R5 3600 sistem kendi kendine restart atıyor

Hocam haklısınız. Ben de özellikle son bir haftadır bayağı bu konudan canı sıkılan arkadaşlarımızı görüyorum.
Kimisi ses kartı sürücüsü diyor, kimisi sonradan takılan USB aygıtları yapıyor diyor. Neler denedim kaç kere format attım BIOS Update + sıfırlama, hatta sıvı soğutucu ve ön panel USB kabloların yerlerini bile anakart üzerinden değiştirdim. RAM'leri stock 2133MHz sonra 3200 XMP ve en son kendi ayarlarımda çalıştırdım ama nafile yapıyor illet şeyi. Dün yaklaşık 6 saat süren RAM testi yaptım çok şükür bir sorun çıkmadı.
Benim aklıma artık sadece yazılımsal olduğu geliyor. Sanırım Microsoft ile alakalı bir durum. Ama net emin olamıyorum.

Anakartınızı, RAM'lerinizi ve işlemcinizi söyleyebilir misiniz?

Hocam haklısınız. Ben de özellikle son bir haftadır bayağı bu konudan canı sıkılan arkadaşlarımızı görüyorum.
Kimisi ses kartı sürücüsü diyor, kimisi sonradan takılan USB aygıtları yapıyor diyor. Neler denedim kaç kere format attım bios update + sıfırlama, hatta sıvı soğutucu ve ön panel usb kabloların yerlerini bile anakart üzerinden değiştirdim. Ramleri stock 2133mhz sonra 3200 xmp ve en son kendi ayarlarımda çalıştırdım ama nafile yapıyor illet şeyi. Dün yaklaşık 6 saat süren ram testi yaptım çok şükür bir sorun çıkmadı.
Benim aklıma artık sadece yazılımsal olduğu geliyor. Sanırım Microsoft ile alakalı bir durum. Ama net emin olamıyorum.
Ben güvenilir bir yere götürdüm toplam 1 saate yakın tek tek tüm parçaları test ettikten sonra anakartın da tetikleme problemi var diğer bileşenler sapasağlam dedi. Ben de çarşamba günü vatan bilgisayara verdim bakalım nasıl bir dönüş sağlanacak.

Anakartınızı, RAM'lerinizi ve işlemcinizi söyleyebilir misiniz?
Konuyu açan arkadaşın konusundan sapmasın ama tabiki:
Asus ROG Strix X570-E
AMD 3900X
Asus TUF RTX 3070 OC
Corsair RGB Pro 8x4 32GB 3600mhz (OC)
High Power 1200w Modüler PSU

Ben güvenilir bir yere götürdüm toplam 1 saate yakın tek tek tüm parçaları test ettikten sonra anakartın da tetikleme problemi var diğer bileşenler sapasağlam dedi. Ben de çarşamba günü vatan bilgisayara verdim bakalım nasıl bir dönüş sağlanacak.
Hazirandan beri bu durumla uğraşıyorum hocam. Ben de tek tek her türlü şeyi denedim. Zaten sorun olsa sürekli yapar. 1 Ay yapmadığı da oluyor 2 hafta yapmadığı da...

Konuyu açan arkadaşın konusundan sapmasın ama tabii ki:
ASUS ROG STRIX X570-E
AMD 3900X.
ASUS TUF RTX 3070 OC.
Corsair RGB Pro 8x4 32 GB 3600MHz (OC)
High Power 1200W modüler PSU.

Ben sorunun XMP olduğunu düşünmekteyim. Ramlerinizi stok MHz de deneyin. Bazen RAM'lere yüksek voltaj veriyor anakart. Bazen de işlemciyle uyumlu çalışmayabiliyor. Anakartınızın listesinde RAM'iniz yoksa siz stok hızda çalıştırın RAM'leri. İnşallah sorununuz çözülür. Benim de aynı böyleydi bilgisayarım. RAM'leri stok hızda çalıştırınca neredeyse her gün resetleyen PC resetlemiyor şu an.

Ben sorunun XMP olduğunu düşünmekteyim. Ramlerinizi stok MHz de deneyin. Bazen RAM'lere yüksek voltaj veriyor anakart. Bazen de işlemciyle uyumlu çalışmayabiliyor. Anakartınızın listesinde RAM'iniz yoksa siz stok hızda çalıştırın RAM'leri. İnşallah sorununuz çözülür. Benim de aynı böyleydi bilgisayarım. RAM'leri stok hızda çalıştırınca neredeyse her gün resetleyen PC resetlemiyor şu an.
Hocam her şeyi denedim. Ama nafile. Hiç bir mavi ekran da vermiyor. Genelde ram sorunlarında direkt mavi ekrana düşüyor Windows. + her koşulda aynı tepkiyi verirdi. Muhtemelen BIOS ile alakalı bir durum. Asus'a ticket atacağım.

Asus Crosshair 8 Formula anakart ve Ryzen 9 3900x işlemcim var. Crosshair serisi anakarta sahip çoğu kişide BIOS 1302'den sonraki sürümlerde bu sorun oluyor. Ve anladığım kadarıyla sadece Crosshair serisi değil, diğer modellerde de benzer sorunlar var. Bioslar bozuk, bir türlü düzeltemediler. Kaç kere mail attım, müşteri hizmetlerini aradım. Sorunu çözemediler.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İnternette herkes 1302'den sonraki BIOS'lardan şikayetçi. 1302 gayet iyi çalışıyor fakat Ryzen 5000 kullanıcıları ve yeni özelliklerden faydalanmak isteyenlerin BIOS'larını güncellemesi lazım.

Sorunun belleklerden kaynaklandığı hakkında şüpheler var.

1302 ile XMP açıkken sorun yok.
1302 üzeri sürümlerde XMP kapayıp değişik ayarlar denedim fakat sorunu çözemedim.
1302'de fare hareketinde sorun yok, 1302 üzeri sürümlerde standart bir fare düzgün çalışıyor, Trust marka oyuncu faresi ile imleç çok yavaş hareket ediyor.
Belleklerime Memtest ile test yaptım fakat sorun yok.
Belleklerimin modeli: GSkill TridentZ RGB F4-3600C16-16GTZR 2X8 GB 3600 MHz CL16 Samsung B-Die
Rastgele kapanmalardan sonra olay görüntüleyicisine bakınca "Karnel Power" isimli hatalar gözüküyor.
Çok fazla rastgele kapanıp açılmadan sonra artık bilgisayar kullanılamaz hale geliyor, bilgisayar kendi kendine art arda reset atarak hiç açılmıyor, anakart kod listesinde bulunmayan "0d" hatası ve "Check CPU" gibi birkaç tane daha uyarı veriyor. Mecburen Flashback ile 1302 sürümüne geri dönüyorum.

Sorunu çözebilmiş varsa çözümü yazarsa çok iyi olur bir sürü kullanıcı bu sorundan muzdarip

Az önce Asus'a destek için mail/ticket attım sistem üzerinden gerekli bilgileri verip. İnşallah çözüm odaklı ve tatmin edici bir cevap yazarlar.
Ben de şimdi Nisan ayında çıkan 1408 sürüme geri dönmeyi deneyeceğim. O zamanlar hiç sorun olmuyordu.

Yeni konular

Geri
Yukarı