R5 3600 stres testinde neden düşük hızda?

Stok soğutucu kullanıyorum. Stres testinde 3.7'ye kadar düşüyor, oyunlarda maksimum 4.1 gördüm, ortalama 3.9 4.0 arasında gidip geliyor.

4.2'yi stabil bir şekilde görmesi ve uzun sürelerde o frekansda kalabilmesi için ortalama bir anakart ve güçlü soğutma gerekli. 77 derecelerle 4.2 göremezsiniz.

Boşta ve yükte sıcaklık değerleriniz nasıl?

Şu an stok ayarlarda boşta 30-40 derece arası alıyorum.

Witcher 3'de Ultra ayarlarda 60-65 derece arası.

Stress testinde ise gördünüz gibi.

-T6 Ultra almadan önce stok ayarlarda BIOS'da 65 derecedeydi işlemci.

Boşta 45-55 arası geliyor. Oyunlarda 65-70, stres testinde ise 96 sabitleniyor.

Stress testini, Prime95 Small FFTs testi ile mi yaptınız? İşlemciyi en çok zorlayan test oymuş galiba.

Sisteminizde takılma, FPS düşmesi sorunu var mı?
Benim sistemimde takılma ve FPS düşmesi sorunu var. İşlemci çok ısınıyor ondan dediler. Soğuttum
ama çözülmedi.

Son çarem Single RAM'i Dual RAM yapmak.

Stress testini, Prime95 Small FFTs testi ile mi yaptınız? İşlemciyi en çok zorlayan test oymuş galiba.

Sisteminizde takılma, FPS düşmesi sorunu var mı?
Benim sistemimde takılma ve FPS düşmesi sorunu var. İşlemci çok ısınıyor ondan dediler. Soğuttum ama çözülmedi.

Son çarem Single RAM'i Dual RAM yapmak.

Evet, Small FFT's yaptım. Sistemde takılma sorunu evet var, FPS düşmesi ekran kartını değiştirince başladı ama o karta özel. Takılmaların sorununu çözemedim ama işlemciden şüpheleniyorum. Isınmayla pek alakası yok takılmaların çünkü işlemci frekansı gayet yeterli seviyede.

Evet, Small FFT's yaptım. Sistemde takılma sorunu evet var, FPS düşmesi ekran kartını değiştirince başladı ama o karta özel. Takılmaların sorununu çözemedim ama işlemciden şüpheleniyorum. Isınmayla pek alakası yok takılmaların çünkü işlemci frekansı gayet yeterli seviyede.
Ben aldım alalı var ne yaptıysam çözemedim.

Tüm sistemi garantiye gönderdim. SSD'de sorun var dediler sıfırı ile değiştirdiler. Ama sorun hala devam ediyor. Forumdan bir kaç arkadaş, Ram'i dual yap, 3600 sistemde single ram'mi kullanılır dediler.
Ram'i dual yapacağım, umarım sorunum çözülür

Geri
Yukarı