R5 3600 RX590 ışlemci ve ekran kartı ısınma sorunu

Merhaba 1 ay önce sinerji bilgisayardan PC topladım fakat bilgisayar geldiğinden beri ısınma sorunları ile karşılaşıyorum. Ekran kartı dün geldi onu bağladım bu sefer daha da fazla ısınmaya başladı. Her ikisi de (FIFA 17 10 dk oynadım) sanki uçak kalkıyor gibi bir fan sesi ve kasanın her yerinde ısınma oldu. Sistemimi aşağı yazıyorum. Ayrıca BIOS'da Core performance boast da kapadım yine sıcaklık değerlerim boşta 50 60 yükte 80 90. yardımcı olursanız çok severim, kafayı yiyeceğim artık. Yeni bilgisayar aldım heves ile gece uyku girmiyor gözüme. Artık sanırım tamamen şanssızlık.
R5 3600.
ASRock B450 M PRO 4.
Corsair 8*2 RAM.
SilverStone 600W strider.
Aerocool quartz revo RGB.
Sapphire RX590 Nitro +
Hocam nitro serisinde fanlar 60 dereceden sonra çalışmaya başlıyor.Ekran karti bu yüzden ısınma yapabilir.Ekran kartının sıcaklığı işlemci sıcaklığını etkileyebilir.Fan ayarlarından zero fanı kapatman yararına olur diye düşünüyorum.İşlemciyide undervolt yapabilirsin stabil olduğu zaman bırakırsın.

1573853936502.png

buradan kapıyorum sanırım?Bir de undervolt bios da mı yapayım yoksa amd ryzen master da mı

Eki Görüntüle 460005
buradan kapıyorum sanırım?Bir de undervolt bios da mı yapayım yoksa amd ryzen master da mı
Evet hocam ben speedfan kullanıyorum tercih ettiğin gibi fan ayarını yap zero fan kapalı olsun.Undervolt ayarını biostan yapman daha sağlıklı olur.
Evet hocam ben speedfan kullanıyorum tercih ettiğin gibi fan ayarını yap zero fan kapalı olsun.Undervolt ayarını biostan yapman daha sağlıklı olur.
Radeon control panelinde sıkıntılar yaşanabiliyor.Dilersen sende speedfan yada benzeri program kullanabilirsin.

Radeon control panelinde sıkıntılar yaşanabiliyor.Dilersen sende speedfan yada benzeri program kullanabilirsin.
speedfan da nasıl yapılıyor biraz tarif edebilir misin ekran görüntüsü alarak zahmet olmazsa

speedfan da nasıl yapılıyor biraz tarif edebilir misin ekran görüntüsü alarak zahmet olmazsa
Hocam basit bir işlem rahat yapacağını düşünüyorum şayet yapamazsan yardımcı olurum yine.Şöyle speedfan programında configure kısmını girdiğinde Fan Control menüsü altında Advanced fan control aktif hale getirdikten sonra Add diyerek bir profil oluşturuyoruz.İlk önce ekran kartının Fan kontrolcüsünü ayarlıyoruz daha sonra ısı değerlerini istediğimiz sıcaklıkta istediğimiz değerde çalışıyor.
111.png spp1.png spp2.png
Hocam basit bir işlem rahat yapacağını düşünüyorum şayet yapamazsan yardımcı olurum yine.Şöyle speedfan programında configure kısmını girdiğinde Fan Control menüsü altında Advanced fan control aktif hale getirdikten sonra Add diyerek bir profil oluşturuyoruz.İlk önce ekran kartının Fan kontrolcüsünü ayarlıyoruz daha sonra ısı değerlerini istediğimiz sıcaklıkta istediğimiz değerde çalışıyor.
111.png spp1.png spp2.png
Bu ayarlar ile ekran kartım güncel oyunlarda Full ayarlar ile en fazla 53 derecede çalışıyor.

Eki Görüntüle 460035 Eki Görüntüle 460036 Eki Görüntüle 460037

Bu ayarlar ile ekran kartım güncel oyunlarda Full ayarlar ile en fazla 53 derecede çalışıyor.
5 10 dk oyun oynadım 80 derece oldu çok garip değerler ya ekran kartımı pc toplarken almadım sonradan kendim alıp taktım bu ekran kartlarında termal macun falan sürülü mü geliyor yani onla alakalı bi sorun yoktur herhalde bir de sizin attığınız gibi yapamadım galiba bu şekilde şuan benim 1573905222095.png

5 10 dk oyun oynadım 80 derece oldu çok garip değerler ya ekran kartımı pc toplarken almadım sonradan kendim alıp taktım bu ekran kartlarında termal macun falan sürülü mü geliyor yani onla alakalı bi sorun yoktur herhalde bir de sizin attığınız gibi yapamadım galiba bu şekilde şuan benim Eki Görüntüle 460226
Speedfan ana penceresinde automatic fan speed aktif etmelisiniz.Sanıyorum ondan dolayı aktif olmamış olabilir.Programı çalıstıramazsanız teamwiever ile uzaktan bağlantı kurup ayarlarını yapabilirim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Aslında değerlerin o kadar da kötü değil.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı