R5 3600 sisteme OC yapılmalı mı?

entegre47

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, oyun odaklı bir sistem topluyorum, yayın veya render gibi işlerde kullanmayacağım. Önemli ve kafamı kurcalayan birkaç soruyu, bilgi sahibi ve deneyimli arkadaşlardan cevaplamasını rica edeceğim;

1- OC işlemi, hangi şartlarda yapılmalıdır, yüksek performans elde etmek için yapmak gerekli midir? Herhangi bir riski var mıdır?
2- OC yapılsın yapılmasın, kasada bulunan stok fan/RGB FAN yeterli soğutmayı sağlar mı? Sıvı soğutma hangi koşullarda gerekli ve şart olur?
3- Cooler Master ML240L Masterliquid ML240L RGB LED Fanlı 240mm işlemci soğutucusu hakkında düşünce ve tavsiyeniz ne olur?

Kullanılacak sistem ve kasalar;
Ryzen 5 3600
GTX 1660 Super VEYA RTX 2060
Vento NEPTUNE 3 adet ARGB + 1 adet LED'siz Fanlı TG Siyah Kasa
Thermaltake V200 600W 80Plus 3X Pure Plus RGB Fanlı Kasa
Corsair Carbide Serisi SPEC-05 650W 80+ USB 3.0 Siyah Mid Kasa

Son düzenleyen: Moderatör:
1- Overclock işlemini genellikle işlemci kaynaklı darboğazda öneririm. Yani işlemci ekran kartını besleyemiyorsa, ufak bir overclockla halledilebiliyorsa taraftarıyım. Bilmiyorsanız tabii ki risk vardır. Görüntü gelmemesi, yüksek sıcaklık, zor ama yakabilirsin.
2- Sıvı soğutma güçlü işlemcilerde lazım olur. Ve Ryzen 5 3600 çok güçlü bir işlemci. Sıvı soğutma alabilirsiniz veya kule tipi hava soğutma. Ryzen 5 3600'a stok fan yetmiyor.

3- O söylediğiniz sıvı soğutma hakkında fikrim yok fakat kaliteli diye biliyorum.

Merhaba arkadaşlar, oyun odaklı bir sistem topluyorum, yayın veya render gibi işlerde kullanmayacağım. Önemli ve kafamı kurcalayan birkaç soruyu, bilgi sahibi ve deneyimli arkadaşlardan cevaplamasını rica edeceğim;

1- OC işlemi, hangi şartlarda yapılmalıdır, yüksek performans elde etmek için yapmak gerekli midir? Herhangi bir riski var mıdır?
2- OC yapılsın yapılmasın, kasada bulunan stok fan/RGB fan yeterli soğutmayı sağlar mı? Sıvı soğutma hangi koşullarda gerekli ve şart olur?
3- Cooler Master ML240L Masterliquid ML240L RGB LED fanlı 240mm işlemci soğutucusu hakkında düşünce ve tavsiyeniz ne olur?

Ryzen 5 3600.
GTX 1660 Super veya RTX 2060.
Vento neptune 3 adet ARGB + 1 adet LED'siz fanlı TG siyah kasa.
Thermaltake V200 600W 80Plus 3X Pure Plus RGB fanlı kasa.
Corsair Carbide serisi SPEC-05 650W 80+ USB 3.0 siyah mid kasa.

R5 3600 zaten ısınan bir işlemci iyi bir soğutma şart eğer yeni toplayacaksan hemen OC yapmana gerek yok zaten güçlü bir işlemci.

R5 3600 zaten ısınan bir işlemci iyi bir soğutma şart eğer yeni toplayacaksan hemen OC yapmana gerek yok zaten güçlü bir işlemci.
Geri dönüş için teşekkürler,peki belirttiğim malzemeler özelinde, hava/sıvı öneriniz ne olur?
1- Overclock işlemini genellikle işlemci kaynaklı darboğazda öneririm. Yani işlemci ekran kartını besleyemiyorsa, ufak bir overclockla halledilebiliyorsa taraftarıyım. Bilmiyorsanız tabii ki risk vardır. Görüntü gelmemesi, yüksek sıcaklık, zor ama yakabilirsin.
2- Sıvı soğutma güçlü işlemcilerde lazım olur. Ve Ryzen 5 3600 çok güçlü bir işlemci. Sıvı soğutma alabilirsiniz veya kule tipi hava soğutma. Ryzen 5 3600'a stok fan yetmiyor.

3- O söylediğiniz sıvı soğutma hakkında fikrim yok fakat kaliteli diye biliyorum.
Geri dönüş için teşekkürler, her halükarda stok fan yeterli olmayacak ise hava/sıvı araştırıp en makul olanı almak gerekiyor o halde

Daha çok performans elde etme isteği dışında bir "şartı" yok. OC yapmadan da gayet yüksek performans elde edilir, OC ile onun bir-iki tık üstüne çıkılır sadece. Riski şöyle, aşırı voltaj verip işlemcinin ömrünü uzun vadede kısaltabilirsin. Onun dışında en fazla olacağı mavi ekran, rastgele yeniden başlatmalar vs. kısaca stabil olmayan OC.

2- OC yapılsın yapılmasın, kasada bulunan stok fan/RGB FAN yeterli soğutmayı sağlar mı? Sıvı soğutma hangi koşullarda gerekli ve şart olur?
OC için 3600'ün soğutmasının yeterli olacağını sanmıyorum. Undervolt ile belki 50-100 MHz OC yapılabilir ama o da belki. 1usmus'un ClockTuner programından yardım alabilirsiniz. Sıvı soğutma bence astronomik OC yapılmayacaksa şart değil. Yüksek performanslı bir hava soğutma da aşağı yukarı aynı performansı verir (Noctua NH-D15, Be Quiet Dark Rock 4/Pro vs.).

3- Cooler Master ML240L Masterliquid ML240L RGB LED Fanlı 240mm işlemci soğutucusu hakkında düşünce ve tavsiyeniz ne olur?
Dediğim gibi şart değil, ama diyorsanız ki param var ve soğutucu bakıyorum, alınabilir. Onun yerine Dark Rock 4 de düşünebilirsiniz

Kendim 3900X ile H115i PRO kullanıyorum, ClockTuner bayağı işime yaradı. Deneyin derim. Türkçe rehber sanırım henüz yok ama.

Daha çok performans elde etme isteği dışında bir "şartı" yok. OC yapmadan da gayet yüksek performans elde edilir, OC ile onun bir-iki tık üstüne çıkılır sadece. Riski şöyle, aşırı voltaj verip işlemcinin ömrünü uzun vadede kısaltabilirsin. Onun dışında en fazla olacağı mavi ekran, rastgele yeniden başlatmalar vs. kısaca stabil olmayan OC.

OC için 3600'ün soğutmasının yeterli olacağını sanmıyorum. Undervolt ile belki 50-100 MHz OC yapılabilir ama o da belki. 1usmus'un ClockTuner programından yardım alabilirsiniz. Sıvı soğutma bence astronomik OC yapılmayacaksa şart değil. Yüksek performanslı bir hava soğutma da aşağı yukarı aynı performansı verir (Noctua NH-D15, Be Quiet Dark Rock 4/Pro vs.).

Dediğim gibi şart değil, ama diyorsanız ki param var ve soğutucu bakıyorum, alınabilir.

Kendim 3900X ile H115i PRO kullanıyorum, ClockTuner bayağı işime yaradı. Deneyin derim. Türkçe rehber sanırım henüz yok ama.
Geri dönüş ve detaylı yanıtlar için teşekkür ederim, pek deneyimli değilim, ilk kez sistem topluyorum, OC şuanki süreçte bahsettiğiniz gibi gerekli gözükmüyor, 3600'ün epey ısındığını söyleyenler var o sebepten stok fanlar yeterli olur mu emin olamıyorum yalnızca, sistemi hazır alacağımdan sıvı soğutucu 240mm yaklaşık 700-800 TL masraf çıkartıyor, biraz f/p son tavsiyenizi söyleyebilirseniz minnettar olurum :)

Geri dönüş ve detaylı yanıtlar için teşekkür ederim, pek deneyimli değilim, ilk kez sistem topluyorum, OC şuanki süreçte bahsettiğiniz gibi gerekli gözükmüyor, 3600'ün epey ısındığını söyleyenler var o sebepten stok fanlar yeterli olur mu emin olamıyorum yalnızca, sistemi hazır alacağımdan sıvı soğutucu 240mm yaklaşık 700-800 TL masraf çıkartıyor, biraz F/P son tavsiyenizi söyleyebilirseniz minnettar olurum :)
Render vs. yapmayacaksanız CPB/PBO'yu kapatıp normal seviyelerde tutabilirsiniz ısıyı. Soğutucu illa alacak olursanız da tavsiyelerim sırasıyla: Arctic Freezer 34 Duo, MSI Core Frozr L, MSI Core Frozr S.

Render vs. yapmayacaksanız CPB/PBO'yu kapatıp normal seviyelerde tutabilirsiniz ısıyı. Soğutucu illa alacak olursanız da tavsiyelerim sırasıyla: Arctic Freezer 34 Duo, MSI Core Frozr L, MSI Core Frozr S.
Geri dönüş için teşekkür ederim,illa almak değil de ilk kez sistem topluyorum deneyim sahibi değilim,gerekli olur mu olmaz mı kestiremiyorum,o sebepten öneri istedim 😊

Ryzen 5 3600
GTX 1660 Super VEYA RTX 2060
Vento NEPTUNE 3 adet ARGB + 1 adet LED'siz Fanlı TG Siyah Kasa
Thermaltake V200 600W 80Plus 3X Pure Plus RGB Fanlı Kasa
Corsair Carbide Serisi SPEC-05 650W 80+ USB 3.0 Siyah Mid Kasa
Sıvı soğutma istiyorsanız şunu alın;Deep Cool Gammaxx L240 V2 RGB 240mm Intel/AMD CPU Sıvı Soğutucu - incehesap.com

Cooler Master'ın sesli olduğunu duydum.

Geri
Yukarı