benim anakartım Gigabyte B450M S2-h ve bu anakartda voltaj sabitleme özelliği yok. Sadece offset ayarı var. Zaten bizim derdimiz OC değil voltaj sabitleme. Bende frekansımı 3.75GHz'e ayarladım. Tabi siz voltajı arttırarak daha yüksekde yapabilirsiniz. Core performance Boost, cool & quiet, global C state özelliklerini kapattım. Şu anda bilgisayar boşta 1.128-1.14V arasında çalışor. Cinebenc R20 testinde 1.116-1.128 arasında çalışıyor. Yani dalgalanma çok küçük. Stok ayarlarda yük altında voltaj sabit ama boşta yanlış hatırlamıyorsam 0.4-1.2 arasında dalgalanıyordu. RX 570 ekran kartımda da undervolt yaparak güzel sıcaklık-performans değerleri yakalamıştım. Sonuç olarak AMD güzel ürünler yapıyor ama yazılım kısmı eksik bence. Ufak araştırmalar sonucu oda çözülüyor. Biraz uzun oldu ama umarım yardımı olur. Herkese iyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı