R5 3500X 1000Mbps internet nasıl alınır?

SlaughterX

Hectopat
Daha fazla  
İşlemcim 100 Mbps alıyormuş. Bilgisayarımda 1000 olarak kullanmam için nasıl bir yol izlemem ve ne satın almam lazım?
İşlemci: AMD Ryzen 5 3500X 6-Core
Ağ özellikleri: 100/100 (Mbps)

Son düzenleyen: Moderatör:
CAT6 kablo kullanın. CAT5 kablo ile en fazla 100 Mbps alabilirsiniz. 1000 Mbps için kullanmanız gereken minimum kablo CAT5e.

Kablo olarak TurkNet kendi fiber kablosunu bağladı. Tam anlamadım ama CAT6 kablosundan daha verimli olacağını söylediler. Kablo ile ilgili cam fiber gibisinden bir şeyler bahsettiler.

Anakartınız destekliyor, şu an masaüstü bilgisayarıma erişemediğim ve laptopumda ilgili ayarın olmaması nedeniyle internetten bulduğum şu görseldeki gibi "1.0 Gbps Full duplex" ayarının yapıldığından emin olunuz. Bu bölüme "Aygıt Yöneticisi > ağ bağlaştırıcıları" yolundan ilgili ağ bağlaştırıcısına sağ tıklatıp "özellikler" seçeneğine tıkladıktan sonra "gelişmiş" sekmesinden ulaşabilirsiniz:

Eki Görüntüle 1378923

Teşekkür ederim, bakıyorum.
Kablo olarak TurkNet kendi fiber kablosunu bağladı. Tam anlamadım ama CAT6 kablosundan daha verimli olacağını söylediler. Kablo ile ilgili cam fiber gibisinden bir şeyler bahsettiler.

Teşekkür ederim, yönergeleri takip ettim fakat ilgili ağ bağlaştırıcısı hangisi bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.
Ekte bulunan dosyaya bakabilirsiniz.

Anakartınız destekliyor, şu an masaüstü bilgisayarıma erişemediğim ve laptopumda ilgili ayarın olmaması nedeniyle internetten bulduğum şu görseldeki gibi "1.0 Gbps Full duplex" ayarının yapıldığından emin olunuz. Bu bölüme "Aygıt Yöneticisi > ağ bağlaştırıcıları" yolundan ilgili ağ bağlaştırıcısına sağ tıklatıp "özellikler" seçeneğine tıkladıktan sonra "gelişmiş" sekmesinden ulaşabilirsiniz:

Eki Görüntüle 1378923

Yönergeleri takip ettim ve 1.0 Gbps tam ikili seçeneğini seçtim.
Modemde hem 2.4GHz hem de 5GHz açık. Bilgisayarım kabloyla bağlanıyor, acaba hangisine göre veri akışı alıyor, nasıl anlarım?
Son olarak 1.0 Gbps'yi seçmeme rağmen hala 100 Mbps'yi geçemiyorum.

Son düzenleme:
Bilgisayar ile modemi bağladığınız kablodan bahsediyorum.

Modemde hem 2.4GHz hem de 5GHz açık. Bilgisayarım kabloyla bağlanıyor, acaba hangisine göre veri akışı alıyor, nasıl anlarım?
Kablo ile bağlanınca 5 GHz veya 2.4 GHz olmasının önemi yok, Wi-Fi kullanmıyorsunuz.

Bilgisayar ile modemi bağladığınız kablodan bahsediyorum.

Kablo ile bağlanınca 5 GHz veya 2.4 GHz olmasının önemi yok, Wi-Fi kullanmıyorsunuz.

Anladım, bilgisayar ile modemi bağladığım kablo maalesef CAT6 kablosu değil.
Eğer CAT6 ile bağlarsam olacaksa hallederim, peki CAT6 kabloyu bilgisayara takılacak şekilde ayarlaması için elektrikçiye mi gitmeliyim yoksa bilgisayarcıya mı?

Eğer CAT6 ile bağlarsam olacaksa hallederim, peki CAT6 kabloyu bilgisayara takılacak şekilde ayarlaması için elektrikçiye mi gitmeliyim yoksa bilgisayarcıya mı?

Ethernet olarak CAT6 satılan kablolar var. Tesisat kabloları değil yani.

Normal CAT6 ethernet kablosundan bahsediyorum:

Yukarıdaki CAT6 tavsiyelerine ilaveten söylemek istediğim bir şey var. Sorunu çözmek için ethernet kablosu değiştirmeyi deneyecek ve tercihinizi CAT6'dan yana kullanacaksanız kablo içindeki tellerin kalınlığına dikkat etmenizi tavsiye ederim. Bu kalınlığı belirtmek için AWG denen bir ölçü birimi kullanılıyor. CAT6 için piyasada genellikle 23 veya 24 AWG olanlar bulunur. Normalde bu fark çok etkilemez ama gigabit hızında ve mesafe uzunsa anlamlı bir fark oluşturacağını düşünüyorum. O yüzden 23 AWG olduğunu teyit edip alın. (Evet, AWG birimi logaritmik bir şekilde değişir ve düşük sayı daha yüksek kalınlığa işaret eder.)

24AWG olan veya değeri yazmayan kablolardan sakınmanızı tavsiye ederim. Veyahut parası sizin için sorun değilse CAT7 veya CAT8 seçenekleri de mevcuttur. Ancak bunlara gerek duyacağınızı sanmam.

Arkadaşın dediği gibi CAT6 kablo kullan. 800-900 alamazsan bile en az 500 Mbps civarı alırsın.

Yukarıdaki CAT6 tavsiyelerine ilaveten söylemek istediğim bir şey var. Sorunu çözmek için Ethernet kablosu değiştirmeyi deneyecek ve tercihinizi CAT6'dan yana kullanacaksanız kablo içindeki tellerin kalınlığına dikkat etmenizi tavsiye ederim. Bu kalınlığı belirtmek için awg denen bir ölçü birimi kullanılıyor. CAT6 için piyasada genellikle 23 veya 24 awg olanlar bulunur. Normalde bu fark çok etkilemez ama gigabit hızında ve mesafe uzunsa anlamlı bir fark oluşturacağını düşünüyorum. O yüzden 23 awg olduğunu teyit edip alın. (evet, awg birimi logaritmik bir şekilde değişir ve düşük sayı daha yüksek kalınlığa işaret eder.)

24awg olan veya değeri yazmayan kablolardan sakınmanızı tavsiye ederim. Veyahut parası sizin için sorun değilse CAT7 veya CAT8 seçenekleri de mevcuttur. Ancak bunlara gerek duyacağınızı sanmam.

Kablo az önce geldi, bilgisayara bağladım.
Değerleri şu an nperf sitesinde böyle veriyor.
Steam'den oyun indiriyorum ve bağlantı 5-10 saniyede bir 0 b/s'ye düşüp geri çıkıyor.
Bir anda 60-70 oluyor sonra 20 sonra 0 MB.
Aynı zamanda Valorant indirdim. Riot'da da durum aynı, bir anda 60-70'lere çıkarken hemen sonra 10-20'lere düşüyor.
Bu düşüşler anlık oluyor, sonra geri yükseliyor.
Neden acaba?

1.png

Son düzenleme:
Steam'den oyun indiriyorum ve bağlantı 5-10 saniyede bir 0 b/s'ye düşüp geri çıkıyor.
Bir anda 60-70 oluyor sonra 20 sonra 0 MB.
Aynı zamanda Valorant indirdim. Riot'da da durum aynı, bir anda 60-70'lere çıkarken hemen sonra 10-20'lere düşüyor.
Bu düşüşler anlık oluyor, sonra geri yükseliyor.
Neden acaba?
İndirdiğiniz sunucular gigabit kaldırmıyor olabilir. Diğer gigabit internet kullanıcılarında da benzer sorunlar var.

Direkt 0'a iniyor demişsiniz. HDD'ye mi indiriyorsunuz? HDD yavaş kalırsa RAM'e indirmeye başlar. RAM de dolarsa indirme durup HDD'nin yetişmesi beklenir.

Geri
Yukarı