Çözüldü R5 3600 RX 5700 XT 0xc0000428 hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

sam0ftw

Hectopat
Ss'lerini de paylaştığım gibi bir hatalar alıyorum. BIOS'u da açamıyorum. Ram'leri temizledim, sistemi de iyice temizledim fakat herhangi bir işe yaramadı. Daha önce yedek bir ssd'ye sistem görüntüsü almıştım, bu ssd'nin içerisinde yanlış hatırlamıyorsam sistemi yeniden kurmak için klasör de vardı fakat sistemimi tam olarak nasıl kurtarabilirim bilmiyorum yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Sistemin özelliklerini de ss olarak paylaştım. Son olarak öavi ekrandaki 0xc0000428 hatasını aldım. Hataların görüntüsü ara ara değişiyor.

Dosya Ekleri

• 20230430_205303.jpg
    20230430_205303.jpg
    127,1 KB · Görüntüleme: 22
  • Screenshot_20230429_093939_Adobe Acrobat.jpg
    Screenshot_20230429_093939_Adobe Acrobat.jpg
    132,4 KB · Görüntüleme: 22
  • 20230429_213709.jpg
    20230429_213709.jpg
    152,5 KB · Görüntüleme: 16
  • 20230429_093208.jpg
    20230429_093208.jpg
    93,2 KB · Görüntüleme: 21
Çözüm
Sıfırladım. Bir ekran geldi. Fotoğrafını paylaşıyorum. Buradan bilgisayarı sıfırlamaya çalışırsam bir hata oldu diyor ve bilgisayarı sıfırlamıyor.
Aygıt kullanarak yapman gerek. Windows'un kendisi bozuksa kendisini sıfırlayamaz. Herhangi bir Format USB'si hazırlayın ve USB'yi takıp bu menüyü tekrar açın. Açılınca "Aygıt Kullan" seçeneğine tıkla ve Windows 10 format menüsü gelsin.
Öncelikle açılışta onarma seçenekleri gelirse oradan ilerleyebilir, gelmiyorsa Windows 10 kurulum USB'si hazırlayıp o USB'den boot edebilirsiniz.

Onarma ekranı gelirse:
Sorun Gider > Gelişmiş Seçenekler > Komut Satırı Yolunu izleyin.

Eğer gelmezse USB'den boot edin ve Bilgisayarı Onar deyin. Sonrasında gelen seçeneklerden Komut Seti'ni seçin ya da Shift + F10 tuşuna basarak komut setini çalıştırın.

Öncelikle Windows'un kurulu olduğu diskte iken şu komutu çalıştırın:

Kod:
chkdsk /r

Bu komut diski hatalara karşı onaracaktır. Windows C'de kurulu ise C'yi seçmek için komut satırına C: yazıp Enter'a basabilirsiniz.

Boot Manager Onarma

Sırayla şu komutları giriniz:

Kod:
C:

cd boot

attrib bcd -s -h -r

bootrec /rebuildbcd

Ayrıca şu komutları da kullanmanızda fayda var:

Kod:
bootrec  /fixMBR
bootrec  /fixBoot

UEFI Boot Loader Onarma

Eğer sistem UEFI kurulu ise bu rehberden yararlanabilirsiniz:

UEFI Bootloader Onarma Rehberi
Recep Baltaş'ın böyle bir cevabı var.

Ya işletim sisteminde sıkıntı var ya da hard disk hasar gördü.

Eğer sorun devam ederse anakartında sorun olma ihtimali olduğunu düşünüyorum garanti var ise garantiye gönder.

Boot sırasında BIOS tuşuna bastığınızda nasıl bir hata alıyorsunuz?
Hiç bir tepki alamıyorum. Mavi ekran ve hata kodundan sonra cihaz bios tuşuna tıklamama rağmen tepki vermiyor.

Recep Baltaş'ın böyle bir cevabı var.

Ya işletim sisteminde sıkıntı var ya da hard disk hasar gördü.
Bir anda hiç bir sıkıntı yokken böyle olması çok ilginç. Sistem Amd olduğu için driver çökmelerine alışkınım ama bu daha önce hiç olmamıştı. Hatta cmd'yi yönetici olarak çalıştırıp sfc /scannow kodunu da düzenli olarak çalıştırıyordum. Herhangi bir hata bulmuyordu.

Eğer sorun devam ederse anakartında sorun olma ihtimali olduğunu düşünüyorum garanti var ise garantiye gönder.
Umarım donanımsal bir sorun yoktur. Bu sistemi Türkiye'den aldım ve şu an yurt dışında olduğum için sistemde yurt dışına taşımıştım yani Türkiye'ye garantiye göndermem pek mümkün gözükmüyor

Boot sırasında BIOS tuşuna bastığınızda nasıl bir hata alıyorsunuz?
Windows iso dosyasını rufus ile başka bir usb'ye kurdum. Hatta başka bir bilgisayardan kurtarma sürücüsü bile kurdum fakat recovery setting seçeneği çıkınca tıklıyorum ve sadece siyah ekran üzerindeki beyaz tire işareti geliyor.

Birde son zamanlarda BIOS'da bir ayar değiştirdiniz mi?

Hocam sıkıntı anakarttaysa birde basit bir şeyse evde halledebilirsiniz. BIOS pili sökme kısa devre yapma gibi şeyler.

Yeni konular

Geri
Yukarı