R5 2600X overclock yapma

BIOS'tan pob kapat. İşlemciyi 4.2GHz çıkar voltaj girme yerine 1.2 voltaj gir. Stress testi yap. Baktın hata vermedi voltaj yavaş yavaş düşür sistem reset atana kadar dene stabil voltajı yakaladığın zaman BIOS'tan ayarları kaydet.

Hocam bende bunu demek istemiştim ama zaten benim işlemcimin Volt'u otoda 1.2 civarı geziyor fakat 3.6 stabil kalıyor Boost hiçbir şekilde olmuyor. Bir de pob dediğiniz PBO mu?

o.c çok ayrı bir şey kardeşim. Senin yapacağın undervolt işlemcin Boost frekansı 4.2 GHz olması lazım.
Boost frekansı tek çekirdeğin çıkabildiği bir değer. Yaptığı OC ise tüm çekirdekler için.
BIOS'tan pob kapat. İşlemciyi 4.2GHz çıkar voltaj girme yerine 1.2 voltaj gir. Stress testi yap. Baktın hata vermedi voltaj yavaş yavaş düşür sistem reset atana kadar dene stabil voltajı yakaladığın zaman BIOS'tan ayarları kaydet.
Çoğu 3600 bile 1.2 Voltaj'da 4.2 GHz'e çıkamıyor ki 2600X'de tüm çekirdeklerde 4.2 görmek zaten zor bir ihtimal.

Boost frekansı tek çekirdeğin çıkabildiği bir değer. Yaptığı OC ise tüm çekirdekler için.

Çoğu 3600 bile 1.2 Voltaj'da 4.2 GHz'e çıkamıyor ki 2600X'de tüm çekirdeklerde 4.2 görmek zaten zor bir ihtimal.

Konu sahibi 4.2GHz çıkarmak istiyorum demiş. Yani işlemcinin çıkacağı Turbo frekansına overclock işlemcinin Turbo frekansının üstüne çıkılmak için yapılan işlemdir.

Konu sahibi 4.2GHz çıkarmak istiyorum demiş. Yani işlemcinin çıkacağı Turbo frekansına overclock işlemcinin Turbo frekansının üstüne çıkılmak için yapılan işlemdir.
Öyle bir şey yok. 4.2 tüm çekirdeklerin çıktığı bir değer değil. Sadece oyunlarda vs. tekli çekirdeğin önemli olduğu uygulamalarda çıktığı bir frekans. OC yaparsa tüm çekirdekler 4.2 hızında çalışacak. Tabii bunun render gibi çoklu çekirdek isteyen bir işle uğraşmıyorsanız bir mantığı yok denebilir. Yani anlayacağın Turbo frekansının üstüne çıkmana gerek yok OC demek için.

Geri
Yukarı