RX590 ısınma sorunu

Symbi0te

Centipat
Merhabalar öncelikle aldigim PC'den tutun neyi nasıl yapicagima kadar çoğu olayı buradan öğrendim ve halen öğrenmeye çalisiyorum.

Sistem detayi.
AMD Ryzen 5 1600 AF.
2X Corsair Vengeance 3000MHz RAM.
Anakart ASUS Prime B450M-K.
XFX RX590 fatboy 8 GB.
1TB Seagate HDD.
120 GB SSD WD.
Corsair Carbide SPEC-05 550W kasa önde 1 arkada 1 üstte 2 fan.

Sorunumdan kısaca bahsetmek gerekirse XFX RX590 fatboy kartım var bilgisayarı alalı 1 hafta olacak. Sanırım ben mi gereksiz düsünüyorum, olanlar normal mi bilgim yok ancak çok uzun zamandir oynamadigim ve elimde PC olmadigi icin eski oyunlarımdan önce oynmaya basladım.

Örnek verecek olursak.
PC boşta sıcaklık değeri fan çalişmazken 50-55 C.

Darksiders 2 deathinitive Edition'da GPU sıcaklıgı 75-80 arası gördü buradaki konulardan ve Radeon software üzerinden biraz araştirma fan hızlarını ayarlayarak 65-70 dolaylarına kadar düstüm.

Borderlands 3 ilk basta 84 C sicaklıgı goruyordum kasanın yanında ki cam paneli kaldirip Radeon chill Boost ve fan hızları ile 75'e kadar sabitledim.

Aldigim sistemin teknik servisi aradigimda bana 80-85 C üzerine cikmadigi sürece sorun olmadıgını soylediler. Fikrinizi almak istiyorum yapacagim birsey var mı ya da yapabilcegim yoksa teknik servise göndermem mi gerekli? Undervolt mu yapmam lazım? Yani hicbir fikrim yok konulari okuyorum ama okudugumdan da anlamiyorum. Kısacası RX590 icin bir undervolt örnegi ya da bir konu var mı? Goruslerınızı almak istiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende aynı ekran kartını kullanıyorum sıcaklık değerlerin normal. Uzay montajda bile 79 derece görüyor kart. Undervolt yapmayı dene fakat ben yapamadım -10 değer düşürmeme rağmen sistem çöktü hep. Bende radeon programından kartın mhz değerini 1450 yaptım, güç limitini -15 ve fan ayarı yapınca ortalama 6-7 derece düşüş sağladım.
Eğer ekran kartını yeni aldıysanız iade edin eğer sizin için sıcaklık değerleri sıkıntı olacaksa. Hem ısınan kart hem de fanı mecbur açıyoruz birde fan sesi. Keşke bende iade etseydim.

Sicaklık değerleri eğer ki bu halde normal ise kartin normal hali bu ise sorun yok ama internette ayni sistem ile test yapanlari görüyorum 70 c maks alanlar var ses sorun degil benim icin kartin kendisi böyleyse okey ama sorun direk ekran kartindaysa değisince düzelcekse sorun yok kisacasi hal buysa sorun degil

Kartın otomatik ayarlarında Technopat'ın ve Donanımarşivi'nin yapmış oldukları uzay montajda 79 dereceyi görmüş kart. Zaten fazla güç tüketen bir kart ve xfx'in berbat soğutması ile birleşince bence normal. Dayadım fanları %90'a uçak sesiyle oda da oyun oynuyorum artık :D

ne oyun oynadigini bilmiyorum ancak undervolt denemeleri adi altindaki konu da bir arkadas bir ayar yapmis radeon software üzerinden onun ile bd3 de 71 max fps aldim ve fanlar %65 te falandi ses az isi az ama fps de 85 e sabitleniyor

O ayarları gördüm mhz değerlerini baya düşürdüğü için fps düşmesi normal. Güç limitini -40 yapın kart 70 dereceyi geçmiyor ama 20-25fps de düşüyor :D Birde benim yaptığım ayarları deneyebilirsiniz. 2-3fps kayıpla 6-7 derece soğutmayı başarabildim.

pek anlamiyorum aslinda bir önceki bahsettiginiz den eğer sorun olmicaksa kendi ayarlarinizi fotograf ile buraya koyabilirseniz detaylica bakabilirim en azindan deneme yapiyorum suan sorun olurmu ,?

Ben bu ayarları kullanıyorum. Undervolt yapmayı denediniz mi ?
Ayarları daha da düşürmeyi denedim bu sefer de fps kaybı çok oldu. Biz bu ekran kartına niye para verdik yüksek fps almak için. Ve biraz araştırdım 80-85 derece de pek bir zararı yok. Zaten sürekli 80-85 derece de kullanacak halimizde yok.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    55,5 KB · Görüntüleme: 94
ekran kartından aslında memnunum sadece 10 seneden sonra bir pc upgrade olunca ister istemez insan üstüne düsüyor

ama tabiki de hem fps hem de iyi bir goruntu icin aldık ama bana sorsan 80 ile 120 fps arasi cok mu yok derim ama normalde baya iyi
Verdigin ayarlar ile maksimum 75 C gördüm 90-110 FPS ortalamasında BD3'de teşekkür ederim bu arada tüm internette ki undervolt değerlerini denedim en iyi ortalamada sonuc cikaran senin ki

Sadece fan hızı 1500'de az degil mi 75 C icin o aklıma takıldı kısa vadede sorun degil genleşme yapmaması icin anakartta biraz arttirsak nasıl olur?

Son düzenleme:
Yalnız benimki undervolt değil sadece kartın mhz ve güç limitini biraz düşürdüm o kadar. Undervolt kartın voltaj değerini düşürmek. -10 değer düşürsem bile sistem hep çöktü bende msi afterburner ve radeon programından denedim oyun açarken sistem hep kitlenip çöktü. Belki sizde işe yarar o yüzden bir deneyin derim.
Bu ayarlarda 78 dereceye ulaşınca fanlar %79 çalışıyor. %79 da kaç rpm bakmadım ama oldukça sesli olduğu için bu değerleri girdim. Sizin için ses problem değilse fan değerlerini arttırabilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı