R5 3600 boşta 60-70 derece

Daha fazla  
Merhaba dostlarım, dün elime ulaşan sistemin işlemcisi boşta 60-70 derece arada bir birer birer 55 50'ye kadar düşüyor sonra birden 10 15 derece artıyor. Arada bir 75'lere kadar çıkıyor ortalama boşta 60 62 derece civarı. Stok fan kullanıyorum. Voltajı 1400 civarı gösteriyor BIOS'ta fakat Auto ayarda. Ne yapmalıyım?
Stok soğutucu kullanıyorsun ondan dır demenizi anlıyorum fakat hiç stabil değil değerler stok soğutucu o kadar kötü olmasa gerek arkadaş da kullanıyor aynı şekilde benim gibi oyunlar da 75'i geçmiyormuş benim boşta bu değerleri görüyorum.

Yapmadıysanız BIOS update yapmanızı öneririm biraz daha normal gösterdiğine şahit oldum ben. Ryzen 9 3900x'im BIOS update öncesi boşta 55-75 arası derecelerde dolaşıyordu şuanda 40'ı geçmiyor. Yani aslında o kadar ısınmıyorlar. Güvenlik açısından eski BIOS sürümünde 20 dereceye yakın fazla gösterdiğini biliyorum. Ama X ibaresi olmayanlarda da öyle midir emin değilim. Deneyin isterseniz.

Arkadaşlar BIOS güncel. Soğutucu da doğru takılı.
Yapmadıysanız BIOS update yapmanızı öneririm biraz daha normal gösterdiğine şahit oldum ben. Ryzen 9 3900x'im BIOS update öncesi boşta 55-75 arası derecelerde dolaşıyordu şuanda 40'ı geçmiyor. Yani aslında o kadar ısınmıyorlar. Güvenlik açısından eski BIOS sürümünde 20 dereceye yakın fazla gösterdiğini biliyorum. Ama X ibaresi olmayanlarda da öyle midir emin değilim. Deneyin isterseniz.
Güncel BIOS kullanıyorum.
Soğutucuyu doğru taktığınızdan emin misiniz?
Doğru takılı.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı