R5 2600X Sıvı Soğutucu Önerisi

Merhabalar,

P350X kasaya ve Ryzen 5 2600X işlemciye sahibim.
Sıvı soğutma önerisi için bir konu açmıştım fakat kasayı değiştirdiğim için tekrar açıyorum.

Kasamda şu anda 3 adet fan var 1 tanesi P350X ile gelen stock fan, diğerleri ise Aerocool AE-CFPL120RD Kırmızı Led 120 mm Fan.
Bu şekildeyken Ryzen 5 2600X işlemcimi stock fan ile BIOS'tan Core Boost özelliğini açtığımda boşta 50-60 derece ısılar alıyorum, gerçekten sinir bozucu.
İşlemciyi 3.6GHz hızında kullanmak zorunda kalıyorum ve bu çok sinir bozucu bir şey, 3.6GHz hızında çalışan bir sürü ucuz işlemci var bu yüzden sinirlerimi bozuyor bu ısı sorunu.

İşlemcimi 4.2GHz'de rahatlıkla stabil bir şekilde çalıştırabileceğim P350X kasama uyumlu bir sıvı soğutma önerisi istiyorum sizlerden.
Bütçe belirtmiyorum 4.2GHz hızına stabil bir şekilde çıkıcak bir sıvı soğutucu işimi görecektir, fazlasında gözüm yok.
Ayriyeten merak ettiğim bir şey var sıvı soğutucunun fanları ekran kartına üflüyor mu? (Hiç kullanmadığım için bilgim yok.)

Daha önce açmış olduğunuz Isınma isimli başlıkta aşağıdaki ürünü önermiştim.
"Fiyat performans için Cooler Master Masterliquid 240L öneriyorlar.
Bir araştır derim.Karşılaştırmalı testlerde daha iyi ürünlere rastgelebilirsin. "
Bu ürünü önerebilirim. Yalnız indirimde almakta fayda var. Yıl başı nedeni ile birkaç KDV indirimi daha gelecektir. Ürün başlıklarında RYZEN uyumlu ibaresine dikkat etmeniz yeterli.
Kasanın şeffaf yan kapağında görselliği ve ışıklandırmayı seviyorsanız sıvı soğutma öneririm. Kule tipi soğutucular büyük bir kısmı kaplıyor ve hoş gözükmüyor. Uzun ömür derseniz kule tipi soğutucu öneririm. Radyatör öne konumlandırılmışsa ekran kartına radyatör arasından hafif bi serinlik esiyor. Bunu avantaj olarak görüyorum.

Kardeşim benden sana tavsiye, overclock rehberlerini takip ederek işlemcini manuel düşük voltajlarda turbo boost frekansına çalıştırman yönünde.

O işlemciyi stok soğutucu ile çok rahat 4.1 civarlarına düşük voltajlarda getirip 70-72 derecelerde tam yükte çalıştırıyorlar.

Senin ısı porbleminin sebebi anakartının otomatik fazlaca voltaj vermesinden kaynaklanıyor diye düşünüyorum.
Voltaj ayarlayarak denedim 1-2 gün önce yine aman aman bir değişim olmadı.
Ayriyeten forumda ben pek göremedim öyle sıkıntısız 4.1-4.2 çalıştıran genelde hep R5 2600X ısı problemi diye konular görüyorum.

Atmış olduğum Aerocool P7-L240 RGB Sıvı soğutucu kasamla ve anakartımla uyumlu mu, bilgin var mı?
Ayriyeten 2 sıvı soğutucudan hangisi daha iyi performans verir, bilgin var mı?
Performans olarak bilemiyorum fakat Aerocool sıvı haznesi gördüğün gibi biraz daha geniş yani soğutma ve sessizlik konusun'da avantajlı olacaktır, eğer ürünü alacaksan Teknobiyotik üzerinden al hem fiyatı uygun hem firma Aerocool'un Türkiye distribütörü, diğer link Hepsiburada üzerin'de çok daha pahalı.

Daha önce açmış olduğunuz Isınma isimli başlıkta aşağıdaki ürünü önermiştim.
"Fiyat performans için Cooler Master Masterliquid 240L öneriyorlar.
Bir araştır derim.Karşılaştırmalı testlerde daha iyi ürünlere rastgelebilirsin. "
Bu ürünü önerebilirim. Yalnız indirimde almakta fayda var. Yıl başı nedeni ile birkaç KDV indirimi daha gelecektir. Ürün başlıklarında RYZEN uyumlu ibaresine dikkat etmeniz yeterli.
Kasanın şeffaf yan kapağında görselliği ve ışıklandırmayı seviyorsanız sıvı soğutma öneririm. Kule tipi soğutucular büyük bir kısmı kaplıyor ve hoş gözükmüyor. Uzun ömür derseniz kule tipi soğutucu öneririm. Radyatör öne konumlandırılmışsa ekran kartına radyatör arasından hafif bi serinlik esiyor. Bunu avantaj olarak görüyorum.
Hocam yukarıda mesajımda belirttim AeroCool'un bir sıvı soğutması ve 240L hangisi daha iyidir diye, sizce hangisi daha iyidir?

Ben baktığımda 100 TL'lik bir fark göremedim belki de yanlış bakmışımdır, ayriyeten AeroCool'un RGB'si daha başarılı geldi gözüme.
Performans olarak bilemiyorum fakat Aerocool sıvı haznesi gördüğün gibi biraz daha geniş yani soğutma ve sessizlik konusun'da avantajlı olacaktır, eğer ürünü alacaksan Teknobiyotik üzerinden al hem fiyatı uygun hem firma Aerocool'un Türkiye distribütörü, diğer link Hepsiburada üzerin'de çok daha pahalı.
Hocam aslında Sinerji üzerinden almayı düşünüyordum 606 TL Sinerji'de.

Sinerji'den alma sebebim sistemi komple oradan toplamam, ve eğer ki bu sıvı soğutmayı da aldığımda yine ısı problemi yaşarsam demesinler sıvı soğutma bozuk aldığınız yere gönderin diye.

Hocam yukarıda mesajımda belirttim AeroCool'un bir sıvı soğutması ve 240L hangisi daha iyidir diye, sizce hangisi daha iyidir?

Ben baktığımda 100 TL'lik bir fark göremedim belki de yanlış bakmışımdır, ayriyeten AeroCool'un RGB'si daha başarılı geldi gözüme.

Hocam aslında Sinerji üzerinden almayı düşünüyordum 606 TL Sinerji'de.

Sinerji'den alma sebebim sistemi komple oradan toplamam, ve eğer ki bu sıvı soğutmayı da aldığımda yine ısı problemi yaşarsam demesinler sıvı soğutma bozuk aldığınız yere gönderin diye.
Umarım ısı sorunu yaşamazsın. Termal macunu iyisin'den sürmeyi ihmal etme. Kasa içerisine bol miktar'da hava akımı olmaz'sa soğutucu iyi soğutamaz bunu aklın'dan çıkarma. Sicaklık herşeyi en yükseğe getirdiğin'de 65C olsa yeterli olur.

Cooler Master için Fiyat Performans ürünü diyorlar. Karşılaştırdıkları rakipleri ise hep 1000 lira üstü Corsair Nzxt Thermaltake gibi markalar.
Ben 350 liraya ucuz bir sıvı soğutma aldım. 600 lira üstü bütçe ayırsaydım tercihim Cooler Master olurdu. 1000 lira üstü için ise Nzxt Kraken X62 olurdu.

Yalnız Aerocool un da güzel yanı içinden fan kontrolcü çıkıyor. Pompasıda gösterişli. Tercihi size bırakıyorum çünkü bende çok ucuz bir model olan Xigmatek Glace 240MM aldım ve menmunum.
Kurulum sonrası size setup için yardımcı olabilirim. Hem test yaparak kendi soğutucum ile karşılaştırabiliriz.

Tamamdır hocam AeroCool'u satın alacağım fakat 1 ay gibi bir süre sonra, maddi durumlar yüzünden.
Yalnız şöyle bir şey var ben sıvı soğutmanın fanlarını ön tarafa almak istiyorum fakat üst tarafa bu fanları takamadım.
Nasıl olacak anlayamadım şimdi.
Yok, aksine öne konumlandırınca hava akışını bir hayli kesiyor radyatör. Pek avantajlı değil öne takmak, kasa imkan veriyorsa üste takılmalı.
Hocam üst tarafa takılıyor mu bilmiyorum gerçekten, kasam Phanteks P350X bilginiz varsa yardımcı olur musunuz?
Ayriyeten radyatör RAM'lere çarpmayacak mı üst tarafa takarsam?

Ba65GQ.jpg

240 MM sıvı soğutma size bir hava soğutucu performansı verecek bu bütçede sıvı soğutucuya değil hava soğutucuya yönelin 280 MM sıvı soğutucu almadığınız takdirde almanızın bir mantığı yok ayrıca öne ve ya üste takmanız bir şeyi değiştirmez önde bulunan hava girişi fanlarını üste aynı şekilde takıyorsunuz sıvı soğutucunun fanlarını da aynı şekilde dışarıdan hava alacak biçimde takıyorsunuz radyatör zaten delikli yani toz filtresine benzer delikleri bulunan bir şey hava akımına karşı öyle ahım şahım bir etkisi mevcut değil.

240 MM sıvı soğutma size bir hava soğutucu performansı verecek bu bütçede sıvı soğutucuya değil hava soğutucuya yönelin 280 MM sıvı soğutucu almadığınız takdirde almanızın bir mantığı yok ayrıca öne ve ya üste takmanız bir şeyi değiştirmez önde bulunan hava girişi fanlarını üste aynı şekilde takıyorsunuz sıvı soğutucunun fanlarını da aynı şekilde dışarıdan hava alacak biçimde takıyorsunuz radyatör zaten delikli yani toz filtresine benzer delikleri bulunan bir şey hava akımına karşı öyle ahım şahım bir etkisi mevcut değil.
Bu bütçeye 280mm sıvı soğutma var mı?
Maksimum 600 TL

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı