R5 3500X 1000Mbps internet nasıl alınır?

SlaughterX

Hectopat
Daha fazla  
İşlemcim 100 Mbps alıyormuş. Bilgisayarımda 1000 olarak kullanmam için nasıl bir yol izlemem ve ne satın almam lazım?
İşlemci: AMD Ryzen 5 3500X 6-Core
Ağ özellikleri: 100/100 (Mbps)

Son düzenleyen: Moderatör:
İnternet hızının işlemci ile alakası yok. Anakartınızda bulunan ağ adaptörü ile alakası var. Anakartın modelini söyler misiniz? Eğer yerleşik ağ adaptörü gigabit desteklemiyorsa harici bir adaptör alınmalıdır. (Veyahut destekleyen anakart alınmalı)

İşlemcin internet hızını etkilemez ki. Kablolu bağlantın varsa ethernet kartın veya anakartın üzerinde ki ağ adaptörü , kablosuz bağlantı var ise wireless kartın. İşlemci ile tamamen alakasız bir durum bu.

Modemin modeli nedir? İşlemci internet hızını kısıtlar ama bu baya güçsüz ise olur. Senin işlemcin rahatlıkla bu hızları kaldırır. Kanıt isteyecek arkadaşlar içinse benim internetim TürkNet GigaFiber paketini kullanıyorum. Hız testlerimde 400 Mbps üzerine çıkamıyor. Her hız testinde işlemci kullanımı %90 civarına geliyor. Aynı şekil komşumun internetinde durum 700-800 Mbps gibi hızlara erişiyor.

İnternet hızının işlemci ile alakası yok. Anakartınızda bulunan ağ adaptörü ile alakası var. Anakartın modelini söyler misiniz? Eğer yerleşik ağ adaptörü gigabit desteklemiyorsa harici bir adaptör alınmalıdır. (veyahut destekleyen anakart alınmalı)

B450M S2H.
İşlemcin internet hızını etkilemez ki. Kablolu bağlantın varsa Ethernet kartın veya anakartın üzerinde ki ağ adaptörü, kablosuz bağlantı var ise Wireless kartın. İşlemci ile tamamen alakasız bir durum bu.

Kablolu bağlantı için soruyorum.
Anakart: B450M S2H.
İnternetin 1000 Mbps olduğuna emin misin?

Evet, TurkNet GigaFiber.
1000 Mbps olduğuna eminim.
Modemin modeli nedir? İşlemci internet hızını kısıtlar ama bu bayağı güçsüz ise olur. Senin işlemcin rahatlıkla bu hızları kaldırır. Kanıt isteyecek arkadaşlar içinse benim internetim TurkNet GigaFiber paketini kullanıyorum. Hız testlerimde 400 Mbps üzerine çıkamıyor. Her hız testinde işlemci kullanımı %90 civarına geliyor. Aynı şekil komşumun internetinde durum 700-800 Mbps gibi hızlara erişiyor.

Model: ZyXEL VMG3625-T50b
Bende TurkNet GigaFiber paketini kullanıyorum.
Modemde 2.4GHz seçeneğini kapattık, tekrar nperf sitesinden hız testi uyguladık. Sonuç olarak Samsung tabletimde hız 200-250 Mbps arası veriyor. 5G özelliği olan telefonda 200-300 arası veriyor. Telefon veya tablet kısmı beni ilgilendirmiyor. Masaüstü bilgisayarımda kablolu şekilde nasıl 800-900 Mbps değerinde alırım onu öğrenebilirsem güzel olur.
Anakartında gigabit port varsa alırsın, işlemci ile pek ilgisi yok. 1 Gbps veren ISS modemini de verir zaten, modem ile ilgili olduğunu sanmıyorum.

Bu gigabit port var mı? Bilmiyorum yoksa da başka bir cihaz alarak interneti 1 Gbps'ye çıkartabilir miyim yoksa anakartın mı değişmesi gerekiyor.
Kartın özelliklerine baktım, çok anlamasam da 1000 Mbit desteklediği yazıyor. Bir bakarsanız sevinirim.

Son düzenleme:
Bu gigabit port var mı? Bilmiyorum yoksa da başka bir cihaz alarak interneti 1 Gbps'ye çıkartabilir miyim yoksa anakartın mı değişmesi gerekiyor.
Kartın özelliklerine baktım, çok anlamasam da 1000 Mbit desteklediği yazıyor. Bir bakarsanız sevinirim.
Anakartınız destekliyor, şuan masaüstü bilgisayarıma erişemediğim ve laptopumda ilgili ayarın olmaması nedeniyle internetten bulduğum şu görseldeki gibi "1.0 Gbps Full Duplex" ayarının yapıldığından emin olunuz. Bu bölüme "Aygıt Yöneticisi > Ağ Bağlaştırıcıları" yolundan ilgili ağ bağlaştırıcısına sağ tıklatıp "Özellikler" seçeneğine tıkladıktan sonra "Gelişmiş" sekmesinden ulaşabilirsiniz:

cff6d749-8228-4904-b2ab-496caaf25512.png

CAT6 kablo kullanın. CAT5 kablo ile en fazla 100 Mbps alabilirsiniz. 1000 Mbps için kullanmanız gereken minimum kablo CAT5e.

Geri
Yukarı